Okul müdürüne güveniyor musunuz? (abcgazetesi.com)

ABC Gazetesi yazarı Hasan Güneş yazdı: Eğitimde ontolojik güvensizlik

Hasan Güneş 17.05.2017, 12:58
Okul müdürüne güveniyor musunuz? (abcgazetesi.com)

İnsanların güven duygusuna ihtiyaç duydukları ve belirsizlikten korktuklarını idea eden görüşe verilen isimdir. Bu terimin de eğitim açısından önemli sonuçları bulunmaktadır.

Özellikle okul müdürü üst konumlar; okul müdürü-öğretmen ve öğretmen-öğrenci arasında yaşanan ontolojik güvensizliğin tartışılması gerekiyor.

Okul müdürü üst konumdaki eğitim yöneticiler arasında yaşanan güven duygusunun yok olması büyük ölçüde kuralların sık sık değişmesi ve değiştirilen kuralların net ve açık olmaması ile açıklanabilir.

Yine, örgüt içi sorunlara çözüm getirmeyen kararlar da okul müdürlerine karşı güvensizliğe yol açabiliyor. Okul müdürlerinin verdiği kararların, üst yönetimce benimsenmemesi de öğretmenlerin okul yöneticilere güvensizliğe yol açabiliyor.

Okul müdürü-öğretmen arasında görülen çeşitli öğeler öğretmenlerin okul yöneticilerine güvensizlik duygusu geliştirmelerine yol açabiliyor. Özellikle okul müdürlerinin adaletsiz, ayrımcı tutumları öğretmenlerin okul müdürlerine karşı güvensizlik duymalarına neden olmaktadır. Yine, çatışan gruplar arasında yanlı davranması öğretmenlerin okul müdürüne karşı güvensizlik duymalarına yol açmaktadır.

Öğretmen-öğrenci arasındaki güvensizliğe gelince, belli başlı hususlar bulunuyor. Bunlar arasında öğretmenin alan bilgisinin yetersiz olması, öğrencilerin öğretmenlere karşı güvensizlik duymasına neden olmaktadır. Yine, öğretmenlerin sınıf yönetimi konusunda yetersiz olması da güvensizlik nedenlerindendir. 

Yorumlar (1)
BAL GİBİ YALAN 4 yıl önce
23 OCAKTA GÖREVE BAŞLAYACAK DENEN KOMİSYONUN ÜYESİ BİLE YOKTU ŞUANDA MAYIS SONUNDAYIZ ARADAN YAKLAŞIK 4 AY GEÇMİŞ HALEN ÖĞRETMENLERİN ALINMAMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYORLAR VE YALANA SIĞINIYROLAR O KADAR ÇOK YALAN SÖYLENİYOR Kİ ARTIK İNSANLAR YALANDAN BIKTI KARDEŞİM ERKEKÇE ÇIKIN MAHKEME KARARLARINA MUDAHELE ETMEK İSTİYORUZ AMA BAŞARAMIYROUZ YAKINDA ONA DE EL KOYARIZ DEYİN OLDU OLACAK MASUMLUĞU MAHKEME KARARIYLA İSPATLANAN MEMURLARI NEDEN GÖREVİNE İADE ETMEMEKTE İSRAR EDERKEN DİĞER GÖREVDEN İHRAÇ OLAYLARINDA BAYAĞI HIZLI DAVRANIYROSUNUZ İKİSİ DE ÖNEMLİ DEĞİL Mİ YOKSA SİZ O MEMURLAR YERİNE BAŞKALARINI MI YERLEŞTİRİYROSUNUZU ŞU RAMAZANDA YATACAK YERİNİ,Z YOK RAMAZAN HATRINA ALLAH HAKKINIZI VERSİN
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@