Öğrenci ve Şiddet

Hasan Güneş yazdı...

Hasan Güneş 26.12.2018, 11:31
Öğrenci ve Şiddet

Hemen hemen her gün okullarda şiddete ilişkin haberler medyaya yansıyor. Maalesef, en başta söylenmesi gereken çocuklar neyi öğreniyorsa onu uyguluyor. Elbette, kadınlar önemli ölçüde şiddetle karşı karşıya geliyor. Böyle bir durumda elbette, uygulanan fiili ve sözlü şiddet biçimlerinin çocuklar tarafından taklit edilmesi ve öğrenilmesi kaçınılmaz bir hal alıyor. 

Orta öğretim dönemine denk gelen ergenlik dönemi, bazen akran gruplarının değerlerini aşırı vurgulaması çeteleşme ve bu durumda da ve bu durumda şiddet nedeni oluyor. Yine, ergenlik karşı cinslerin birbirine yakınlaşma dönemi olup erkek çocukları kavga edebiliyorlar. 

Yine şunu belirmek gerekiyor: Öğretmenin şiddete başvurması veya otoriter tutumu öğrencide öz güven düzeyinin düşmesi olarak beliriyor. Bu da şiddete neden oluyor.

Özellikle, kayıtsız şartsız itaat isteyen, ceza sistemine sık sık başvuran, övgüye çok az yer veren, notu bir silah olarak kullanan öğrencilerle ilişkilerle mesafeli; dersi kendisi hazırlayan ve kendisi yürüten: öğrencilerin görüş ve düşüncelerine çok fazla önem vermeyen öğretmen şiddete neden olabiliyor. 

Bildiğiniz  gibi itaat eninde sonunda tepkiyi beraberinde getiriyor.  Bazı öğretmenler sınıfta sözüm ona otoritesini kaybetmemek adına öğrencilere yine otoriter davranıyor.     

Diğer taraftan; öğrencinin arkadaşına uyguladığı şiddette medyanın yeri önemli. Televizyonda şiddet içeren öğelerin gösterilmesi taklide ve dolayısyla örenmeye yol açtığından şiddet nedenleri arasında yer alıyor. 

Çocukların şiddete yönlendiren saldırganlık güdülerini önleyecek  olanakların yetersizliği de şiddete yol açıyor. Öyleki çocukların oyun oynayacağı oyun alanları yetersiz. 

Diğer taraftan, internet oyunlarının eitim bakımından yetersiz olması öğrenci şiddetini artırıcı bir etken olarak ortaya çıkıyor.

Yorumlar (1)
Cahit Bulut 2 yıl önce
Sevgili hocam !Eğitime dışarıdan bakmak ,ideal olanı ortaya koymak o kadar basit ki,iş uygulamaya geldiği zaman bu ideali ortaya koyanlar bile tersini yapmak zorunda kalıyor. Ailede baskı ve ßidete dayalı bir yayğın egitimden geçen öğrenci,olması gereken ve sizin belirttiginiz ortamda bir eğitim alinca her türlü suistimal yapıyor ve gerçek anlamda öğrenmek istiyenlerı de engelliyor.
Yılllarca Müdür yardimcılıģı yapmış ve sonra istifa ettirilip öğretminlige yani için pratiğin inen bir arkadaşım ßöylee diyordu bana:"yahu Cahit hocam,ben mdr. Yardımcısıyken öğrencilere zerre kadar yanlış davranan öğretmenlerin hemen görevden atılması gerektiğini düßünüyorum! ßimdi öğretmenlik ediyorum,ne kadar yanlış düşündüğümü anlamı bulunuyorum ve sizin şahsınızda tüm öğretmen arjadaşlardan büyük özür diliyorum !" demışti!
Elbette dayağa karşı olmak gerekiyor fakat ailede dayakla terbiye edilmiş,şartlanmış ,laftan anlamayan "çocuğum bak bu yaptıģın doğru değil "dediginde hıć bir şey yokmuş gibi davranıp aynı şeyleri devam ettiren öğrencilere ne yapacaksınız?Disipline mi ?Allah hak getire !Tınmıyor öğrenci,Tınmıyor !
Ve bu konuda öğretmen ne yapacağını bilemiyor sevgili hocam !
Hele bir de bayan hocalara öyle olumsuz ßEY ler yapıyorlar ki aklınız durur!Öğrenciyi disipline versen hayatı jararabilir,vermesen olumsuzlukların devam edecek ,bir de öģretmenler kurulunda genellikle öğrenci lehine kararlar çıkarılmaya çalışılıyor, müdürlerin çabası bu yönde !
Söylermisiniz bana ,öğretmen ne yapsın ?
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@