Hasan Güneş'ten Gençlere Mektup: Okuma sevgisi ve yazarlık tutkum

Nirvana Sosyal Bilimler sitesi genel yayın yönetmeni Hasan Güneş'ten gençlere mektup...

Hasan Güneş 02.07.2019, 11:38 02.07.2019, 11:40
Hasan Güneş'ten Gençlere Mektup: Okuma sevgisi ve yazarlık tutkum

GENÇLERE MEKTUP: OKUMA SEVGİSİ VE YAZARLIK TUTKUM

İlkokul dördüncü sınıfa kadar çok çalışkan bir öğrenci değildim. Bazı özel ailevi nedenlerden dolayı dördüncü sınıfta diğer kardeşimlerimle birlikte sınıfta kaldık. Çok üzülmüştüm. Çocuk kalbiyle değersizlik duygusu yüreğime işlendi adeta. Babamla birlikte gittiğim bir ortamda ağa diye tabir edilen kişiden hakaret işitmesi beni çok derinden etkiledi. Şu an üzüntümü kelimelere dökmenin imkanı yok. O zamanda gelecek kaygısını yaşadım.

Bu yolda tek başıma yol almam gerektiğini anladım. Yapa yalnızdım, ailenin en büyüğü çocuğuydum. Kaldığım dördüncü sınıfta çıkış yolu olarak başlangıçta çokça kitap okumam gerektiğini düşündüm. Kemalettin  Tuğcu ve Ömer Seyfettin vb. kitaplarla o yıllarda başladım.  Tekrara kaldığım yıllarda sınıfı başarıyla geçtiğimde nedense babamın çok üzgün olduğunu düşünerek karneyi ilk önce ona göstermem gerektiğini düşündüm.

Büyüyünce yaşam gittikçe değişik kitaplar okumaya başladım Bu gün kişisel gelişmeme sahip olan bir büyüğüme bu kitap sevgisini borçlu olduğumu düşünüyorum. Bana şöyle söyledi: Gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle harçlığını biriktir, sana kitap alacağım.Heyacanlabekliyordum  ve  kitap nihayet geldi. Kitap kapitalistsiz kapitalistler, Harun Karadeniz’in kitabı.

Ücret, emek kapitalizm terimlerle o kitapla tanıştım. Eğitimci kimliğimi büyük ölçüde Prof. Dr. Mustafa Aydın ilk ciddi okuduğum kitap ne olduğunu söyleyince ismin, söylediğimde erken olgunlaşmışsın dedi.

Ortaokul sıralarında gelecekte bir yazar olmayı büyük heyacanla istiyordum. Ayrıca ortaokul ve lise yılarında büyüklerimiz sürekli kitap okuma çabası içindeyken biz onları rol modeli alıyorduk; özellikle öğretmen lisesinde okurken gruplar halinde kitaplar okunur, anlatılır ve tartışılırdı. O yıllara dayanan alışkanlığım yıllarca devam etti ve meslek hayatıma atıldıktan sonra 34 yıldır aralıksız bazı yakın dostlarımın bildiği gibi uyku saatleriminden feragat ederek. Ancak, bu alışkanlığım  sağlıklı olduğunu düşündüğüm halde devam etti.

Yazar olma düşüncesi ortaokul yılarından beri yukarıda belirttiğim gibi başladı. Bu hayalim 2004 yılında eğitim yönetimi ve denetimi kitabının yayınlanması ile gerçekleşti. Elime ulaştığında adeta kendim olmuştum. O il kitabım literatüregirdi. Sonra Türkiye’nin belli başlı yayınevlerinden 11 kitabım daha yayınlandı.

Bununla birlikte köşe yazarlığım emekliliğimeyakın  başladı. Çünkü yaşama sevincini yazarlıkta bulduğum bu heyecanı devam ettirmek istedim. Türkiye’nin belli başlı gazetelerinde yazılarım sıklıkla çıktı. Bu yazılar büyük ölçüde toplumcu anlayışla kendim gibi çeşitli acılar taşıyanlara ses olma amacı ile yazılarım yayınlandı.

Kaynak: http://www.nirvanasosyal.com/h-143-genclere-mektup-okuma-sevgisi-ve-yazarlik-tutkum.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@