Duyarlı gençler yetiştirememek üzerine mektepligazete

Yayın hayatına oldukça iddialı başlayan mektepligazete.com yazarı Hasan Güneş yazdı...

Duyarlı gençler yetiştirememek üzerine mektepligazete

Duyarlı gençler yetiştirememek üzerine

Öğrencilerde  toplumsal coşku uyanmaması, eylemde bulunmaya itecek  gücün bulunmaması  eğitim sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu durumun belli başlı nedenleri bulunuyor. Bunlardan müfredat proğramının önemli bir payı var.

Örnek verilecek olursak müfredat programımız duyarlı öğrenciler yetiştiriyor mu? Bu soruya maalesef olumlu yanıt vermek mümkün değil. Ülkemizin yaşadığı olumsuz sosyoekonomik durum duyarlı öğrenci ve yurttaş yetiştirmede durumumuzun pek iç açıcı olmadığını gösteriyor. Kuşkusuz, böyle bir sürecin yaşanmasında yaklaşık olarak 1980’lerde başlayan ve AKP döneminde hız kazanan neoliberal eğitim sisteminin  önemli bir payı bulunmaktadır.

Yine, eğitimde çocukların/gençlerin rol model aldığı ebeveynlerin tutum ve davranışları önem kazanmaktadır. Ancak aile yapımız halen çağdaş bir niteliğe sahip olmadığını görmekteyiz. Çünkü, bazı durumlarda sözlü ve fiili şidddetin kol gezdiği aile yapılarımız mevcut. Böyle bir ortamda duyarlı öğrenciler yetişebilir mi? Üstelik şiddeti içselleştiren öğrenciler yetiştiriyoruz.

Diğer taraftan, ülke ekonomisini hesaba katmak gerekiyor. Özellikle, 1970’lerde kapitalizm krize girdi. Bunu takiben ülkemiz, 1980 yıllarında Amerika ve İngiltere ile birlikte  neoliberal ekonomik düzene geçti. Bu ekonomik düzen toplumu düşünen bireyler yetiştirmekten çok bireyci kendini düşünen kişilere vurgu yaptı. Böyle bir anlayışla ülke sorunlarına duyarlı yurttaş yetişebilir mi?

Okullarda rol model olarak   öğretmenler başlı başına önemli bir payı bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, öğretmenlerin yarattığı sınıf iklimi ülke sorunlarına duyarlı öğrenciler yetiştirmede önem kazanmaktadır.

Öğretmenler; yaratacağı sınıf ikliminde demokratik katılımcı bir anlayışa sahip olmak durumundadır. Ancak, bir dönem esas alanı  öğretmenlik olmayan kişiler atanmıştır. Hiçbir öğretmenlik formasyona sahip olmayan bu sözde öğretmenlerin demokratik tutum ve davranışa sahip ve duyarlı öğrenciler  yetiştirmesi beklenmemelidir.

Diğer taraftan, öğretmenlerin sınıf içi rolleri duyarlı öğrencilerin yetişmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle, öğretmenler öğrencilerle iletişiminde demokratik anlayışla duyarlı öğrenciler yetiştirebilirler. Çünkü, öğretmenlerin sahip olduğu demokratik anlayış öğrencilerin değerli olmalarını hissetme ve bunun da yine bu öğrencilerimizin öz saygı düzeylerini arttırıcı  etkisi bulunmaktadır. Bu durum da duyarlılığı pekiştirmektedir. Ancak, bazı öğretmenlerimizin yabancılaşmadan dolayı demokratik anlayıştan çok uzaktır. Bu durumda duyarlı öğrenciler  yetiştirmemeye neden olmaktadır.

Diğer taraftan, öğretmen yetiştirme politikamız yeterli değil. Bunun sonucu olarak sınıf yönetimi alanında yeterli olamayan öğretmenler yetişiyor. Bunun sonucu olarak ülke sorunlarına duyarlı sorunlar yetiştiremiyoruz.

Kaynak: mektepligazete.comAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.