Yüzerken hayat kurtaran kuralları mutlaka öğrenin

Uz. Dr. Nabi Gökhan Ferahcan, yazın bunaltıcı sıcaklarında güvenli yüzme ile boğulma esnasında ilk yardım kurallarına uyulmasına dair uyarılarda bulundu

Haberler 04.07.2018, 12:19
Yüzerken hayat kurtaran kuralları mutlaka öğrenin

Birgün Gazetesi - Yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalanlar deniz, havuz, nehir ve göl sularında serinlemek isterken boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Kişi yüzme bilmiyor ve gireceği su kaynağını tam olarak tanımıyorsa boğulma riski artıyor. Bunun yanı sıra kurtarma müdahaleleri sırasında da pek çok hayati kayıp yaşanabiliyor. Uz. Dr. Nabi Gökhan Ferahcan, güvenli yüzme ve boğulma esnasında ilk yardım kuralları hakkında bilgi verdi.

Suda boğulma, yaz aylarında özellikle deniz kıyısındaki ya da havuz bulunan yerleşim yerlerinde en sık görülen acil durumlar arasında yer alır. Sadece yüzme bilmeyenler değil, vücut krampları ve aşırı dalga gibi etkenler nedeniyle yüzme bilen insanlar da boğulma tehlikesi yaşayabilirler. Boğulma olaylarının önlenmesi için bir dizi tedbir alınması çok önemlidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

»Su ile vücut arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğulmaya sebep olabileceği için suya hemen girilmemelidir.

»Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenilmemeli, kişi güvenli olmadığı sürece kendisini denizin sularına bırakmamalıdır. Çünkü farkında olmadan rüzgar ve akıntı plastik yatağı veya botu açığa sürükleyebilir.

»Kişi bilmediği yerlerde denize tek başına girmemelidir

»Derinliği bilinmeyen, dibi görünmeyen suya balıklama atlanmamalıdır

»Suda tehlikeli hareketler yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınılmalıdır.

»Alkollü olarak ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girilmemelidir

»Kişi tek başına yüzerken sürat motorlarına dikkat etmelidir.

»Teknede cankurtaran yeleği giyilmelidir.

»Şaka amaçlı da olsa yüzme bilen kişiler dahi suya itilmemelidir.


»Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir.

»Kişi boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünde bu konuda tecrübesi yoksa kurtarmak için gitmemelidir. Çünkü boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle kurtarmaya çalışan kişiye tutunmaya çalışabilir ve boğulmasına sebep olabilir.

‘Simidi var yüzebilir’ demeyiniz

»Havuz ve su kaydırakları küçük çocuklar için çok tehlikelidir. Bu nedenle aileler çocuklarını bu alanlarda yalnız bırakmamalıdır. Havuz kenarlarında küçük çocukların aşamayacakları bariyerler olmalıdır. Çocuklar simit ve kollukları dahi olsa havuzda veya çevresinde asla yalnız kalmamalıdır. Havuzlarda çocukların almak isteyebilecekleri top, simit, şişme yatak veya oyuncak gibi ürünler bırakılmamalıdır. Ayrıca çocukların havuza atlamasına izin verilmemelidir.

***

İlk yardımla hayat kurtarın

•İlk yardım kurallarının iyi bilinmesi suda boğulma tehlikesi geçiren kişilerin yaşama tekrar dönmesini sağlayabilmektedir.

•Boğulma tehlikesi yaşayan kişiye can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim atılmalıdır. Bu materyaller olmadığı takdirde uzun bir sopa, ip gibi araçlarla da yardım edilebilir.

•Suda boğulma tehlikesi geçiren kişi karaya çıkartılıp, sırt üstü yatırılmalıdır

•Kişi giyinik ise yakası ve kemerini gevşetilmeli, takma dişi varsa çıkarılmalıdır. Islak giysiler çıkarılıp kişi battaniyeye sarılmalıdır.

•Ağzının içine denizden giren yabancı cisim varsa temizlenmelidir.

•Ağızdan ağza yapay solunum yapılmalıdır, soluk verdiği zaman kişinin başı yana çevrilmelidir ve bu hareket 5-6 kez tekrarlanmalı.

•Kişi yutulan suyu çıkartmak için iki eliyle hastanın karnının altından tutarak yukarı kaldırılmasını sağlamalıdır. Bu şekilde hava yolundaki suların boşalmasına yardım edilmiş olur.

•Müdahalenin profesyonel kişilerce devam etmesi için 112 hattı aranarak sağlık ekiplerinin olay yerine gelmesi sağlanmalıdır.

***

Her yıl 900 kişi boğularak ölüyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık 900 kişi boğulma sonucu hayatını kaybediyor. AFAD verilerine göre en çok boğulma olayı ise sahil kesimlerinden çok iç bölgelerde meydana geliyor.

Yazın bunaltıcı sıcaklarının yaşandığı bugünlerde insanların serinlemek için deniz ve havuzlara akın etmesiyle boğulma haberleri de arttı.

Türkiye’de trafik kazalarından sonra en fazla ölüm olayı boğulma vakalarında görülüyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 900 kişinin boğulma sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor. Uzmanlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı veya havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini ifade ediyor. Süs havuzlarındaki tehlikelere de dikkat çeken uzmanlar, bu havuzlara serinlemek için giren küçük yaştaki çocukların ayaklarına kramp girdiğinde ya da azda olsa su yuttuğunda boğularak hayatını kaybedebileceğine dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@