Yüzbinlerce Ev Kadınına Emeklilik İmkanı

Emeklilik yaşlılık döneminde rahat etmek için neredeyse bütün vatandaşların en büyük hayali. Çalışma hayatını tamamlayan, prim gününü ve yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emeklilik hakkını elde ediyor. Çeşitli sebeplerle çalışma hayatı içerisinde aktif olarak bulunmayan kadınlar da emeklilik imkanından yararlanabiliyor. El emeği göz nuru ile ailesini geçindiren bu kadınların düşük primle emekli olma hakları var. Bunun için neler yapılması gerekiyor? İşte bütün ayrıntılar...

Haberler 09.03.2020, 09:24
Yüzbinlerce Ev Kadınına Emeklilik İmkanı

El işi yapan veya bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var. Kadınlar bu işleri yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyor, ancak sigortaları yok. 

Oysa, bu kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı ve daha düşük primle emekli olma hakkı tanınıyor. Bu durumdaki kadınlar, günlerini boşa heba etmesin. İleride daha rahat bir hayat için sigortalı olmak anlamında yapmanız gereken ise çok basit.

İki yolu var: 1- İsteğe bağlı sigorta 2- Vergisiz esnaflık

1-İsteğe bağlı

Ev kadınları Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurarak, sigortalı olabiliyor. Düzenli prim ödeyerek, emeklilik hakkını da alabiliyor. Sigortalılık süresi ise SGK’ya yapılan başvurunun kayıtlara geçmesi ile başlıyor. Ödenecek prim için alt ve üst sınır var.

En az ödenecek prim, brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar. 2020 yılında ödenecek aylık en az 847 lira. Bunun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, yüzde 12’si ise genel sağlık sigortası primidir. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar, devletin sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor.

Bağkur kapsamında

Peki, isteğe bağlı sigortalı olan ev kadınları ne zaman emekli olur? İsteğe bağlı sigortalılık Bağkur’lu kapsamında değerlendiriliyor ve emeklilik için de Bağkur şartları uygulanıyor. Bugün isteğe bağlı emeklilik sistemine giren bir ev kadını, 9000 gün prim ödemek durumunda. Bunun bir de yaş haddi var. 1 Mayıs 2008’den sonra sigortalı olanlar 5400 gün prim ödeyerek, 61 yaşında emekli olabiliyor.

2) Esnaf muaflığı ile evde üretenler

Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ özellikle ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Evde üretim yapan kadınlar bu haktan yararlanıyor. Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, tığ örgü işleri, tarhana, erişte ve mantı gibi ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Bu ürünlerin de sadece kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması gerekiyor.

Ne yapmalısınız?

Önce vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair belge alınacak. Ardından SGK’ya isteğe bağlı sigortalı olmak için başvuru yapılacak. Böylece Bağkur kapsamına girilmiş oluyor. 

Muafiyet belgesi alan ev kadınları isterlerse sigortalı da oluyor. Belgesi olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 27 gün prim ödeyip, 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 

2020 yılı için ödenecek prim tutarı ise 846 lira. Normalde prim 941 lira. 105 liralık avantaj var. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak. Emeklilik için de 9 bin gün prim ödenmesi gerekiyor.

Şartlara dikkat!

18 yaşından büyük olmak.

Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak (SSK’sı olmamalı).

Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak.

‘Gelir Vergisi’nden Muaf’ olduğunu belgelemek.

Sosyal sigorta güvencesi olmaması gerekiyor.

Maaşa bağlanma zamanı

İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları Bağkur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilik için 7 bin 200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor.

9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın, buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@