Yurt yangınındaki facianın nedeni....

Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yangının...

Haberler 30.11.2016, 15:21
Yurt yangınındaki facianın nedeni....

(DHA) – TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yangının denetimsizlikten çıktığını savundu.

Ali Ekber Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, acı olayın ilkokul öğrencilerine yönelik yurt yapmanın yasak olduğu Türkiye’de ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle açılan bir yurtta gerçekleştiğine dikkat çekti. Çakar, farklı nedenler açıklansa da yangının ihmaller zincirinin ve denetimsizliğin bir sonucu olduğunu vurgulayarak “Bu, düpedüz insan hayatını hiçe sayan kuralsızlığın, cemaat-tarikat yapılarına açık eğitim ve barınma sisteminin bir sonucudur” dedi ve ekledi:

“Soruyoruz: Başta eğitim ve ilişkili binalar olmak üzere kamusal yapılarda yangın önlemlerini almak ve sürekli kılmak için daha kaç yangının olması ve kaç canımızın kaybedilmesi gerekecektir? Bu noktada belirtmek isteriz, ülkemizde binalarda yangına karşı alınacak önlemler ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’ ile düzenlenmiştir. Binalarda tesis edilmesi zorunlu yapı malzemeleri, söndürme, algılama ve uyarı sistemleri Yönetmeliğin ilgili maddelerinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddelerde, yine tesis edilen sistemler için gerekli olan bakım ve periyodik kontrollerin yapılacağı belirtilmektedir. Denetim ile ilgili maddelerinde ise özel yapılarda denetimin itfaiye tarafından yapılması gerektiği belirtilmektedir. Ancak bu denetimlerin neredeyse hiç yapılmadığı görülmektedir.”

Çakar, TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, söz konusu sistemlerin gerekli olan periyodik kontrol ve testlerinin takibinin, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılması gerektiğini hatırlatarak “Başta okullar ve yurtlar olmak üzere kamuya açık alanların denetimi uzman meslek Odalarımızın da katılımı ile yapılmalı, bu tür facialara son verecek önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın yerleştirildikleri yurtlar da tarikat ve cemaatlerin ellerinden geri alınmalı, laik parasız kamusal eğitim ve parasız kamusal barınma olanakları sağlanmalı, denetimleri de mutlaka yapılmalıdır” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@