YÖK'ten tüm üniversitelere koronavirüs uyarısı

Dünya genelinde yüzlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsten dolayı Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelere 'koronavirüs'le ilgili talimat yazısı yolladı. YÖK talimat yazısında koronavirüsten dolayı ölümlerin yaşandığı ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu öğrencilere ve akademisyenlere 'ayrımcılık' yapılmaması uyarısı yapıldı.

Haberler 07.03.2020, 06:42
YÖK'ten tüm üniversitelere koronavirüs uyarısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye'de bulunan bütün üniversitelere koronavirüs talimatı gönderdi.

Dünyaya Çin'in Wuhan kentinde çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılarak yüzlerce kişinin ölümüne neden olan 'koronavirüs' salgını ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

YÖK'TEN TÜM ÜNİVERSİTELERE KORONAVİRÜS TALİMATI GÖNDERİLDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yollanan yazıda öneri niteliğindeki tedbirler, 'Seyahat ve Yurtdışı Toplantılar', 'Uluslararası Katılımlı Toplantılar' ve 'Ayrımcılığa Karşı Alınacak Tedbirler' başlıkları altında sıralandı.

Tüm öğrencilerin, akademik ve idari personelin değişim programı, kongre, toplantı katılımı gibi nedenlerle özellikle yurt dışına yapacakları seyahat planlarını tekrar gözden geçirmelerini, zaruri değilse iptal etmelerini önerdi.

Seyahatin zaruri olması halinde ise, ilgili ülkeye ait herhangi bir seyahat uyarısı veya yasağı bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri, seyahatleri süresince kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeleri, seyahatleri sırasında veya sonrasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi gelişmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, bu sırada yurt dışında bulunuyorlarsa Türk Büyükelçiliğine bilgi vermeleri istendi. Türkiye'de yapılacak olan yurt dışı katılımlı toplantılarla ilgili olarak da salgının yoğun olduğu ülkelerden yüksek sayıda katılım bekleniyorsa planlanan toplantının ertelenmesi, 'online' toplantı olanaklarının değerlendirmeye alınması tavsiye edildi. Devam edecek olan toplantılar için ise, el hijyeni için gerekli ortamın sağlanması, el dezenfektanlarının erişilebilir alanlara yerleştirilmesi, koronavirüs bulaşma yolları ve korunma yöntemlerine ilişkin toplantı öncesi ve sonrasında katılımcılara bilgilendirme ve hatırlatma yapılması önerilerinde bulunuldu.

O ÖĞRENCİLERE AYRIMCILIK YAPILMASIN!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)  'Ayrımcılığa Karşı Alınacak Tedbirler' başlığı altında şu önerilere yer verildi:

"Çin, Güney Kore, İran, İtalya gibi koronavirüs bulunan ülkelerden olan ancak buralara yakın zamanda seyahati olmayan, koronavirüs vakası ile karşılaşmayan öğrenci ve akademisyenlerin Türk veya diğer uyruklu öğrencilerden daha fazla hastalığa yakalanma, hastalığı taşıma veya bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır. Buna göre; hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı ve taşıyıcısı olarak görülmemesi, Çin ve diğer Asya ülkelerinden olan öğrenci ve akademisyenler başta olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat gösterilmelidir. Akademimizin bu konuda hassasiyet göstererek, kişilerin mağdur edilmemesi için gerekli bilgilendirmeleri yapması ve tedbirleri alması elzemdir."

Yazıda son olarak üniversite yöneticilerinden, yerleşkelerin temizliğine dikkat etmeleri, ayrıca amfi, amfi geçişleri, yemekhane gibi toplu bulunulan yerler başta olmak üzere yerleşkelerin görünür mekanlarına kişisel hijyen kurallarına yönelik afişler asmaları ve bilgilendirme broşürlerinin üniversite bileşenleriyle paylaşılmasını sağlamaları istendi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@