YKS 2020 Tarihi Erkene mi Alınıyor!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kornavirüs sınavına karşı önemli bir sınav veriyor. Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi kapsamında planlı birçok sınav ertelendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 2020 yılında yapılacak olan YKS'nin koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti.

Haberler 29.04.2020, 01:07 29.04.2020, 01:20
YKS 2020 Tarihi Erkene mi Alınıyor!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kornavirüs sınavına karşı önemli bir sınav veriyor. Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi kapsamında planlı birçok sınav ertelendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 2020 yılında yapılacak olan YKS'nin koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti.

Bazı haber siteleri tarafından 'YÖK kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre' açıklaması ile 2020 YKS'nin 20-21 Haziran veya 27-28 Haziran tarihine alınacağı belirtildi. Bu ve benzeri iddialar üzerine dünyanın ve Türkiye'nin en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Twitter'da #yks2020 etiketi altında sınava girecek öğrenciler tarafından tepkiler dile getirildi.


YKS ne zamana ertelendi? Üniversite sınavı YKS konuları neler?

Hazırlıklarını evlerinde sürdüren öğrenciler bir yandan da YKS hakkında araştırmalarını sürdürüyor. ÖSYM, corona virüsü yüzünden eğitimde yaşanan aksaklıklar sebebiyle birçok sınavın takviminde değişikliğe gittiğini açıklamıştı. MEB ise TYT-AYT ve YDT Sınavlarında Derslere Göre Sorulacak Sorulara Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar”ın, 12. sınıf derslerine ait bölümü güncellendi. İşte detaylar...

YKS TEKRAR ERTELENİR Mİ?

Sınavı yaz tatili döneminin ortasına ertelenen YKS'nin sonuçlar, tercih, ek tercih gibi süreçleri göz önüne alındığında bir kez daha erteleme yapılması beklenmiyor.

12. SINIF DERSLERİNE AİT GÜNCELLENEN KONULAR

Buna göre 12’nci sınıf müfredatından sorumlu olunacak konular şöyle;

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Edebiyat ile düşünce akımları, felsefe arasında ilişki gibi konularla birlikte, ‘Hikaye’ ve ‘Şiir’ ünitelerinde işlenen konular. Dilbilgisi çalışmaları, öğrencilerin temel eğitimden edindikleri bilgilerden hareketle ünitelerdeki ilgili metinler üzerinden yapılacak. Konu anlatımına girilmeyecek. Gerekirse konulara yönelik kısa açıklamalar yapılabilecek. Öğrenciler tüm dilbilgisi konularından sorumlu tutulacaklar.

MATEMATİK

Üstel Fonksiyon, Logaritma Fonksiyonu, Üstsel ve Logaritmik Denklem ve Eşitsizlikler İle Gerçek Sayı Dizileri, konularından; Geometride ise, Toplam-Fark ve İki Kat Açı, Trigonometrik Denklemler, Analitik Düzlemde Temel Dönüşümler konularından soru gelebilir. 12’nci temel matematik düzeyinde Denklem ve Eşitsizlikler, Üslü ve Köklü İfadeler, Bilinçli Tüketici Aritmetiği konularından sorumlu olunacak.

FİZİK

Düzgün Çembersel Hareket, Dönerek Öteleme Hareketi, Açısal Momentum, Kütle Çekim Kuvveti, Kepler Kanunları, Basit Harmonik Hareket, Dalgalarda Kırınım, Girişim ve Doppler Olayı konularından sorular gelebilir.

KİMYA

Redoks tepkimeleri, elektrot ve elektrokimyasal hücre kavramları gibi konuların yer aldığı Kimya ve Elektirik ile anorganik ve organik bileşikler, kovalent bağlı kimyasal türler gibi konuların yer aldığı Karbon Kimyasına Giriş ünitelerinden sorular sorulabilir.

BİYOLOJİ

Nükleik Asitlerin Keşfi ve Önemi, Genetik Şifre ve Protein Sentezi, Canlılık ve Enerji, Fotosentez, Kemosentez, Hücresel Solunum konuları sınavda çıkabilecekler arasında.

İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

Mustafa Kemal’in okuduğu okullar, öğretmenlerinin onun yetişmesine etkileri gibi konuların yer aldığı 20’nci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti Ve Dünya; Kuvayı Milliye hareketi, Büyük Millet Meclisi’nin açılışı gibi konuların yer aldığı Milli Mücadele; Atatürk ilkelerinin anlatıldığı Atatürkçülük ve Türk İnkılabı ünitelerinden sorular gelebilir.

COĞRAFYA

Adaylar, iklim elemanlarına ait kavramlar, coğrafyanın ilişkili olduğu disiplinler gibi konuların anlatıldığı Doğal Sistemler; Yerleşim yerleri seçimleri, toplu ve dağınık yerleşmeler gibi konuların anlatıldığı Beşeri Sistemler; dünyadaki bölgeler, harita gibi konuların yer aldığı Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler; İnsanların doğal çevreyi kullanma biçimleri gibi konuların yer aldığı Çevre ve Toplum ünitelerinden sorumlu olacaklar.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

İslam ve Bilim ünitesinden ‘Din-Bilim İlişkisi’, ‘İslam Medeniyetinde Bilim ve Düşüncenin Gelişimi’, ‘İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları’, ‘Müslümanların Bilim Alanında Yaptığı Öncü ve Özgün Çalışmalar’, ‘Kur’an’dan Mesajlar: Fâtır Suresi 27-28. Ayetler’ konuları; Anadolu’da İslam ünitesinden, ‘Türklerin Müslüman Olmaları’, ‘Milletimizin İslam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler’, ‘Kur’an’dan Mesajlar: Nisâ Suresi 69. Ayet’ konularından soru gelebilir.

FELSEFE

Felsefe dersinde 11’inci sınıf konularına yer verildi. Diğerlerinde ise şöyle: Mantıkta, Mantığa Giriş, Klasik Mantık; Sosyolojide, Sosyolojiye Giriş, Birey ve Toplum, Toplumsal Yapı, Toplumsal Değişme ve Gelişme; Psikolojide, Psikoloji Bilimini Tanıyalım, Psikolojinin Temel Süreçleri konuları sorumlu olunanlar arasında yer aldı.


2020 YKS'NİN ERKENE ALINDIĞI İDDİALARI ÜZERİNE TEPKİLER!

2020 YKS'nin erken bir tarihe alındığı iddiaları üzerine sınava girecek adaylar Twitter üzerinden tepkilerini dile getirdi. İşte o tepki mesajlarından bazıları;


Yök başkanını kafes dövüşüne davet ediyorum.


Elalemin zengini istediği zaman para verip sınava girer bize gelince Erkene alırlar Müge Abla


20 yaş altında on binlerce genç evde bunalmış durumda. Ve YKS yaklaştığı için de ayrı bir stresliler. Sınav tarihini sürekli değiştirerek bu gençlerin psikolojini daha da bozmaya kimsenin hakkı yok. Bu konuda bari tutarlı olun. Geleceğimiz olan gençleri bunalıma sokmayın.


Amaç bütün yks tayfayı bakırköye kapatmak değilse ben de hiçbir şey bilmiyorum zaten solan gençliğim bu haberle tamamiyle yok oldu


Biz oyuncakmıyız bir haziran diyorsunuz bir temmuz herkes bi plan yapıyor kendine konularını ayarliyor kimsenin motivasyonunu düşürme hakkınız yok içinde bulunduğumuz stres yeterince sıkıntı veriyor bi karar verin artık .


12. Sınıflar 16 Mart'ta sessiz sedasız mezun oldu...


Oyuncak mı bu bir ileri bir geri almayı düşünüyorsunuz bozulan psikolojimiz yetmiyormuş gibi hala sınav tarihi değişikliğini öne sürüyorsunuz.


Yorumlar (1)
selin 5 ay önce
hakkımız helal degil öyle bi şey olursa
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@