Yıllarca uğraşıp kazanılan haklar bir çırpıda elimizden alındı

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, kaymakamlıklarda kurulan Hakem Heyetleri'ne 2014 yılında 5 milyon başvuru yapılırken, bu rakamın 2016'da 1 milyon 700 bine düştüğünü söyledi.

Haberler 17.03.2017, 13:35
Yıllarca uğraşıp kazanılan haklar bir çırpıda elimizden alındı

Zafer BARIŞ/KAYSERİ, () - TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, kaymakamlıklarda kurulan Hakem Heyetleri'ne 2014 yılında 5 milyon başvuru yapılırken, bu rakamın 2016'da 1 milyon 700 bine düştüğünü söyledi. Şahin, yıllarca uğraşıp aldığı hakların bir gecede yapılan düzenlemeyle bankalara tekrar verildiğini belirterek, "Orantısız bir güçle karşı karşıyayız. O haklar bir çırpıda elimizden alınınca, doğal olarak hakem heyetlerine başvurular da azaldı'' dedi.


15 Mart Tüketiciler Günü nedeniyle Kayseri'de düzenlenen 'Tükenmeden tüketelim' konferansında konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, ''İnsanlarımızın hak arama bilincindeki zaafını biliyoruz. Özellikle kamuda hak aramak, hakkımı arıyorum demek, çok zor. İnsanlarımız, hak aradıklarında horlanmışlardır, zorluk çıkarılmıştır, yüzlerine dahi bakılmamıştır" dedi. Bu zorluklar karşısında hakkından feragat eden bir ok insan tanıdığını belirten Mahmut Şahin, tüketicilerin hak aramak için mahkemelere gitmediğinin görülmesi üzerine, bu işin mahkeme dışında halledilmesi için, kaymakamlıkların bünyesinde hakem heyetleri kurulduğunu anlattı. Mahmut Şahin, şunları söyledi:


''Hakem heyetlerinin kurulması, güzel bir gelişmeydi ve bizleri memnun etti. Hakem heyetlerine, 2014 yılında 5 milyon gibi bir başvuru yapıldı. Daha önce 20 bin olan hak arama başvuruları, hakem heyetleri sayesinde 2014 yılında 5 milyona ulaştı. Ancak 2014 yılından sonra ne olduysa, bu başvurular erimeye başladı ve 2015’te 3 milyona, 2016’da ise 1 milyon 700 bine geriledi. Peki 2016’da ne oldu da başvuru sayıları düştü? Tüketiciler olarak biz de orantısız bir güçle karşı karşıyayız. Bu orantısız gücü bize uygulayanlar, bankalar, GSM operatörleri, zincir mağazalar, markalar ve özellikle dolandırmak için kurulmuş firmalar. Bunlar içinde yıllarca uğraştık ve bankaların haksız kazançlarını tespit ettik. Bunların pek çoğunu yargı kararlarıyla kesinleştirdik. Bizim yıllarca uğraşıp almış olduğumuz bu hakların, bir gecede yapılan düzenlemeyle tekrar bankalara verildiğini gördük. O haklar bir çırpıda elimizden alınınca, doğal olarak hakem heyetlerine başvurular da azaldı. Biz haklarımızı aramaya ve tüketiciyi bilinçlendirmeye devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@