Yeni bedelli askerliğin tüm detayları belli oldu

Askerlik süresi düşecek mi? Yeni askerlik sisteminde neler var?

Haberler 21.02.2019, 13:42
Yeni bedelli askerliğin tüm detayları belli oldu

Yeni askerlik sistemi hakkında detayları merak eden askerlik yapacak olan vatandaşlar son haberleri inceliyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni askerlik sistemiyle ilgili son açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı hale gelecek, isteyen herkes bedelli askerlik yapabilecek. Ayrıca iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atılıyor. İşte yeni askerlik sistemi hakkında tüm detaylar...

Merakla beklenen yeni askerlik sisteminin detayları adım adım ortaya çıkıyor. Yeni sistemde birçok değişiklik söz konusu. Buna göre;ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemi hakkında bütün bilinmesi gerekenleri bildirdi. İşte merak edilenler…

BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELİYOR

İlk etapta her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğini vurgulayan Erdoğan, “Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor” dedi.

İKİ YILLIK MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNLARI İÇİN YENİ ADIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askerlik sistemi ile ilgili yaptığı açıklamaların detayları şöyle: “Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var.”

“Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.”

LİSE MEZUNLARI VE İLKOKUL MEZUNLARI İÇİN 6+6

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, “Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar” dedi.

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, “Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler” bilgisini paylaştı. (Sözcü)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@