Yaşlılık maaşlarında artış olacak! 65 yaş maaşı ne kadar olacak?

Yüz binlerce vatandaşı ilgilendiren önemli gelişme... 65 yaş aylığına 601! Asgari ücretin belirlenmesinden sonra diğer ödemeler de netleşti. Ocak ayı, 65 yaş aylığı alan 581 bin kişi için de zam ayı olacak. Buna göre yaşlılık aylıkları da 543,25 liradan 601,57 liraya çıkıyor.

Haberler 14.01.2019, 10:13 14.01.2019, 10:16
Yaşlılık maaşlarında artış olacak! 65 yaş maaşı ne kadar olacak?

65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

65 yaş aylığından yararlanmak için gelir sınırı yükselirken, ödemeler de artıyor. Bu ay maaşın tutarı 543,25 liradan 601,57 liraya çıkıyor. Ocak ayı, 65 yaş aylığı alan 581 bin kişi için de zam ayı olacak. Geçen yıl çıkarılan torba yasayla ek zam elde eden, Eylül'de de 3'er aylık dönemler halinde ödenen maaşı aylık olarak almaya başlayan yaşlıların geliri, bu ay da memur maaş katsayısındaki artışla yükselecek. 65 yaş aylığı 543,25 liradan 601,57 liraya çıkacak. Aylık tutarında 58,32 lira artış yaşanacak. Bu ay asgari ücretteki yüzde 26.05'lik artış, 65 yaş aylığından yararlanmak için aranan gelir sınırını da yükseltti. Gelir şartında kişinin kendisi ile eşine bakılıyor. 2018'de kişi başına düşen aylık gelir 483,63 liranın altındaysa aylık bağlanıyordu.

GELİR ŞARTI YÜKSELDİ
Bu yıl ise tutar 609,67 liraya çıktı. Yani kişinin kendisinin ve eşinin aylık gelir toplamı bin 219 lira 34 kuruşun altındaysa 65 yaş aylığı bağlanabilecek. 65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelir şartına uyan kişiler, bu aylıktan yararlanabiliyor. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık da ücretsiz. Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor.

EMEKLİYE BİN TL
220 bin emeklinin geliri artıyor. Emeklilere, düzenlemeyle, ek ödeme dahil bin liranın altında maaş ödemesi yapılamayacak. Düşük maaşlı emeklinin ödemesi bin liraya tamamlanacak. Artık bin liranın altında emekli aylığı olmayacak. Hükümetin yeni düzenlemesiyle emekli aylıklarında taban ek ödeme dahil bin lira olacak. Emekliye bunun altında ödeme yapılamayacak. Aradaki farkı Hazine karşılayacak.

Meclis Genel Kurulu'nun gündemindeki torba yasa tasarısı içerisinde yer alan düzenlemeye göre; 5510 sayılı Kanun veya bu kanunla yürürlükten kaldırılan kanun hükümlerine göre maluluk ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak. 5510 sayılı Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar bin liradan düşükse, aradaki fark Hazine'den tahsil edilecek. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımı tarihini takip eden ilk ödeme döneminde yürürlüğe girecek. 

FARK HAZİNE'DEN
Yeni yasa kapsamında ek ödeme dahil maaşı bin liranın altında olan emeklilere, her ay bin lira verilmeye başlanacak. Edinilen bilgiye göre; 600 lira ile 999 lira arasında emekli maaşı alan 220 binden fazla emekli, yeni düzenlemeden yararlanacak. Örneğin; ek ödeme dahil maaş 600 lira ise 400 liralık fark Hazine'den karşılanarak, emeklinin hesabına aylık bin lira yatırılacak. Yani, 400 liraya varan fark Hazine'den karşılanarak, emekliye her ay yapılacak ek ödeme bin liraya tamamlanacak. Dul ve yetim maaşı alanların aldıkları maaşlar da hisse oranında artış yaşanacak. Böylece yine toplam alınan maaş bin liranın altında kalmamış olacak. Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@