'Yargı çalışamaz hale gelmiştir'

SİVAS Baro Başkanı Hakan Bahadır, Türkiye'de ciddi anlamda hakim ve savcı açığı oluştuğunu belirterek, "Bu açığın tecrübeli avukatlarla kapatılması en etkili ve pratik çözüm olacaktır" dedi.

Haberler 05.04.2017, 16:06
'Yargı çalışamaz hale gelmiştir'

Gökhan CEYLAN/ SİVAS, () - SİVAS Baro Başkanı Hakan Bahadır, Türkiye'de ciddi anlamda hakim ve savcı açığı oluştuğunu belirterek, "Bu açığın tecrübeli avukatlarla kapatılması en etkili ve pratik çözüm olacaktır" dedi.


Sivas Baro Başkanlığı üyeleri, '5 Nisan Avukatlar Günü' nedeniyle kent meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Sivas Baro Başkanı Hakan Bahadır, Avukatlar Günü'nün 1958 yılından bu yana kutlandığını belirterek, "Avukatlar Günü yalnızca birlik ve beraberliğimizi temsil etmesi nedeniyle kutlanan bir gün değil, aynı zamanda meslek sorunlarının kamuoyuyla paylaşıldığı bir gündür" dedi.


"YARGI ÇALIŞAMAZ HALE GELMİŞTİR"


Yargının içinde bulunduğu durumu değerlendiren Bahadır, "İstinaf mahkemelerinin kurulması ve tecrübeli hakim-savcıların bu mahkemelerde görevlendirilmesi nedeniyle ciddi bir hakim-savcı açığı oluşmuştu. Hain darbe girişimi sonrası, örgüt üyesi olduğu tespit edilen hakim ve savcıların meslekten çıkarılması, zaten yetersiz olan yargı mensubu sayısını daha da azaltmış, yargı çalışamaz hale gelmiştir. Yargıdaki hakim-savcı açığının kapatılması için hukuk mezunlarını alıp uzun staj döneminin geçmesine bekleyecek zaman olmadığından, bu açığın tecrübeli avukatlarla kapatılması en etkili ve pratik çözüm olacaktır. Adalet Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmalarını doğru buluyor, bundan sonra da belirli bir süre avukatlık yapanların hakim-savcı mesleğine kabul edilmeleri gerektiğini düşünüyoruz" dedi. 


Bahadır, günün ihtiyaçlarını karşılamayan 1136 sayılı Avukatlık Kanunu yerine, savunmaya güçlü hak ve yetkilerin verildiği yeni bir avukatlık kanununun çıkarılmasını istedi.


Avukatlar daha sonra kent meydanındaki Kızılay TIR'ına geçerek kan bağışında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@