Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 5 Yakın Ülke

Yurtdışına seyahat etmek istiyor ancak kısıtlı bir zamanız var; vize gibi yorucu ve uğraştırıcı işlerle uğraşmak istemiyorsanız işte sayacağımız yakın ülkelerde tatile gidebilirsiniz.

Haberler 13.12.2018, 15:36
Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 5 Yakın Ülke

Dünya genelinde 60’dan fazla ülkeye Türkiye vatandaşları vizesiz gidebilme hakkına sahiptir. Vize gerekmeyen ülkeleri tercih ederek vize gibi kargaşalarla uğraşmakla kurtulmuş olunur. Maddi açıdan kısıtlı bir bütçeye ve tatil edecek fazla bir zamanınız yoksa bu ülkeler tam size göre.

İşte vizesiz gidebileceğiniz ülkeler şunlardır;

1. Bosna Hersek

Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, Türkiye’den gelen insanlara oldukça ilgi gösteriyorlar. Tarih boyunca Osmanlıya bağlı olarak yaşayan bu ülkenin halkları ile Türkiye arasında güzel bir sevgi köprüsü var. Osmanlıya ait yapıların oldukça fazla olduğu bu Ülkede tatiliniz oldukça güzel geçecektir. Saraybosna’da Baş Çarşı’yı, savaş dönemlerinde binlerce Bosnalının hayatını kurtaran Savaş Tüneli Müzesini gezin. Yiyebileceğiniz en güzel lezzet Cevapcici Köftesi ve tabiî ki de Boşnak böreğidir. Dünyaca ünlü Osmanlı yapısı olan Moster Köprüsü’nü de görmeden gelmeyin.

2. Makedonya

Yine Osmanlı Topraklarından olan Mekodonya ile Bosna Hersek gibi kültürel ve tarihsel bir bağımız var. Balkanların en gözde ülkelerinde olan Mekodonya yeşilliği ve tarihi kalıntıları ile sizileri büyüleyecektir. Mekodonya’ya gittiğiniz zaman sanki daha önceden buralara geldiğinizi anımsayacak ve bu ülkede yabancılık çekmeyeceksiniz. Mekodonya’nın başkenti Üsküp’ü ve burada yer alan Manastır görmeniz gereken yerler arasında.  Aerodom Bit Pazarı, Tvridna Kalesi ve Carsija’yı gezebilirsiniz. Mekodonya’ya geldiniz ve Ohrid şehrini görmeden gitmeyiniz. Ohrid Gölü,  Kıyıda kurulu olan bir cennettir. Eşsiz güzelliklere sahip olan bu göllün her köşesinde tarihe sahiptir.

3. Tunus

Modern ve gelenekselliğin iç içe geçtiği bir Kuzey Afrika ülkesi olan Tunus, turistik açıdan oldukça gelişmiştir. Turistik gezilerde oldukça tercih edilen Tunus’un tarihi Katarca şehri, mavinin ahenginin hüküm sürdüğü sahil kasabası Sidi Bau Said, dünyanın en büyük mozaik müzesi Bardo Müzesi geziniz sırasında görmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer vaktiniz varsa Kuzey Afrika’nın İslam başkenti olan Kairoun’u ve dünyaca ün kazanmış Colesiumu görmek için El Jem şehrine de uğrayın.

4. Karadağ

Kısa bir süre önce Sırbistan’dan ayrılıp bağımsızlığını kuran Karadağ, yeşil ve mavinin eşsiz büyüleyici güzelliğiyle insanı mest ediyor. Karadağ denince aklımıza, dünyaca ünlü şaraplar, birbirinden lezzetli pizzalar ve sıcak yüzlü insanlar geliyor. Evet bu Ülkeye geldiyseniz birbirinden güzel lezzetleri tatmadan gitmeyin derim. Başkenti Podgorica tek düz ve sanayinin olduğu yerdir havalimanı da burada bulunuyor. Karadağın ruhu Kotor’da dır. Adriyatik kıyısında olan bu muhteşem şehir sırtını dağlara çevirmiştir. Kotor Unesco Dünya Miras listesinde yerini almaktadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi gerekir ve burada bulunan sahillerin de keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Lübnan

Lübnan, Akdeniz’in kıyısında yer alıyor. Bu ülke bütün tarihi doku ve kültürel yapılardan esinlenmiş bir ülkedir. Lübnan, kendine özgü güzelliklere ve lezzetlere sahiptir. Yöresel lezzetleri oldukça iyi olan bu ülkeye her yıl Gastronomi turları düzenleniyor. Yalnızca yemek yemek için değil aynı zamanda burada bulunan tarihi yapıları görmek içinde görülmesi gereken bir ülkedir. Bakıldığında Orta Doğu ülkesi olduğu için, eğlencelerin olmayacağı düşünürseniz yanlış düşünmüş olacaksınız. Lübnan’ın gece hayatları dünyaca ünlüdür.

Vizesiz Gidilebilen 10 Ülke

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda ise Hint Okyanusu vardır. Gezilebilecek yerleri: Amathole Dağları, Drakensberg, Durban, Kruger Ulusal Parkı, Namaqualand, Sun City ve Vahşi Sahil.

Arjantin

And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanmakta olan ülkenin kıyı şeridinin uzunluğu 4989 km'dir. Igazu Ulusal Parkı, Valdes yarım adası, Puerto Piramides, Tierra Del Fuego Ulusal Parkı gezilmesi gereken yerleri arasındadır.

Yeni Zelanda

Büyük Okyanus'da bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda güney yarım kürede, okyanustaki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ada ve birçok küçük adadan oluşur.

Ukrayna

Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna, başta Kiev olmak üzere, Lviv, Odessa, Kharkiv gezilmesi gereken en önemli şehirleridir.

Hong Kong 

Çin'in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir.

Brezilya

Tam adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olan ülke Güney Amerika'nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Başkent Brasillia ve Sao Paulo görülmeye değer şehirleridir.

Vatikan

İtalya'nın Roma şehrinde bulunan ve Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devletin yerleşik nüfusu 930 civarındadır fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan dolayı, nüfus turistlerle birlikte hesaplanırsa 1.500'ü aştığı görülmektedir.

Singapur

Malay yarımadası'nın güney ucunda, Ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devleti olan Singapur Cumhuriyeti, kuzeyde Malezya'nın Johor Eyaleti, güneyde ise Endonezya'nın Riau Adaları ile çevrilidir.

Rusya

Dünyanın en geniş topraklara sahip ülkesidir. Moskova, St Petersburg, Yekaterinburg, Nizhny Novgorod, Volgograd, Kirov, Kazan ve Vladivostok, Rusya'da gezilmesi gereken en önemli yerlerdir.

Japonya

Japonya Asya'nın doğusunda, Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir ve Çin, Kore ve Rusya'nın doğusunda, kuzeyde Ohotsk Denizi'nden güneyde Doğu Çin Denizi'ne kadar uzanmaktadır. Başkent Tokyo'nun bulunduğu alan, çevresinde bulunan şehirlerle birlikte 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropoliten alanını oluşturmaktadır.

Ne Oldu?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@