Üsküp’te 15 Temmuz’u anma töreni düzenlendi

Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve Makedonya ili Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladıktan sonra 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananlarla ilgili bir sinevizyon gösterisi yayınlandı.

Haberler 15.07.2017, 23:51
Üsküp’te 15 Temmuz’u anma töreni düzenlendi

Eyüp Salih / Üsküp,15 Temmuz ( ) – Mekedonya’da “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri çerçevesinde Üsküp’te merkezi tören düzenlendi. T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’nın ev sahipliğindeki merkezi törene M.C. Başbakan Yardımcısı Koço Anyguşev,bakanlar,milletvekilleri,parti başkanları, büyükelçiler, akademisyenler  ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve Makedonya ili Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladıktan sonra 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananlarla ilgili bir sinevizyon gösterisi yayınlandı.

Merkezi törende bir konuşma yapan Makedonya Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev, Makedonya hükümeti olarak 15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan darbe girişiminde yaşamlarını yitirenler ve yaralananlarla dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Makedonya Cumhuriyeti her daim demokratik değerler ve demokrasinin yanında olacağını söyledi.T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara konuşmasında, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 gecesinde dünya tarihinde görülmemiş bir ihanetle karşılaştığını ve o geceyi kana bulayan  hainlerin darbe teşebbüsünün ötesinde demokratik yollarla seçilmiş hükümeti, cumhurbaşkanını ve Türkiye’deki anayasal düzeni devirmeyi amaçladığını söyledi. Türk halkı tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ihanetle karşılaştığını,boğaz köprüsünün tanklarla kapatıldığını, silahsız vatandaşların canlarına kastedildiğini, halkın vergilerile alınan halikopterlerle darbe girişimine karşı çıkan sivillere ateş açıldığını,savaş uçaklarıyla yüce Türk Meclisi’nin, cumhurbaşkanı külliyesinin ve emniyet müdürlüğünün bombalandığını, cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunulduğunu açıkladı.Tülin Erkal Kara konuşmasının devamında, bir taraftan şehitler için yas tutulduğunu diğer taraftan bu günün tören havası içerisinde demokrasi  bayramı olarak kutlanırken FETÖ tarafından şehit edilen 250 vatandaşı rahmetle anarak gazilere de şükranlarını sundu.

Türkiye’nin demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğü ilkesine ve uluslararası sözleşmelerine ilişkin yükümlüklerinin bilincinde olduğunu ve bununla birlikte darbe girişiminde ulusal güvenliğe karşı saldırılar gerçekleştirildiğini, FETÖ’nün sistemin kılcal damarlarına kadar sızan maşalarının temizlenmesi için olağanüstü hal ilan edilmesi zaruretini vurguladı.

Büyükelçi Tülin Erkal Kara konuşmasına FETÖ’nün Makekedonya’daki yapılanmasına değinerek, “FETÖ’nün Makedonya’daki temsilcilerine hiçbir şekilde destek verilmemesi büyük önem arzetmektedir. Önceki dönemde FETÖ iltisaklı kuruluşların faaliyetlerin sonlandırılması kararı alınmıştı. Okullarının dost ülkelerde eğitim alanında faaliyet gösterecek  Maarif Vakfı’na devri konusunda maalesef engellerle karşılaşılmış,bu doğrultuda adım atılamamıştır. Doğru yönde verilmiş bu kararın uygulanmasının kimler tarafından engellendiğini biliyoruz. Makedonyalı dostlarımız bilmelidir ki , söz konusu şahıslar bu şekilde  ancak Türkiye ve Makedonya arasında set örülmesine neden olmaktadırlar. 15 Temmuzu unutmayacağız unutturmayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından başta M.C. Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un T.C.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana gönderdiği mektup ve bazı bakanların telegramları okundu.

Merkezi tören çerçevesinde “15 Temmuz Direnişi” konulu şiir, kompozisyon ve   resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Merkezi törenin sona ermesile katılımcılar 15 Temmuz gecesinde çekilen fotoğraf sergisini gezdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@