Urfa'dan hile ve usulsüzlük haberleri #UrfadaOyCalınıyor

Urfa'nın birçok ilçe ve köyünden hile ve usulsüzlük haberleri geliyor.

Haberler 24.06.2018, 12:35
Urfa'dan hile ve usulsüzlük haberleri #UrfadaOyCalınıyor

İleri Haber - Seçimlerin başladığı ilk saatlerden bu yana Urfa’nın pek çok ilçe ve köyünden hile ve usulsüzlük haberleri geliyor. #UrfadaOyÇalınıyor etiketi Twitter'da gündem olmuş durumda. Urfa'dan gelen hile ve usulsüzlük haberleri şöyle:

-Eyyübiye ilçesinin Bulduk köyünde 2044 no'lu sandıkta kadınların oy kullanmasına izin verilmedi.

-Geçit Köyü’nde 1196 no'lu sandıkta kadınların yerine erkeklerin oy kullandığı belirtildi.

-Havlan’da 2098 no’lu sandıkta tüm müşahitler sandık başından uzaklaştırıldı.

-Eyyübiye’de 2209 no’lu sandıkta başkalarının yerine oy kullanıldığı haberleri geliyor.

-Kanatlı Köyü’nde 2110 no’lu sandıkta kadınların sandık başından gönderildiği, muhtarın “Biz sizin yerinize oy kullanırız” dediği öğrenildi.

-CHP PM Üyesi Mehmet Ali Çelebi'nin Twitter paylaşımı: "Şanlıurfa’da 30’a yakın köyde müşahitlerimiz baskı ile uzaklaştırıldı. Canhıraş bir mücadele devam ediyor. Ne olursa olsun milli irade kazanacak!"

-Aykut Kuğuoğlu isimli yurttaş sosyal medya hesabından Urfa'da darp edildiklerine dair fotoğraf paylaştı. Kuğuoğlu, fotoğrafla birlikte "Sandıktan kaçtık canımızı zor kurtardık. Uluhan İmamhatip Ortaokulu darp olan arkadaşlarımız var. Şu an jandarma karakolunda ifade veriyoruz sonra hastaneden darp raporu alacağız" diye yazdı.

-Suruç’ta 1188 ve 1189 nolu sandıklarda Merkez Atatürk Lisesi’nde AKP’lilerin blok oy kullandığı bildirildi.

-Suruç'ta bir okulda sandığa fazladan paketlenmiş oy atanlar müşahitler tarafından yakalandı.

-Suruç'ta baba ve iki oğlunun ölümü olayına karışan AKP'li Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız’ın çok sayıda silahlı koruma ile ilçedeki okulları tek tek dolaşarak, HDP'nin sandık görevlilerini darp ettiği, AKP ve Erdoğan lehine blok oy kullanılmasını sağladığı öğrenildi.

İleri Hatırlatıyor

AKP'li Yıldız iş başında: Suruç'ta blok oy kullanıldı

-Urfa 2242 no’lu sandıkta yurttaşları tehdit edip müşahitleri sandıklara yaklaştırmıyorlar.

Burası Şanlıurfa 2242 no’lu sandık. Buraya gelen insanları parçalamakla tehtit edip müşahitleri sandıklara yaklaştırmıyorlar. Şanlıurfa’da olan gönüllü müşahit arkadaşların desteğe gelmeleri lazım! #Seçim2018 #Sandıkİhbar pic.twitter.com/khmGy61Z7w

— Berk M. Urcan (@unutulmazAdam) June 24, 2018

-CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Urfa’da müşahitlerin sandıkların olduğu okullara girişinin engellendiğini, sabah erken gidip okullara giren müşahitlerin ise darp edilerek sandık başından uzaklaştırıldıklarını söyledi.

-İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray da Urfa Valisi Abdullah Erin'i 'derhal bir açıklama yapmaya' davet etti.

-CHP, Urfa’da yaşananlar konusunda YSK’ya 4 ayrı başvuruda bulundu. CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nın önlem alması istendi. CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti.

-HDP PM üyesi Avukat Hidayet Elmek, Suruç'ta yaşanan usulsüzlüklere ilişkin CHP ve HDP heyetlerinin veri topladığını, oyların iptali için başvuruda bulunulacağını söyledi. Elmek, AKP’li Halil İbrahim Yıldız’ın yakınlarının 10 sandığa girmeye çalıştıklarını, görevlileri darp ettiklerini, toplu oy atmaya kalkıştıklarını ve kentte konvoy halinde silahlarıyla dolaştıklarını belirtti. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@