Üniversiteli İşsizler Meclis Gündeminde!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak üniversitelerde 7 milyondan fazla öğrenci olduğunu, her yıl 1 milyon üniversite mezunun iş bulmak zorunda olduğunu belirterek Üniversiteli İşsizler konusuna dikkat çekti.

Haberler 27.02.2020, 21:43
Üniversiteli İşsizler Meclis Gündeminde!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak üniversitelerde 7 milyondan fazla öğrenci olduğunu, her yıl 1 milyon üniversite mezunun iş bulmak zorunda olduğunu belirterek Üniversiteli İşsizler konusuna dikkat çekti.

Ayhan Altıntaş'ın TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın detayları şöyle;

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; İYİ PARTİ Grubu adına üniversite mezunu işsizler konusundaki önerimizin gerekçesini açıklamak üzere söz almış bulunuyorum. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yine, maalesef şehitlerimiz var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum.

Ayrıca, Türk milletinin kandilini kutluyorum.

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER MECLİS GÜNDEMİNDE!

Hepimiz milletvekili olarak pek çok ziyaretçi kabul ediyoruz. Gelen ziyaretçilerin önemli bir kısmı iş ve istihdam talep ediyorlar. Gençler iş bulamıyor. Bazen ziyaretimize geliyorlar, tanışıyoruz. Genç yaşta yorulmuşlar, hayatın telaşesi yakalarına yapışmış, omuzlarında geçim ve gelecek kaygısı. Küçük bir kısmının ümidi var. Hâlâ ümitli gençlerin bazıları iş konusunda yardım istemeye geliyorlar. Eminim çoğunuzun kapısını da çalmışlardır. Emeklerinin karşılığını alabilmek için araya milletvekili sokmaya uğraşıyorlar. Bakın, bunlar ümidi olan gençler. Ümitsiz kalanlar da var; kendileri gelmek istemiyorlar, onların da anne ve babaları koşturuyor. Muhalefet olmamıza rağmen yoğun taleple karşılaşıyoruz.

2019-2020 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde Sayın Cumhurbaşkanımızın "Herkes üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye bir şey yok, bunu dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız." sözleri ise bu sorunların ne kadar büyüdüğünü göstermektedir. Tabela üniversiteleri olarak adlandırabileceğimiz bu üniversitelerin artışı, eğitimdeki niteliği de hızla düşürmektedir. İyi bir eğitim almayan bu gençler, yanlış eğitim politikasının sonucudur.

Biraz rakamlara bakalım; İŞKUR ağustos ayı verilerine göre 4 milyon 44 bin kayıtlı işsizin 1 milyon 34 bininin üniversite mezunundan oluştuğunu görmekteyiz. Son üç yılda neredeyse 2'ye katlanan işsiz üniversite mezunlarının içinde, yüksek lisans ve doktora mezunlarının da olduğu bu genç dinamik nüfusun işsiz olmasının ülke ekonomisine olumsuz etkileri her geçen gün görülmektedir. YÖK istatistiklerine göre üniversitelerde 7 milyondan fazla öğrenci var. Yani önümüzdeki her yıl 1 milyondan fazla üniversite mezununa iş bulmak zorunda bu ülke. Ne kadarı iş bulabiliyor? 2019 Haziran ayında üniversite bitiren yaklaşık 900 bin mezunumuz var. İŞKUR istatistiklerine göre üniversite mezunlarından iş bulmak için başvuranların ancak 300 bini altı ay içinde iş bulabilmiş durumda yani mezuniyetten sonraki altı ay içinde iş bulma oranı yüzde 30 civarında. "Kalan yüzde 70 ne yapıyor?" diye sorarsak İŞKUR'da iş bulmayı bekliyor ya da iş bulmaktan vazgeçip istatistiklerin dışına çıkıyorlar yani ne "okulda" ne "işte" kategorisine giriyorlar.

Bizim hem "okulda" hem "işte" bakış açısını benimsememiz lazım, gençlere üniversitede okurken iş tecrübesi kazanma imkânını vermemiz lazım, onlara iyi bir yabancı dil öğretebilmemiz lazım, onları toplumla bütünleştirip iyi vatandaş yapmamız lazım, imkân bulanların yurt dışına gitmelerinin nedenlerini araştırmamız lazım. Yapılan bir ankete göre gençlerin yüzde 99'u yurt dışına gitmek istiyor, üniversite gençliğinde bu oran çok daha yüksektir.

Arkadaşlar, dünyada "iyi üniversite" tanımı artık istihdam imkânıyla yapılıyor. İşsiz yetiştiren üniversite sistemi devlete de millete de yüktür, gençlerimizin de hayatlarının en güzel yıllarını heba etmeleri demektir. Zaten toplumumuz da üniversite ve bölüm seçerken istihdamı 1'inci sıraya koyuyor, tıp fakültelerinin rağbet görmesinin en önemli nedeni budur.

Rektörlerimizin, kadro almak, devlet büyüklerine fahri doktora vermek, binalar yapmak gibi işlerle uğraşmaktan çok "Dünya nereye gidiyor?" "Bilimde, teknolojide, sanatta istihdam yetileri nelerdir?" "Bu gençleri hangi konulara yönlendirelim?" gibi sorularla kafalarını meşgul etmeleri gerekir. Aksi hâlde gelecek nesilleri kaybetmekle karşı karşıya kalırız.

Gençleri aç olan bir ülkenin geleceğinden emin olma şansı yoktur. Gençlerde uyuşturucuya eğilimin artması da geleceğe olan güvensizliktir. Tabii, işsizliğin 5 milyona dayandığı Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu açıklarının da hızla büyümesi kaçınılmazdır. Bu durumu hem ekonomik hem sosyolojik hem de psikolojik yönlerden araştırmak, en önemli insan kaynağımız olan gençleri mutlu ve müreffeh kılmak ve işsizliğin ekonomik yükünü hafifletmek için alınması gereken tedbirleri ortaya çıkarmak amacıyla verdiğimiz bu önergenin kabulünü talep ediyoruz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@