Ulaştırma Bakanlığında, 29 bin 576 geçici, mevsimlik ve taşeron personel çalışıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in personel statüsüyle ilgili iki ayrı soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bakanlıklarına bağlı kurumlarda 91 mühendis açığının bulunduğunu açıkladı. Bakan Turhan, geçici, mevsimlik ve taşeron işçi sayısının ise 29 bin 576 olduğunu bildirdi.

Haberler 10.03.2020, 10:49
Ulaştırma Bakanlığında, 29 bin 576 geçici, mevsimlik ve taşeron personel çalışıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in geçici ve taşeron işçilerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Cahit Turhan, bakanlıklarına bağlı kurumlarda geçici, mevsimlik ve taşeron işçi statüsünde 29 bin 576 personelin görev yaptığını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Karayolları Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kuramlarda kadrolu çalışanlar dışında geçici, mevsimlik, TYP kapsamında taşeron firma işçisi ya da farklı bir tanımla sürekli hizmet akdiyle çalıştırılan işçi, hizmetli, görevli var mıdır, varsa sayıları ve çalışma süreleri nedir?” şeklindeki sorusunun ilgili bakanlık tarafından yanıtlanmasını istedi. 

Önergeyi yanıtlayan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Cahit Turhan, “Bakanlığımız bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlarında geçici, mevsimlik ve taşeron işçi statülerinde toplam 29.576 personel görev yapmaktadır. Söz konusu personelin hizmet süreleri, bir ila yirmi yıl arasında değişmektedir.”

GÜRER: “KARAYOLLARINDAKİ TAŞERON İŞÇİLER KADRO BEKLİYOR”

Bakan Turhan’ın yanıtını değerlendiren önerge sahibi Gürer, 696 Salı KHK ile kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin daimi kadroya alınacağı açıklanmasına rağmen ulaştırma bakanlığında dahi binlerce işçinin taşeron olarak çalıştırıldığını belirtti. 

Kurumda aynı işi yapan daimi işçiler ile taşeron statüsündeki işçiler arasındaki maaş ve sosyal hak farkının ciddi oranlarda yüksek olduğuna dikkat çeken Gürer, “Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda da halen geçici ve güvencesiz personel çalıştırılmaktadır. Bu statüdeki işçilerin daimi kadro beklentileri ne yazık da sonuçsuz kalmıştır” dedi. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği bir diğer soru önergesinde ise Bakanlığına bağlı kurumlarda maç mühendisin görev yaptığını, son 5 yıl içinde kaç mühendisin işe alındığını, bu süre içinde kendi isteğiyle işten ayrılan mühendis sayısını, mühendis açığının bulunup bulunmadığını ve vekâletle yönetilen müdürlüğün olup olmadığını sordu. 

91 MÜHENDİS AÇIĞI VAR 

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Cahit Turhan, “Bakanlığımız bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlarında toplam 6.445 mühendis çalışmakta olup, son 5 yılda 2.222 mühendis işe alınmış ve son 5 yılda 385 mühendis kendi isteği ile görevinden ayrılmıştır. Ayrıca, 91 mühendis açığı bulunmaktadır” dedi. 

Bakan Turhan, hizmette herhangi bir aksama olmaması için mevzuatında öngörülen hükümlere göre müdürlük görevi için vekâlet ile görevlendirme yapıldığını da sözlerine ekledi.

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer KİT çalışanları yanında Kamuda taşeron firmalarda binlerce işçi  AKP iktidarın kadro sözünün tutmasını bekliyor. Belediye şirketlerine alınıp belediye kadrolarına alınmayan işçilerde belediye kadrolarına alınmayı bekliyor” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@