Tutuklanacağını da söylemişti ve....

Güçlü Meclis Platformu tarafından "neden hayır denilmesi gerektiği"ni anlatan video ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Ahmet Özay’ın suç duyurusu üzerine Ali Gül tutuklandı.

Haberler 21.03.2017, 17:19
Tutuklanacağını da söylemişti ve....

BİRGÜN - Referandumda “Hayır” diyeceğini açıklayanlara ilişkin gözaltılar, işten atmalar, tutuklamalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özay’ın, takma isimle açılan bir hesaptan yapılan paylaşımların sahibi olduğu iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu Ali Gül tutuklandı.

Hedef gösterildi

Güçlü Meclis Platformu tarafından sosyal medya platformlarında paylaşılan ve binlerce kez tıklanan “Hayır Nedir?” başlıklı videoda konuşan Ali Gül, “Hayır Türk Dil Kurumu’na göre ‘yok öyle değil, olmaz anlamlarında onamama bildiren’ anlamlarına geldiği gibi aynı zamanda, ‘iyi, hayırlı, faydalı, yararlı’ gibi anlamlarda da kullandığımız bir söz. Gün içinde bol bol kullandığımız temenni içeren bir söz. Hayır, ret anlamında da kullanılıyor. Mesela size bir teklif geldi ama beğenmediniz, bunu kabul etmemek, bunu beğenmemek sizin en doğal hakkınız iken bir anda sizi terörist yapabilir. Akşam evde oturuyorsunuz mesela, meyve almışsın, meyve soyuyorsun ve biri çıkıyor diyor ki: ‘Bunlar terörist’. Hoppala, akşam akşam başınıza iş çıktı. Elinizde portakal var. Portakallı terörist oluyorsunuz...” ifadelerini kaydetti.

Video “Hayır, tehditlere, baskılara, yıldırmalara rağmen söylendiğinde daha bir tatlı olur. Tadından yenmez. Hayır korkusuzca söylenir. Korkmayın, neden korkuyorsunuz. Biz birlik olduğumuzda bizi durduracak, yıldıracak hiç bir şey yok. Hayır kardeşim, hayır. Hayırı yapıştırın” çağrısı ile sona erdi. Gül, bu videodan dolayı trol hesaplardan hedef gösterildi.

“İftira”

Bu paylaşımlarda bulunan Gül hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından 1.5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda takma isimle açılan bir Twitter hesabından yapılan paylaşımların Gül'e ait olduğu ileri sürüldü. İstanbul Basın Savcılığı'nın daveti üzerine Pazartesi sabah Adliye'ye gelen Gül gözaltına alındı. Adliye’ye getirilen Gül, Basın Savcısı Utku Tepe tarafından sorgulandı. Gül, iddiaları reddederek küfürlü paylaşımların yapıldığı Felix Dzerjinkski isimli hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Gül'ün avukatı Yiğit Acar da "Hayır" videosundan rahatsız olanların karalama kampanyası yürüttüklerini söyledi. Savcılıktan müvekkilinin suçlanmasına neden olan hesabı kimlerin yönettiğinin bulunmasını isteyen Acar, bu iftira nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını da ekledi.

“Korkmuyorum”

Savcılığa ifade vermeye giderken çektiği videoda Gül,, “Hayır videosu çektik, bu videoyu çektiğimiz için tutuklanabileceğimizi biliyorduk. Şimdi savcıya ifade vermeye gidiyorum, muhtemelen de sonrasında tutuklanacağım. Korkmuyorum. ‘Umudum gençliktedir’ diyen Mustafa Kemal’a bir borcumuz var. Şimdi ben o borcu ödemeye gidiyorum. Bu memleketin çocukları, bu milletin gençleri korkuyu, tutsaklığı değil özgürlüğü ve mutluluğu hak ediyor, o günler de gelecek” dedi.

İZLENME REKORLARI KIRAN VİDEO

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@