Türkiye'de bir ilk horon zumba

Samsun'da özel bir spor merkezi tarafından Latin esintili bir dans ile fitness programı olan zumba, özel bir spor merkezi tarafından horon ile birleştirildi. Programa ilgi gösteren kadınlar, 'horon zumba' ile kilo...

Haberler 18.12.2016, 10:48
Türkiye'de bir ilk horon zumba

Samsun'da özel bir spor merkezi tarafından Latin esintili bir dans ile fitness programı olan zumba, özel bir spor merkezi tarafından horon ile birleştirildi. Programa ilgi gösteren kadınlar, 'horon zumba' ile kilo veriyor.

1990'larda dansçı ve koreograf Alberto Beto Perez tarafından Kolombiya'da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans ile fitness programı olan zumba, Samsun'da özel bir spor merkezi tarafından horon ile birleştirildi. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı horon zumba, şimdiden kadınların vazgeçilmez zayıflama ve formda kalma programları arasına girdi.
Günde 2 saat yapılan ve spor, müzik ile eğlenceyi bir araya getiren 'horon zumba' seansında kadınlar ayrıca oryantal ve roman dansları da gerçekleştiriyor.
Dans ve fitness programı 'zumba'yı horon ile birleştiren fitness eğitmeni 50 yaşındaki Havva Yılmazoğlu, "Alberto Beto Perez, 'zumba'yı çıkarttı. Kendisi bir pazar esnafıydı. Kendi yöresel oyunlarına fitness hareketlerini katmış ve zumba ortaya çıkmış. Bizde Karadenizliyiz. Karadenizliler neden böyle bir şey yapmasın dedik. Semra Ars eğitmenimizle beraber olarak önce bir foklör hocasından yardım aldık ve Horon Zumba ortaya çıktı. Biz sadece zumba horonla kalmadık. Türkiye'de ilk roman zumba'yı da çıkarttık. Bundan da çok keyif alıyoruz. Burada 1-2 saatlik bir çalışma yapıyoruz. Bu saatler içinde yaklaşık bin kalori harcıyor bayanlar. Seanstan çıktıkalarında platesi de ekliyoruz. Bin 200 kalori yakmış oluyorlar. Bütün enerjiyi burada bıraktıkları için evde konuşmuyorlar" dedi.

Horon zumba ile tanışan Feride Birinci Yılmaz, "Evde depresyona girmiştim. Doktor tavsiyesiyle böyle bir işe başladım. Buraya geldim çok iyi arkadaşlıklar kurdum. Horon zumba ile kendimi mutlu hissettim ve forma girdim. Hayata olumlu bakmaya başladım" diye konuştu.
Özgür Kılınç ise "Bu spor salonunda horon zumba yaptıklarını duydum ve geldim. Çok memnun kaldım. Burada müthiş bir enerji var. Bunu yakaladım ve devam etmek istiyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@