Temiz Toplum Derneği’nden Video Oyunları Uyarısı: Oyuna Geliyoruz

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, video oyunlarının çocuklardan büyüklere, aile bütçesinden ülke ekonomisine pek çok risk içerdiğini söyledi.

Haberler 12.02.2020, 11:57 13.02.2020, 11:28
Temiz Toplum Derneği’nden Video Oyunları Uyarısı: Oyuna Geliyoruz

emiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, video oyunlarının çocuklardan büyüklere, aile bütçesinden ülke ekonomisine pek çok risk içerdiğini söyledi.

 

OYUNA GELME

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay’dan video oyunlara dair dikkat çekici açıklamalar geldi. Video oyunların çocuklara katkısının olmadığı dile getiren Ay, “Bunların adına her ne kadar oyun dense de bunlar asla oyun değil. Bizim bildiğimiz oyun, çocukların deneyimleyerek öğrendiği, sınırlarını kendisinin çizdiği, kurallarını kendisinin koyduğu, doğal öğrenme ortamı oluşturan faydalı bir eylemdir. Bu hem çocuğu mutlu eder hem de onlarla iletişim kurmak adına önemli bir faaliyettir. Ancak bilgisayarda, tablette, telefonda ya da türevlerinde oynanan video oyunlar tüm bu olumlu etkileri barındırmaz. Aksine sunulan sanal ortamda, başkalarınca çizilmiş sınırlarda gerçekleştirdiği bir eylemdir ve bunun faydalı olduğu söylenemez. Aileler oyuna gelmesinler” şeklinde konuştu.

 

30 MİLYON KAYITLI OYUNCU VAR. BU OYUNLARA HARCANAN PARA 5 MİLYARI AŞIYOR!

Oyunlara dair istatistiklerde paylaşan Bilal Ay, “2018 yılında bilgisayar oyunlarına kayıtlı kişi sayısı 30 milyonu buldu. Yine aynı yıl bu oyunlara harcanan rakam 5 milyar lirayı aşıyor! Hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine zararı var. Belki ifade etmek zor ama çok uzun süreli bilgisayar oyunu oynamak ölümle dahi sonuçlanabiliyor. İsim vermek istemiyorum çocuklarımızı intihara sürükleyen sözde oyunlar var. Sanal ortamda edinilen arkadaşlıklar çocukları yanlış ortamlara sürükleyebiliyor. Bu ortamlarda uyuşturucu dahi pazarlanabiliyor” dedi.

 

OKUL BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR

Bu oyunların aksine zararları da olduğunu ifade eden Bilal Ay, “Bu oyunlar ülkemizde denetimsizce oynanıyor. Hangi oyunun içerisinde hangi zararlı içerik var bu işin bir kısmı. Ancak en masum görünen oyunlarda dahi tehlikeli yönler var. Öncelikle bu oyunların bağımlılık yapma riski mevcut. Ayrıca gerek öğretmenlerle gerekse velilerle yaptığımız görüşmelerden ortaya çocukların denetimsizce oyun oynadığı hatta bir kısmının geceyi video oyunlarını oynayarak geçirip okulda uykusuz kaldığı bilgisini edindik. Bu da çocuğun akademik başarısını düşürüyor. Sosyal iletişim becerilerine darbe vuruyor. Aile ve arkadaşlık ilişkilerini zayıflatıyor. Sağlık problemleri ortaya çıkartabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

YETİŞKİNLERİ DE OLUMUZ ETKİLİYOR

Bu oyunların sadece çocuklar için tehdit oluşturmadığını da anlatan Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Ay, “Benzer sorunlar hatta daha fazlası yetişkinler için de söz konusu. Oyun bağımlısı olmuş bir yetişkin birey kişisel, ailevi, akademik, mali ve mesleki alanlarda problemler yaşayabiliyor. Hatta inzivaya çekilen, sosyal ilişkiler açısından garip olarak nitelendirilebilecek davranışlarla bile bu bağımlılık sonuçlanabiliyor. Bağımlılık derecesi arttığında obeziteden uyku bozukluklarına kadar pek çok hastalıkla sağlığı da tehdit ediyor” dedi.

AİLELERE ÖNERİLER

Ailelere yönelik uyarılarda da bulunan Başkan Ay, “Sadece ekrana bakmak 0-3 yaş grubu için zaten zararlı. Bu kesinlikle yapılmamalı. Bununla birlikte, okul öncesi dönemlerde bu oyunlar kesinlikle oynatılmamalı. Daha sonraki dönemlerde ise oynanan oyunun içeriği mutlaka denetlenmeli. Oyunun içeriği ve süresi ile ilgili net kurallar belirlenmeli. Çevrimiçi oyunların risklerine karşı çocuklar bilgilendirilmeli ve takip sağlanmalı. Evin ortak kullanım alanlarında oyun oynanmasına izin verilmeli. Video oyunların ödev, görev sorumlulukların gerçekleştirilmesinden sonra oynanması sağlanmalı. Ebeveynler rol model olduklarını unutmayarak kendileri de bu oyunlara karşı dikkatli olmalı” ifadelerini kullandı.

 

UZMANLARA DANIŞILMALI

Çocuklarının video oyunlarına karşı alışkanlıklarında endişe eden ailelere de önerilerde bulunan Ay, “Çocuklarının oyunlarla ilişkisinden rahatsızlarsa, gerek biyolojik gerekse ruhsal sağlığı açısından endişe ediyorlarsa ya da sorunlar gözlemliyorlar ise konunun uzmanlarından mutlaka yardım almalılar” şeklinde konuştu.

 

DEVLET İNİSİYATİF ALMALI

Video oyunlarının giderek toplumsal bir problem halini aldığını da ifade eden Bilal Ay, “Sadece ailelerin aldığı tedbirler her zaman başarılı olmayabilir. Bu konuda yetkililer de denetleyici adımlar atmalı. Bu oyunların zararlarını sıfırlamak için gerekli adımlar atılmalı. Birçok ülkede bu yönde adımlar atıldı. Örneğin gece 22.00 ila sabah 09.00 saatleri arasında bu oyunların oynanmasının, en azından çevrimiçi olarak, yasaklanması sorunun ciddi bir bölümünün çözümünü sağlayacaktır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı da, özellikle rehber öğretmenler vasıtası ile bu konuda aktif rol almalı. Bu oyunlara girişlerde kimlik numarası kontrolü sağlanmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@