TARIMSAL İLAÇLAMANIN BAŞLICA ZARARLARI

Yaşar Akkoç'un "Tarımsal İlaçlamanın Başlıca Zararları" Röportajı Kamu Gündemi'nde...

Haberler 05.01.2021, 09:29 05.01.2021, 12:33
TARIMSAL İLAÇLAMANIN BAŞLICA ZARARLARI

Röportaj 1

Soru: Ekim öncesinde tohum hazırlığı esnasında ilaçlanmasının amacı nedir?

Cevap: tohum hazırlığı (eleme) esnasında yanlış gübreleme ve ilaçlama aynı zamanda değişen mevsimlerin verdiği tahribatla yorgun düşen mevcut tohumların güçlendirmek amacı ile su takviyeli vitamin ve mineral içeren sanayi ilaçları ile tohum yüzeyi toprak altında çözülmek üzere kaplanmaktadır.

Soru: Peki bu ilaçlamanın toprağa faydaları ve zararları nelerdir?

Cevap: mevsimlerin ve ekolojik sistemin değiştiği günümüz şartlarında toprağın verimliliğini ve tohum kalitesini düşünmeksizin işletmelerin tarım girdilerini en az seviyede tutarak kar marjını bir üst seviyeye çıkarta bilmek için sanayi ilaçlarına yönelmekteyiz, bu ilaçlar amacı dışında tohumlarımızı ve toprağımızı her yıl daha da yorgun ve zayıf bir duruma getirmektedir. Bu tür ilaçlara alışan toprağımız ve mevcut tohumlarımız gün geçtikçe yok oluyor ve bunları sadece daha fazla ürete bilmek için yanlış uygulanan tarım politikalarının getirisi olarak bile isteye uygulamak zorunda kalıyoruz.

RÖPORTAJ 2

Soru: Bir çiftçi olarak bize ekim esnasında yapılan ilaçlamanın amaçları nelerdir?

Cevap:   Mevcutta ilaçlanmış olarak algımız bitkisel tohumlara ek olarak toprak altında tohumu zararlı böcek ve kurtlara karşı korumak amaçlı zehir diye bilinen tarımsal sanayi ilaçları kullanmaktayız tabi bu zehir toprağın verimini ilerleyen yıllarda düşürmektedir. Topraktaki verim kaybının önüne geçmek amaçlı bilinçsiz bir şekilde doğal olmayan gübrelere yönelmekteyiz. Bu süre zarfında artan maliyetleri karşılamak için gerekli takviye ilaçlarda kullanmaktayız.

Soru: Peki bu ilaçların toprağa zararları nelerdir?

Cevap: Bu konu hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilim konumum neticesinde. Ama ilçe tarımda yaptırdığımız toprak analizleri çerçevesinde toprağın eksikliğini gidermek ve zararlılara karşı mücadelede bizlere önerilen, tavsiye edilen gübre ve suyla karıştırılan ilaçlar kullanmaktayız. Yılların getirdiği tecrübeye dayanarak diye bilirim ki bu tohumlama ve ilaçlama çerçevesinde topraklarımız her yıl daha çorak ve daha verimsiz bir hal almaktadır. Tabi bu durumu üst kurullara bildirmemize rağmen tatmin edici cevaplar alamamakta ve ilgi görememekteyiz. Bu tarzda bir üretimin devamlılığında belki de gelecek nesillere bırakacağımız arazilerimiz ve tohumlarımız hiçbir işe yaramayacak bir hal alacak çünkü tohumdan biçim aşamasına kadar vitamin desteği olarak gösterilen uygulamalarla arazilerimizi 1 dönemde 7 ay içerinde bitkinin çeşidine göre en az 3 en fazla 8 seferde topraklarımızı zehirliyoruz.

Soru: Peki bu zehirlemenin önüne geçemiyor musunuz?

Cevap: Bizler birkaç sefer bu durumu göz önünde bulundurarak organik tarım olarak nitelendirilen çerçevede üretim yapmaya çalıştık ama yıllar boyunca zehirlenen ve yorulan topraklarımızın kusma olarak belirttiğimiz durumlar gerçekleşti ve toprağı iyileştirmek için uzun bir süreç gerekmektedir.

Muhammet AKKOÇ ÇİFTÇİ

Bayer ERBAŞ ÇİFTÇİ

RÖPORTAJ 3

Soru: Bölgenizde genel olarak hangi tarımsal bitkiler yetişiyor?

Cevap: Bölgemiz Kızılırmak’ın en büyük kolu olan delice ırmağının havzasında yer almaktadır. Sanayi bitkiler gibi önemi yüksek olan pancar, ayçekirdeği ve mısır ekiminde ön planda yer alan bir coğrafyadır. Bunun yanı sıra susuz alanlarda buğday, arpa, yulaf, yulaf, mercimek, nohut vb. bakliyatların üretimi gerek çiftçilerimiz gerekse TİGEM ve devlete bağlı çiftliklerde yapılmaktadır. Üretim konusunda ülkemizde pancarda 180.000 tonla çorum şeker fabrikasının en büyük tedarikçisi ilçemizdir. Bakliyat olarak ülkemizin en büyük ikinci TMO ofisine sahibiz ve tarım üretiminin zayıf olduğu illere, ilçelerin tedariği ilçemiz tarafından karşılanmaktadır.

Soru: Tarımsal üretimi arttırmak için bakanlık tarafından neler yapılmaktadır?

Cevap: Bakanlığımız bu konu hakkında gayet ince eleyen sık dokuyan bir inceleme ve geliştirme yöntemine başvurmuştur. Her konuda çiftçimizin arkasında değil bizzat yanında olan sistemler geliştirerek ithalatı 0 indirip ihracatta bir marka olma yönünde çitçilerimize mazot, gübre destekleri başta olmak üzere çeşitli destekler vermekteyiz. ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) si olan bütün çiftçilerimize cüzi bir miktar karşılığın da bütün tahlillerini yaparak öndeş olmaktayız.

Soru: Bahçe bitkilerinde ilaçlama neden yapılmaktadır.

Cevap: Genel olarak ilaçlama rekolte yi korumak ve artış sağlama amacı ile yapılırken,  günümüzde hava değişimleri mevsimsel olarak kaymaların neticesinde don, dulu gibi zamansız oluşan doğal durumlara karşı tedbir için ilaç uygulaması yapılmaktadır. Bunun yanı sıra gerek toprak altında gerekse bahar döneminde kök, dal, yaprak ve özellikle meyve üzerinde oluşan bitki zararlılarınada karşı önlem almamız gerekiyor.

Soru: Peki bu ilaçlamaların insana, doğaya ve çevreye zararları var mıdır? Var ise nelerdir.

Cevap: Tabiki her ne kadar doğaya ve insana zarar verilmek istenmese de yapay o olarak uygulan takviyeler ve ilaçlamalar hem toprağa hem de çevreye zarar vermektedir. Bu zararların bir anda görülmesi veya ortaya çıkması imkânsızdır. Uzun bir süreçtir 1 yıl 2 yıl gibi değil 50 60 yıl içerinde çevrede ve özellikte arazilerde çürümeler, kusmalar, verim kayıpları vb. durumlar gözle görülür bir hal almaktadır. Bunun önüne eğer bugün geçilemez ise eğer belki de ilerideki nesillere tarım yapabilecekleri dünya bırakamayacağız. Bunun için toplu olarak yani ülke genelinde önlemler alınarak ilaçlamanın azami koşullarda veya hiç uygulanmayan tarım yöntemlerine geçmemiz gerekli.

KENDİ ARAŞTIRMA YORUMUM

Ülkelerin nüfusunun artmasıyla birlikte, katlanarak artan besin ihtiyacını karşılayabilmek için önlemlerden birisi de rekolte artışı sağlamak için uygulanan tarım ilaçlamalarıdır. Bu ilaçlar ürünlere zarar veren hastalıkları, zararlıları ve yabani bitkileri yok etmek amacıyla kullanılan kimyasal ilaçlara tarım ilacı denilmektedir. İkinci Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkan kıtlıkta, meyve ve sebzelere dadanan böcek ve hastalıkları yenmede etkili oldu o dönemde hayati değeri bulunan bu ilaçlar günümüzde bir insanın antibiyotik ya da ağrı kesici almanın bedende yol açtığı tahribat gibi tarım ilaçları da doğada ciddi tahribata yol açmaktadır. Savaş zamanlarında bit ve pirelere karşı kullanılan DDT ilk başta faydalı iken zamanla vücutta yarattığı tahribatın faydadan çok zarara yol açtığı görüldü ve 1980 de yasaklandı çünkü DDT doğada çözündüğünde DDE adı verilen ölümcül bir yapıya büründüğü gözlemlendi. Araştırmalar sonucu bu zehrin anne sütü ile çocuğa geçtiği saplandı ve DDT den sonra tarım ilaçlarınında hiç masum olmadığını anladık.  Yapılan çok sayıda araştırma meyve, sebze ve tahıllardaki ilaç kalıntılarının beslenmeye yoluyla doğrudan sağlığımızı etkilerken, toprak, su ve havayı da kirleterek solucanları, arıları, balıkları, kelebekleri, kuşları da hasta ederek öldürdüğünü ortaya koydu. Artık tarım ilaçlarının sağlık, çevre ve gıdanın sürdürülebilirliği, dolayısıyla gıda güvenliği ile doğrudan ilgili olduğu biliniyor. Örneğin toprak tarafından tutulmayan ilaçların yer altı sularını kirletme riski bulunuyor. Gelişmiş ülkelerde tarım ilaçlarının su kaynakları civarında kullanımı konusunda ciddi önlemler almıştır bizde ise böyle bir kural yok. Yurt dışında tarım ilaçlarının kullanımında ciddi yaptırımlar konmuş. Bizde daha çok ihracata dönük kontroller var. İç piyasaya dönük kontrol daha az. Tarım ilacı uygulanan arazilerindeki su kaynaklarının konumu veya ilaçların toprağı kirletmesi meselesi ise hiç dikkate alınmıyor. Ama toprak ve su kirliliği de insan sağlığını doğrudan etkiliyor. Günümüzde ülkemizde ilaç sanayi ve satışında oluşan denetimsizlikler yüzünden 2,4 D isimli kimyasal ilaç ülkemizde tarım alanında kullanılmaktadır ama yapısal olarak bir türevi olan 2,4,5-T isimli ilacı ABD Vietnam savaşında büyük yapraklı bitkileri kurutmak için kullanmış ve ilaca maruz kalan insanlarda ciddi rahatsızlıklar meydana gelmiştir.

Yaşar Akkoç

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@