Tarihçi Kemal Karpat vefat etti Kemal Karpat kimdir?

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'ın ABD'nin Wisconsin eyaletinde 96 yaşında yaşamını yitirdiğini bildirildi.

Haberler 21.02.2019, 11:16 21.02.2019, 11:16
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti Kemal Karpat kimdir?

Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, yaptığı açıklamada, "Kemal Karpat hoca çarşamba akşamı 18.40 sularında, Madison'da hayatını kaybetti" dedi. 

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan Karpat'ın Wisconsin Hastanesinde tedavi gördüğü esnada yaşamını yitirdiğini belirten Acar, Karpat'ın ölüm nedenin yaşına bağlı çoklu organ yetmezliği olduğunu söyledi. 

Karpat'ın cenazesinin nakil işlemlerine başlandığını ifade eden Acar, Karpat'ın 96. doğum gününü 15 Şubat'ta birlikte kutladıklarını hatırlattı. 

Kemal Karpat kimdir?

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947'de alan  Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler,  doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957'de  tamamladı. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin  ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara,  Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en  Science Sociales gibi eğitimkurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik  yaptı.    Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The  Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini  yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra  Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı'nın da koordinatörlüğünü  yaptı.    Karpat'ın tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@