Survivor’un Bütün Sırları açık açık deşifre edildi survivor deşifre 2018

Bütün sıralarını öğrenince neler olduğunu da anlamış olacaksınız...survivor deşifre 2018

Haberler 18.02.2018, 18:34 29.06.2018, 23:44
Survivor’un Bütün Sırları açık açık deşifre edildi survivor deşifre 2018

Banu Avar şüphesizki bir çok insanın hafızasında alışılmadık bakış açısıyla yer almakta.Banu Avar bu kez Acun Ilıcalı yı hedef aldı..

Türkiye ye aperasyon düzenleniyor diyen Avar,operasyonun baş sorumlusu olarakta Acun Ilıcalıyı belirtti Ardından Survivor gerçeğini yazdığı yazısının okunmasını istedi, işte o yazı… Banu  Avar yazdı.

SURVİVOR’ VE BENZERLERİ TOPLUMU ‘FORMATLIYOR’!

 Toplantının ardından büyük bir telaşla arkadaşlarının yanından ayrılıyor.. Giderken Survivor başlayacak. Acelem var! Yeah!’ diyor.

Böylece uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü vakit bulamadığım Survivor’un sırası geliyor. Dünyada onlarca milyon kişi interaktif tv oyunları izliyor. Son 10 yılda ekranlara damga vuran REALİTY Showlar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor. Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait…

Şimdi İngiltere’nin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı Lord Vahid Ali. Lord Ali; İngiltere işçi partisinde ve Lordlar kamarası Mensubu. Hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch ’un kızıyla ortak, İngiltere’nin multi milyarder medya baronu.
Lordlar kamarasında bir dönem Tony Blair’in temsilcisi oldu. Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu.

17 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey İrlanda ve Falkland savaşında İngiliz Paraşüt Birliğinde yer aldı 22 yaşında Amerikaya göç etti. Beverly Hills’de şoför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi Dünyanın en zengin yapımcısı. Time Dergisi tarafından ‘dünyanın En Etkili Şahısları Listesinde yeraldı.

Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı. Survivor’ın ana fikri: hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar! dır. Bu Kapitalizmin de ana kuralıdır. Kapitalizm orman kanunudur. Güçlü olan öbürlerini yok eder. kural budur! Bunun için ekonomiyi, siyasi mekanizmaları, silahlı gücü, bilimi ve medyayı kullanır. Soğuk savaş döneminde propaganda araçlarının ve medyanın kullanımını konu alan binlerce çalışma vardır. Amerikalı bilim adamları ‘yenidünya düzenine’ geçmek için, işgal kadar kültürel üstünlük yaymanın farz olduğunu söylemişlerdir.

Buna göre ‘uluslar arası piyasalar genişleyecek, ideolojik taarruz buna eşlik edecektir’.. ideolojik taarruz! ideolojik taarruzun en önemli araçları eğitim ve medyadır. Medyanın en etkili dalı görsel olandır. Görsel medyanın toplum şekillendirmesinde önemli rolü vardır.. Algı değişimini en kolay yoldan sinema ve TV yapmaktadır. Algı yönetimi, ‘görünmez’ bir süreçtir ve ideolojik taarruzun en önemli ilkesidir.

Amerikalı antropolog Nader, şöyle der: görünmez faktör, kontrol süreçlerinin ve mekanizmalarının toplamıdır. Görünmezlik zihinlerin sömürgeleştirilmesi yoluyla başarılmaktadır! Buna göre yanlış olan, doğru görünür düşünülemeyecek davranışlar normalleşir.
İtiraz eden bağımsız düşünceliler, kavgacı çatışmacı sayılır…toplumlara çeşitli tipolojiler dayatılır ve medya vasıtasıyla o tiplemelerle oynanır. Survivor ya da benzeri TV programları, son 10 yıldır onlarca ülkede milyonlarca kişiyi ‘yeni Dünya düzeninin toplum mühendisliği için formatlamaktadır. küresel sermaye için, ‘güç’ün silahlı kullanımı yanı sıra, ‘yumuşak’ kullanımı da, had safhada önemlidir

Oyun iki takıma ayrılmış yarışmacıların birbirini kırıp dökmesine dayalıdır. Açlık soğuk, psikolojik gerginlik ortamında en çok direnen parayı ve ödülleri kazanır arkadaşlarına en sinsi davranan parsayı alır oyunun dekorundan, sunucunun tarzına kadar, ekrana ‘yeni dünya düzeni’ kalıpları damga vurmaktadır. En yakın dostlar birbirine karşı yırtıcı bir mücadeleye girişir ve işin psikolojik boyutu yarışmacıların insani duygularının törpülenmesini gerektirir.

Bir bir elenirler ve kalanlar birbirine karşı diş biler. Oyunlar giderek sinsileşir. Ekranda yeni dünya düzeninin yırtıcı, aktörleri vardır. Gelecek çağın duygusuz robotlarını üretmek için mükemmel bir ekran denemesidir Survivor. Mesela sevecen karakter Pascal Nouma, Survivor’ın Türkiye versiyonunda, ülkemizde belli bir kesimi temsil eden karikatür tiplemelerce kışkırtılınca oyun dışına itilivermiştir. dobra asena, aobra olmasının bedelini ödemektedir.

Yani bu gibi özellikler iyi değildir. Bu gibi oyunlarda kapitalizmin arkadan vurma yöntemleri geçerlidir ve o yöntemleri en iyi benimseyenler model olarak gösterilir. İyi niyetle bu gibi yarışmalara yem olan kişiler, ‘dürüst, insanca değerleri savunan’ bireyler olmayı hedefleyebilirler.
Ama unutmasınlar, oyun ‘küresel’. Kim küresel Jungle’a uygunsa o zirveye gider! Giderler de ne mi olur.. Biraz para, biraz ekran şöhretine ulaşır ve yeniden sistemin karanlıklarına dönerler. Survivor iştahla yeni kurbanlarını bekler. Mark Burnett’in, Charlie Parsons’ın ve eşi Lord Alinin banka hesapları ve Survivor pazarlayan yerel şirketlerin hacmi biraz daha genişler! Ekrana yapışmış milyonlar her geçen saniye yoksullaşır ve yokluktan çıkmak için gerekli iradeleri bu ve benzeri medya oyunlarıyla felce uğratılır. Genç kardeşlerim, ekranlardan üzerinize boşaltılan algı bozucu yayınlara karşı kalkanlarınızı yükseltin orman kanunlarıyla ‘hayvanlar’ yaşasın, biz insanca bir düzen için uğraşalım!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@