Suriyeliler maaş alıyor mu işte cevabı

AKP'den Suriyeli açıklaması...

Haberler 26.06.2019, 23:03
Suriyeliler maaş alıyor mu işte cevabı

TBMM İnsan Hakları Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye'de bulunan 3 milyon 657 bin Suriyeliye maaş verilmediğini, hayatlarını idame edebilmeleri için yardım yapıldığını belirtti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan, Göç ve Uyum Alt Komisyonu, AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı.

Uslu, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriyeliler ve göç konusunun toplumda tartışılmaya devam ettiğini belirterek, kamuoyuna yansıyan birçok iddianın gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Suriyelilere maaş verilmediğini, hayatlarını idame ettirmeleri için yardım edildiğini anlatan Uslu, “Suç oranına karıştıklarına ilişkin iddialar söylendiği gibi yüksek değil. Sığınmacıların ve Suriyelilerin suç işlediği iddiası tamamen bir efsaneden ibaret ve gerçekleri yansıtmıyor. Gaziantep’te brifing aldık. İşlenen tüm suçların yüzde 3’ünün Suriyeliler tarafından işlendiğini gördük.” diye konuştu.

Türkiye’de geçici koruma statüsünde yaklaşık 3 milyon 657 bin Suriyelinin yaşadığına işaret eden Uslu, bunlara insani ve adalet duygusu temelinde yaklaştıklarını vurguladı.

Göçün isteğe bağlı bir durum olmadığını, zorunlu gerekçelerle yapıldığını dile getiren Uslu, iyi yönetilmesi durumunda göçten iyi sonuçlar elde edilebileceğini kaydetti.

Savaştan kaçan sığınmacıların büyük bir travma yaşadığına dikkati çeken Uslu, “Türkiye’de 1 milyonun üzerinde Suriyeli çocuk var. Kayıp bir nesil ortaya çıkmaması için çok ciddi çalışmalar yapılması lazım. Bu rakam çok ciddi ve bu çocukları mutlaka kazanmak gerekir.” diye konuştu. (Sözcü)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@