Sümer Ezgü'den Burdur Gölü için klip

Mesut MADAN/ BURDUR, () - TÜRK Halk Müziği'nin Burdurlu sanatçısı Sümer Ezgü, son dönemde su kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybeden Burdur Gölü'ne dikkati çekmek için 'Su Gelir Güldür Güldür' türküsüne göl kıyısında klip...

Haberler 01.10.2016, 16:06 02.10.2016, 03:13
Sümer Ezgü'den Burdur Gölü için klip
Mesut MADAN/ BURDUR, () - TÜRK Halk Müziği'nin Burdurlu sanatçısı Sümer Ezgü, son dönemde su kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybeden Burdur Gölü'ne dikkati çekmek için 'Su Gelir Güldür Güldür' türküsüne göl kıyısında klip çekti.
Sanatçı Sümer Ezgü, geçen yıl piyasaya çıkan 'Hakiki Ankara Havaları' adlı albümünün ikinci klibini 'Su Gelir Güldür Güldür' türküsüne çekti. Yönetmenliğini Şafak Türkel'in yaptığı klibin çekimleri, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü kıyısında yapıldı.

'GÖL YOK OLURSA İKLİM DEĞİŞECEK'

Gölün içinde bulunduğu durumun içini acıttığını söyleyen Sümer Ezgü, Burdur Gölü'nün durumuna dikkati çekmek amacıyla bu türkünün seçildiğini aktardı. Gölün çekilmesinin hazin bir durum olduğunu, çocukluğunda yüzdüğü alanlardaki suyun çekilmesinin kendisine acı verdiğini aktaran Ezgü, Şafak Türkel'in daha önce de 'Göle Yas' adlı belgesel çektiğini hatırlattı. Ezgü, "O belgeselde de söylemiştim. Göl yok olursa iklim değişecek, tarım bitecek, şehirdeki yaşam etkilenecek. Burdurlular açısından, doğa açısından çok kötü şeyler olabilir. Bu konuya dikkati çekmek için bu klibi göl kenarında çekiyoruz" dedi.

'BAŞBAKANIMIZIN DA BU MESELEYİ ÜSTLENMESİNİ BEKLİYORUZ'

Bölgedeki üreticilerin yeraltı suyu tükenmeden vahşi sulama yerine damlama sulamaya geçmesi gerektiğine işaret eden Sümer Ezgü, "Yerel halka görev düşerken devletin de yapması gereken müdahaleler var. Önceki başbakanımız, 'Gölün sorunu benim meselem' demişti. Devlette devamlılık olmalı. Bugünkü başbakanımızın da bu meseleyi üstlenmesini bekliyoruz. Aslında Burdur'dan bir grupla belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları, Burdurlular ve köylülerle birlikte başbakan ve cumhurbaşkanına durumu iletmek istiyoruz" diye konuştu.

"BURDUR GÖLÜ 'BURDUR ÇÖLÜ' OLMASIN"

Burdur Gölü suyunun üçte birinin çekildiğini vurgulayan Sümer Ezgü, şöyle dedi:
"Göl gözümüzün önünde çekiliyor ve bu çok hazin. Geçen yıla göre 30 santim çekilme var. Korkunç. Tamamen çöl. Toprak çatlamış durumda, buna bir çözüm bulmalıyız. Burdur'un göle ihtiyacı var. Doğa biterse her şey biter. Burdur Gölü'nü kurtarabiliriz diye düşünüyorum. Çocukluğumu hatırlıyorum. Şenlikler olurdu. Yağlı direklere tırmanırdık. Optimist yarışları yapılırdı. Burdur Gölü su sporları için çok uygun. Kurtarılmasını bekliyoruz. Çocuklara, yeni nesle güzel bir dünya bırakmak istiyoruz. Burdur Gölü, 'Burdur Çölü' olmasın. Köylülerimiz çok fazla su tüketen mısır gibi bitkilerden ziyade daha az su tüketen ürünlere, aromatik bitkilere yönelmeli. Doğayı bitirerek para kazanmaktansa doğayı bitirmeden para kazanmalı."
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@