01 Kasım 2016 Salı 16:54
Şortlu hemşire davasında 2. şok karar....
ÇEKMEKÖY'de belediye otobüsünde Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu'nun 2. kez tutuklanmasına yapılan itiraz karara bağlandı. Mahkeme Abdullah Çakıroğlu'nun 2. kez tahliye edilmesine karar verdi.

"BU ÜLKEDE KADIN OLMAK BÖYLE BİR ŞEY"
Mahkemenin verdiği karar üzerine Ayşegül Terzi, çalıştığı hastaneden telefonla 'ya konuştu. Karara şaşırdığını ifade eden Ayşegül Terzi, "Kararı şuan sizden öğreniyorum. Ne diyebilirim ki? Türkiye'de adalet bu kadar. Düşünebileceğim hiçbir şey yok. Bu ülkede kadın olmak böyle bir şey. Benim ölmemi bekliyorlar. İtiraz ediyoruz, itiraz ediyoruz serbest bırakılıyor. Şuan herhangi bir koruma kararım da yok. Yeniden tutuklandığı için verilen koruma kararı da kaldırılmıştı" dedi.

* İtiraz üzerine tahliye kararı veren mahkeme,
"Sanık hakkında mahkeme hakiminin nasıl karar vereceğine kendi vicdani kanaati ile özgürce karar verme yetkisi bulunduğu, bu yetki ve görevin doğrudan Anayasa tarafından teminat altına alındığı tartışılmaz bir gerçektir"
"Yargılama aşamasında sanığın tutukluluk halinin devamı yönündeki mahkeme kararına kimlerin itiraz hakkı olduğu açıkça düzenlenmiş olmasına rağmen tutuklu sanığın yargılama aşamasında serbest bırakılması yönündeki karara karşı itiraz hakkının düzenlenmediği anlaşılmıştır"
"Sanık hakkında verilen 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararının kaldırılarak Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine oy birliği ile kesin olarak karar verildi"

Çekmeköy'de belediye otobüsünde Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu'nun 2. kez tutuklanmasına itiraz karara bağlandı. Mahkeme Abdullah Çakıroğlu'nun 2. kez tahliye edilmesine karar verdi.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ
Olaya ilişkin davanın görülen ilk celsesinde tahliye olduktan sonra başsavcılığın itirazı üzerine hakkında tutuklamaya yönelik çıkarılan yakalama kararının ardından Çakıroğlu'nun 2. kez tutuklanmasına avukatı itiraz etti. İtirazı değerlendiren Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi davaya ilişkin delillerin toplandığını belirterek 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararını kaldırdı. Mahkeme Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine karar verdi.

İLK CELSE TAHLİYE EDİLDİ, İTİRAZLA TUTUKLANDI
İtiraz üzerine tahliye kararını veren Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi 3 sayfalık kararında, sanık Abdullah Çakıroğlu hakkında "İnanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Kasten yaralama" ve "Hakaret" suçlarından dava açıldığını belirtti. Çakıroğlu'nun yargılamanın 26 Ekim 2016 tarihli duruşmasında 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nce tahliye edildiği belirtilen kararda itiraz üzerine 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden tutuklandığı anlatıldı.

"HAKİMİN ÖZGÜR İRADESİYLE KARAR VERMESİ GEREKİR"
Tutuklama kararına sanık avukatı tarafından itiraz edildiği ifade edilen kararda, "Mahkeme sanığın tutuksuz yargılama konusunda iradesini ortaya koymuş, sanığın akıl sağlığı yönünden tedavi gördüğü yönündeki beyanıyla ilgili suç tarihindeki akıl sağlığının ve ceza ehliyetinin tespiti yönünden rapor alınmasına karar vererek duruşmayı ertelemiştir. Deliller toplanmıştır. Sanık hakkında mahkeme hakiminin nasıl karar vereceğine kendi vicdani kanaati ile özgürce karar verme yetkisi bulunduğu, bu yetki ve görevin doğrudan Anayasa tarafından teminat altına alındığı tartışılmaz bir gerçektir. Hakimin yargılama yaşamasında sanığın yargılanmasının tutuklu olarak yapılacağı ya da tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde özgür iradesiyle karar vermesi gerektiği yasal güvence altında olduğu gerçektir" dedi.

"SERBEST BIRAKILMASINA İTİRAZ HAKKI DÜZENLENMEDİ"
Mahkeme kararında devamla, "Yargılama aşamasında sanığın tutukluluk halinin devamı yönündeki mahkeme kararına kimlerin itiraz hakkı olduğu CMK'da açıkça düzenlenmiş olmasına rağmen tutuklu sanığın yargılama aşamasında serbest bırakılması yönündeki karara karşı itiraz hakkının CMK'da düzenlenmediği anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"TAHLİYESİ USUL VE YASAYA UYGUN"
Tahliye kararını veren mahkeme, "Sanığın lehine sonuç doğurması muhtemel ceza ehliyetinin tespiti yönünden rapor aldırılması yönündeki delilin toplanmamış olması dikkate alınarak tahliyesi yönündeki karar usul ve yasaya uygun olduğundan sanığın tutuklanması yönündeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve sanığın tahliyesi yönünde hüküm kurulmuştur" dedi.

"TAHLİYESİNE KESİN OLARAK KARAR VERİLDİ"
Sanık avukatının 2. kez tutuklama kararına itirazının kabul edildiğini belirten mahkeme kararında, "Sanık hakkında verilen 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararının ve bu karar üzerine 48. Asliye Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararının vicahiye çevrilmesi yönündeki kararların kaldırılarak Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine oy birliği ile kesin olarak karar verildi" cümlelerine yer verdi.

AVUKAT, ÇAKIROĞLU'NU HASTANEYE GÖNDERECEK
Öte yandan sanık avukatı Şemsi Dak'ın Abdullah Çakıroğlu'nun tedavi edilmesi amacıyla ruh ve sinir hastalıkları hastanesine göndereceği öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Çekmeköy'de 12 Eylül günü olan Kurban Bayramı'nın ilk gününde bir otobüste yolculuk yapan Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu tekme atmıştı. Terzi'nin şikayeti üzerine Çakıroğlu 18 Eylül günü gözaltına alınmış savcılıkta verdiği ifadesinin ardından "Basit yaralama" suçundan serbest bırakılmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra aynı gün akşamı Çakıroğlu hakkında "Halkı kin ve nefrete teşvik etmek" ve "Bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale etmek" suçlamasıyla ile tekrar yakalama kararı çıkartılmış, 19 Eylül günü ise 2. kez getirildiği adliyede tutuklanmıştı.

2. KEZ ÇIKARILAN YAKALAMA KARARI
Olaya ilişkin 37 gün cezaevinde kalan Çakıroğlu, geçtiğimiz çarşamba günü hakim karşısına çıkarak ilk celse tahliye edildi. Tahliye kararı üzerine Başsavcılık karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını kaldırarak sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Çakıroğlu olaya ilişkin 3. kez gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından 2. kez tutuklandı. Tutuklama kararına sanık avukatı itiraz etti, böylece Çakıroğlu soruşturma ve dava aşamasında toplamda 2 kez tutuklanarak 3 kez serbest kalmış oldu.

DHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.