Son seçim anketine göre partilerin oy oranları

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken anketlerde ortaya çıkmaya başladı.

Haberler 23.01.2019, 16:46
Son seçim anketine göre partilerin oy oranları

Yerel seçimlere yönelik anketlerin sonuçların açıklanmaya başlandı. Son olarak yaptıkları anketi açıklayan PİAR Kamuoyu Araştırma Merkezi, AK Parti'nin oy oranında düşüş yaşandığını belirterek yüzde 35 oy aldığını açıkladı.

13-19 Ocak tarihleri arasında 26 ilde 9 bin kişi ile yapılan anketin sonuçlarına yer veren PİAR Müdürü Kadir Atalay Cumhur İttifakı için, "Biz bunu ittifaklara sadakat ölçümü olarak değerlendirdik. AK Parti tarafından bakıldığı zaman yüksek oranda bir sadakat görülürken, MHP'nin yarısının AK Parti'ye oy vermeyeceğini gördük" değerlendirmesini yaptı.

Atalay, araştırmada Türkiye'nin en önemli sorununun yüzde 34,5 ile ekonomi olduğunu belirtirken, "Bunlar seçmenin umurunda olduğu için iktidarın yakın zamanda daha büyük bir zayıflama içine gireceğini düşünüyoruz. Şu anda zaten 24 Haziran seçimlerine oranla 8-10 puanlık bir düşüş var" açıklamalarında bulundu.

Kadir Atalay, 'Bu pazar genel seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna şu şekilde yanıt aldıklarını söyledi:

AK Parti: yüzde 35,

CHP: yüzde: 25.9,

MHP: yüzde 13.6,

İYİ PARTİ: yüzde 12.1,

HDP: yüzde 11,

yüzde: 13.8 kararsız. "

'Erdoğan'a bir şans verelim' diyenlerde hızlı bir kopuş görüyoruz" diyen Atalay, " 'Siz MHP adına tekrar oy verin' diyorlar.

MHP'ye oy veremedikleri için bu seçmen ya oy kullanmayacak ya da ittifaka oy verecek. Bu seçmen kendi mahallesinden çıkıp Millet İttifakı'na oy vermek istemiyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@