SON DAKİKA Türk Jetleri Musul'da

Başbakan Yıldırım, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a karşı yapılan hava harekatında Türk jetlerinin de yer aldığını açıkladı. Yıldırım, prensipte anlaşılırsa Türkiye'nin de operasyonda koalisyon güçlerinin içinde yer alacağını söyledi.

Haberler 18.10.2016, 14:13 18.10.2016, 18:13
SON DAKİKA Türk Jetleri Musul'da
Başbakan Yıldırım, "Koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim Hava Kuvvetlerimiz de yer almıştır. 'Musul'da Türkiye'nin işi yok.' diyenler, cevabını almıştır." dedi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Musul'da uzun süredir konuşulan operasyonun başladığına işaret eden Binali Yıldırım, şöyle konuştu:
"Olan biteni yakından takip ediyoruz. Her gelişmeye uygun planlarımız, hesaplarımız yapılmıştır. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Türkiye'nin aleyhine herhangi bir durum ortaya çıkarsa gereken adım anında atılacak, misliyle karşılık verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği, 'Operasyon da olacağız, masada da olacağız.' sözünün arkasındayız. İşte şu anda operasyonda ön saflarda olanlar, bizim Başika'da eğittiğimiz milislerdir, Ninova mücahitleridir. Peşmergelerle birlikte operasyona katılmışlardır. Ayrıca koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim Hava Kuvvetlerimiz de yer almıştır. 'Musul'da Türkiye'nin işi yok' diyenler cevabını almıştır."
"Sınırlarımızın hemen dibinde bir oldu bittiye asla müsaade etmeyiz"
Bugün Irak'ın yaklaşık yarısının PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin kontrolüne geçtiğini, diğer yarısının da uluslararası güç sayesinde korunduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bunu görmeyenler, ülkelerini teröre teslim edenler, terör karşısında diz çökenler, çıkmışlar bize koca koca laflar ediyorlar. Neden? Çünkü hesap başka. Kimse kusura bakmasın, sınırlarımızın hemen dibinde bir oldubittiye asla müsaade etmeyiz. Irak'ta yeni Yezitlere de yeni Kerbela'lara da asla göz yummayacağız. Türkiye tarihi boyunca hep mazlumun yanında oldu. İşte Suriyeli 3 milyon kardeşimize kucak açtık, bağrımıza bastık, misafir ediyoruz. Bu coğrafyada Türkiye'yi hesaba katmadan adım atanlar büyük bir yanılgı içinde olurlar." değerlendirmesinde bulundu.
"En kısa sürede Meclis'e sunacağız"
Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Yıldırım, mevcut durumu Anayasa'daki durumla uygun hale getirmek gerektiğini, bunun başlangıcını yapmış bulunduklarını belirtti.
Yıldırım, "En kısa sürede AK Parti Grubu olarak anayasada gerekli değişiklikleri öngören teklifi yüce Meclis'e sunacağız. Böylece, artık bu anayasa konusunu da siyaset malzemesi olmaktan çıkaracağız. Ben eminim ki yüce Meclis bu sorunu ya kendisi Meclis'te çözecek ya da çözümü için millete havala edecek." dedi.
"Türkiye koalisyonun içinde yer alacak"
Grup toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, Musul kentinde başlatılan operasyonda Türkiye'nin yer alıp almadığı sorusu üzerine, "Türkiye'nin prensip olarak koalisyonun içinde olması konusunda bir mutabakat var ama şu anda değil. Kullanıldığı zaman koalisyonun içinde bizimkiler de yer almış olacak" yanıtını verdi.
(dünya)
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@