Soma konulu "301+" isimli fotoğraf sergisi

"301+" isimli Fotoğraf Sergisi, maden kazasının üçüncü yıldönümünde İstanbul, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi'nde 12 Mayıs Cuma günü saat 18.30'da açılıyor.

Haberler 11.05.2017, 13:23
Soma konulu "301+" isimli fotoğraf sergisi

Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü Başkanı Doç. Uğur Günay Yavuz'un çektiği fotoğraflardan oluşan "301+" isimli Fotoğraf Sergisi, maden kazasının üçüncü yıldönümünde İstanbul, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi'nde 12 Mayıs Cuma günü saat 18.30'da açılıyor.

Sergiye ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: "13 Mayıs 2014 günü Manisa'nın Soma ilçesinde, Türkiye tarihinde en çok can kaybı ile sonuçlanan Soma faciasında, 787 madencinin yer altında olduğu kömür madeninde, vardiya değişiminin hemen öncesinde, saat 15.10'da başlayan katliam sonucu 301 maden işçisi hayatını kaybetti. 

BABASIZ KALAN 432 ÇOCUK, KOCASINI KAYBEDEN 255 KADIN 

301 rakamının ötesinde, babasız kalan 432 çocuk, kocasını kaybeden 255 kadın olduğunu, 301 madencinin anne ve babalarının evladını elleriyle toprağa verdiğini, gidenlerin ardından geride kalanların hayatta kalma çabasına tanıklık etmek ve bu tanıklığı paylaşmak bu fotoğraf projesinin başlıca amacıdır. 

MAHKEMEDEN MAHKEMEYE HATIRLANAN İŞÇİ KATLİAMINI GÜNDEMDE TUTMAK

'301+' isimli fotoğraf projesinin çekimleri 301 kişinin yaşamını yitirdiği ve üç yıl geçmesine rağmen mahkemeden mahkemeye hatırlanır hale gelen bu işçi katliamını gündemde tutmak amacıyla Türk Psikologlar Derneği ve Sosyal Haklar Derneği'nin de destekleriyle gerçekleştirildi. Temmuz ve Ağustos 2015'te Soma, İstanbul, Kırkağaç, Akhisar ve Kınık'ta bulunan şehit madenci ailelerine yapılan ziyaretlerde yapılan fotoğraf çekimlerinden oluşmaktadır. İki aylık çalışma sürecinde yüzün üzerinde aileye ulaşılmış, altmış aileye ev ziyaretleri yapılmış ve bu ziyaretler sonucunda elli ailenin fotoğraf çekimleri yapılmıştır. 301+, Soma dışında yaşayan insanlara bunu göstermeyi amaçlayan bir fotoğraf projesidir. 

301 RAKAM DEĞİLDİR...  

İlk olarak 13-14 Mayıs 2016'da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği'nde açılan sergi, buna benzer katliamların tekrar yaşanmaması, gerekli tedbirlerin alınması, katliamın nedenlerinin ortadan kaldırılması için Soma'nın unutulmaması, unutturulmaması adına 12-17 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul, Beşiktaş Fulya Sanat'ta gezilebilir." 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@