Siyasetin İsmet Ağabeyine TBMM'de tören

TÜRK siyasetinin deneyimli ismi, Meclis eski Başkanı ve eski bakanlardan İsmet Sezgin için TBMM'de devlet töreni düzenlendi....

Haberler 09.12.2016, 12:56 16.06.2018, 16:30
Siyasetin İsmet Ağabeyine TBMM'de tören

SİYASETİN 'İSMET AĞABEYİ'NE TBMM'DE TÖREN

TÜRK siyasetinin deneyimli ismi, siyasetin 'İsmet Ağabeyi' olarak bilinen ve 88 yaşında yaşama veda eden Meclis eski Başkanı ve eski bakanlardan İsmet Sezgin için TBMM'de devlet töreni düzenlendi.

GATA'da bir süredir tedavi gören ve 7 Aralık günü gün çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden TBMM eski Başkanı Sezgin için Meclis'te devlet töreni düzenlendi.

Törene, İsmet Sezgin'in kızları Ayşe Sezgin ve Seynan Levent ile yakınlarının yanı sıra Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis eski Başkanları Köksal Toptan ve Cemil Çiçek, eski Başbakanlar Tansu Çiller ile Mesut Yılmaz, Meclis başkanvekilleri, yeni ve eski milletvekilleriyle bürokratlar katıldı.

Törende, İsmet Sezgin'in öz geçmişi okunarak, saygı duruşunda bulunuldu. Sezgin'in naaşı, top arabasına konulduktan sonra kızları Ayşe Sezgin ve Seynan Levent taziyeleri kabul etti.

BAŞBAKAN YILDIRIM: SİYASETİN BEDELİNİ DE ÖDEDİ İFTİHARINI DA YAŞADI

Başbakan Binali Yıldırım, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, İsmet Sezgin'in Türk siyasetinin duayen ismi olduğunu vurgulayarak, Sezgin'in özgeçmişinden bilgiler verdi. Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bugün burada siyasetin İsmet ağabeyin, ebedi yolculuğuna uğurlamak için toplanmış bulunuyoruz. Başta yakınları olmak üzere hepinizin başı sağ olsun. Siyasetin duayen isimleri vardır. O isimleri anlamadan siyaseti devlet yönetimini büyütün bunların tarihi eksik anlatmış olursunuz işte İsmet Sezgin siyasetin böyle bir simasıydı.

Bir siyaset ve devlet adamı olarak Türkiye'nin yakın tarihinde hep var oldu gençlik yıllarından itibaren cemiyet insanı kimliği ön plana çıktı. 1952 yılında aktif siyasete katıldı. Millet 1950'de tercihini Demokrat Parti yönünde kullandı. İsmet Sezgin'de halkın teveccüh gösterdiği bu siyasetin kadrosunda yerini aldı.

Önce parti yönetimlerinde bulundu ardından daha 27 yaşındayken Aydın Belediye başkanı oldu. Halka hizmetin bedelini fikirlerinin bedelini 27 Mayıs 1960'taki darbe sonucunda arkadaşları gibi hapis yatarak ödedi. Darbe sonrası yine milletin tercihine şayan olan Adalet Partisinin kuruluşunda yer aldı. Aydın milletvekili oldu.

Gençlik, Spor ile Maliye Bakanlığı yaptı. 12 Eylül darbesinin ardından Doğruyol Partisinde görev aldı. İçişleri Bakanlığı yürüttü, başbakan yardımcısı oldu. Daha sonra TBMM Başkanlığına seçildi. Velhasıl siyasetin 'İsmet Ağabeyi' siyasetin inişli ve çıkışlı yollarında mücadelesini hiç eksiltmeden yürüttü.

Siyasetin bedelini de ödedi en yüksek makamlarda siyasetçiliğin iftiharını da yaşadı. Devletin siyasette en tepe noktalarına ulaştı ama 'Aydın'lı İsmet Ağabey' kimliğini ise hiç kaybetmedi. Ciddi ama çatık kaşlı olmayan bir siyasetçi, bir devlet adamıydı.

Siyaseti ülkeye millete bir hizmet aracı gördü. İkili ilişkilerde nezaketi siyasi rakiplerince bile daima takdir gördü. Siyasetin 'İsmet Ağabeyi' 88 yıllık ömrünün ardından gök kubbe altında hoş bir seda bırakarak dostlarının arasından ayrılıyor. İsmet Ağabey'e Allah'tan rahmet diliyorum"

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN: SEZGİN BEY HOŞ SEDALAR BIRAKTI

İsmet Sezgin'i öğrencilik yıllarından beri tanıdığını hatırlatan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, "Başımız sağ olsun. Rahmetli İsmet Sezgin Bey hoş sedalar bıraktı. Çok değerli bir insandı. Kendisi talebelik yıllarında cemiyet başkanlığı yaptı.

İlk Gençlik ve Spor Bakanı'mızdır, bende o zaman tanıdım kendisini o günden itibaren derin bir dostluğumuz oldu. Ölüm bir son değil bir kavuşma. Hani bir şiir var sonunda diyor ki 'Söylerler mezara kulak dayasan / Bir daha ölmemek için ölünür'. Ebedi bir hayat var. Yeri mekanı cennet olsun" diye konuştu.PEKİ İSMET SEZGİN KİMDİR?

Aydın'da 1928 yılında dünyaya gelen İsmet Sezgin, İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulundan 1950 yılında mezun oldu. Siyasete 1952 yılında Demokrat Parti ile adım atan Sezgin 1955 yılında Aydın Belediye Başkanı seçildi.

27 Mayıs 1960 darbesinde tutuklanan İsmet Sezgin, 1961 yılında Adalet Partisi'nden (AP) Aydın milletvekili olarak parlamentoya girerek 6 dönem milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. Sezgin, 1968 yılında AP Genel Başkan Yardımcılığına getirilirken Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde 1969'da ise Türkiye'nin ilk Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirildi.

Sezgin, 1979'da Maliye Bakanlığı görevini 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle bırakmak zorunda kalırken 1991'de DYP'den yeniden Aydın Milletvekili seçildi. İsmet Sezgin, 20 Kasım 1991'de İçişleri Bakanlığı görevine geldi.

1995'te TBMM Başkanlığına seçilen Sezgin, Demokrat Türkiye Partisinin (DTP) kurucuları arasında yer alarak 1997'de Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulan 55'inci Hükümet'te Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı. İsmet Sezgin siyaseti 2002 yılında bıraktı. Sezgin'in Ayşe ve Seynan isimli iki kızı bulunuyordu.DHA

Ümit KOZAN-Nursima KESKİN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@