"Sigaraya yapılan zamlar etkisini gösterdi"

Sigarayı bıraktırmak için yapılan yasalar ve cezalar meyvesini vermeye başladı. Paket değişimi ve son gelen zamlardan sonra sigara içenlerin sayısında ciddi bir azalma oldu.

Haberler 17.02.2020, 14:43
"Sigaraya yapılan zamlar etkisini gösterdi"

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD), 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü' kapsamında İstanbul'da bir AVM'de program düzenledi.

Başkan Doç. Dr. Mustafa Aydın, "Sigaraya karşı çıkarılan yasalar ve uygulanan cezalar kapsamında sigara içenlerin sayısı 30 milyondan 20 milyona indi" dedi.

Sayı 30 milyondan 20 milyona indi

Programda konuşan Doç. Dr. Mustafa Aydın, "Tütün ve tütün mamullerine karşı yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden çıktığı zaman, Türkiye'de ortalama 30 milyon civarında sigara içen insan vardı. Yapılan uygulamalar ve konulan kanunlar, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları, yapmış olduğumuz konferanslar ve seminerler sonucunda sigara içenlerin sayısı 20 milyon seviyelerine düştü. Yani 10 milyon insan sigarayı değişik vesilelerle bıraktı." dedi.

Zamlar etkisini gösteriyor

Yapılan zamların ve tek tip sigara paketi uygulaması gibi etkenlerin halkın üzerinde ciddi etkiler olduğunu söyleyen Aydın, "Her geçen gün daha çok insan sigarayı bırakmaya çalışıyor. Fakat maalesef bazı kuruluşlar özellikle kafeler, restoranlar ve eğlence yerleri hala daha belli bir saatten sonra kapalı alanlarda sigara içtiriyorlar. Yani yasa delinip ihlal ediliyor. Bunun için etkinlikleri çoğaltarak halkın duyarlılığını arttırmak gerekiyor.” dedi.

Savaşmaya devam edeceğiz

Halkın sigara konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu ve bu yüzden de yapılan mücadelenin bitmemesi gerektiğini  belirten Aydın, "İnsanların hayatı üzerinden ekonomik girdi yapmaya çalışan bir kesim, her zaman olacak. Buna karşı da bir zihniyet hep mücadele içinde olacaktır. Biz dünyada sigaranın, sigara molekülünün tamamen yok olacağına inanarak çalışıyoruz ama bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Çünkü karşımızda o düşman hep çalışmaya devam ediyor. O yüzden çalışmalarımız hiç bitmiyor bitmeyecek de.” dedi.

Yorumlar (10)
Xxy 12 ay önce
Tütün içiyor millet hazır sigara satışları düşmüş olması sigaranın bırakıldığını göstermiyor
Berkay 12 ay önce
Bırakan on milyon tütüne başladı
Açıkgöz 12 ay önce
Ne azalması millet tütüne başladı tütününde paketini sigara ile aynı yapsanız millet içmez o zaman işte
Asil 12 ay önce
Meyvesini verdi evet milleti tütün ve kaçağa yönlendirdi o yüzden 30 milyondan 20 ye düşmüş:))))
Barış 12 ay önce
Kimse bırakmadı totalde satışta düşüş görülebilir çünkü millet tütün içiyor
Nn 12 ay önce
Tam aksime millet hala devam ediyor azaltma gibi bir durum yok
Ateş 12 ay önce
bunlar 10 milyon kişiyi sigarayı bıraktı zannediyor.bilmiyorlar ki millet kaçak sigaraya ve tütüne yöneldi.
Adem 12 ay önce
Ne konferans ne seminer bunların etkisi değil zamların etkisiyle sigara alışı zorlaştığı için azalma görülmüş olabilir. Ama diğer maddelerin kullanımına bi bakmak lazım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@