SGK’dan Kadınlara Büyük Fırsat! Erken Emeklilik Yolu Açıldı

Emekli olacağı gün için sabırsızlıkla bekleyen kadın sigortalılara 6 yıl daha erken emekli maaşını alma fırsatı verildi.

Haberler 01.05.2020, 23:06
SGK’dan Kadınlara Büyük Fırsat! Erken Emeklilik Yolu Açıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) kayıtlı olarak 4A (eski adıyla SSK), 4B (eski adıyla Bağkur) ve 4C (eski adıyla Emekli Sandığı) sigortalılık statüsüne bağlı olarak çalışan kadınlara özel olarak doğum borçlanması hakkı sunuluyor. Doğum borçlanması hakkı sayesinde sigortalı olarak çalışan anneler, emekli olabilmeleri için eksil prim günlerini sonraki dönemde borçlanarak SGK’ya ödeyip tamamlayabiliyorlar. Emeklilik zamanını 6 yıl erkene çekebilmelerini sağlayan kadın doğum borçlanması hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Doğum nedeniyle; çalışan kadınlar gebeliğin öncesindeki ve sonrasındaki dönemlerde istirahat izni kullanırlar. İstirahat dönemlerinde genellikle işveren tarafından kadınların adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ödemesi yapılmamaktadır. Bu dönemden doğan eksik prim günleri, sigortalı çalışan kadınların hem emeklilik zamanını hem de emekli olduklarında alacakları maaşın tutarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigortalı çalışan kadınların, bu şekilde ellerinde olmayan sebeple emeklilik konusunda yaşadıkları mağduriyetlerini gidermek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadın sigortalılara, doğum borçlanması formülü geliştirilip sunulmuştur.

Kimler Doğum Borçlanması Başvurusu Yapabilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirtilen şartlara ve hallere uygun olan kişiler, emekli olabilmek için eksik prim günlerini SGK’ya geriye dönük olarak ödeme haklarını elinde bulundururlar. Kadınlar SGK’ya geri dönük doğum borçlanmasında en fazla 3 çocuk için borçlanma yapabilirler. Bir başka deyişle, tek çocuk için 2 yıllık olma şartıyla toplam 6 yıl borçlanma yapabilirler. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilecek olan sigortalılar da kanunlar tarafından belirlenmiştir. Emeklilik için doğum borçlanması hakkından yararlanacak olan kişilerin sigortalılık statüsü şu şekilde belirlenmiştir:

  • Hizmet akdine bağlı olarak herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı kadınlar (4A – SSK)
  • Kendi nam ve hesabına bağımsız olarak çalışan kadın sigortalılar (4B – Bağkur)
  • Kamu görevlisi statüsünde olan kadın sigortalılar (4C – Emekli Sandığı)

Doğum borçlanması fırsatından yararlanabilecek kişiler bunlardan oluşmaktadır. En genel tabiri ile doğum borçlanması, SGK’ya tescillenen sigortalı olarak çalışan kadınların doğum nedeniyle iş hayatından uzak kaldıkları sürede eksik kalan prim günlerinin borçlanması anlamına gelmektedir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kadın sigortalıların doğum borçlanması hakkından yararlanabilmesi için kanun kapsamında belirlenen şartları taşıması gerekmektedir. İki yıllık gebelik ve doğum izni zamanını borçlanmak için kadınların şu şartlara uyması beklenir:

  • 4A, 4B ve 4C sigortalılık statüsünde çalışan kadınların mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortalı olarak bildirilmiş olması
  • Sigortalı olarak çalışan kadınların hizmete başlangıç tarihinin doğumdan önce olmas
  • Doğum nedeniyle işten uzak kalınan süre boyunca sigortalı kadınların adına SGK’ya herhangi bir prim ödemesinin yapılmamış olması
  • Borçlanma başvurusunun yapılacağı süre boyunca çocuğun hayatta olması

Doğum Borçlanma Süresi Ne Kadardır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında doğum borçlanması ile ilgili hükümlere göz atıldığında tek çocuk için 2 yıllık prim süresinin borçlanılması mümkün olabilmektedir. Söz konusu 2 yıllık süre doğrultusunda tekli doğumlardan sonraki 8 hafta, çoğul doğumlarda 10 hafta değerlendirilmektedir. Sigortalı annenin doğumdan sonraki dinlenme süreleri de bu sürenin içerisinde yer almaktadır. Borçlanma için verilen 2 yıllık sürenin dolmasından önce ikinci bir doğumun gerçekleşmesi durumunda; ilk ve ikinci doğum arasında geçen süre ile ikinci doğumu kapsayan 2 yıllık sürenin tamamı sigortalı çalışan kadın adına borçlanılabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@