SGK’dan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi! Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) herhangi bir sigorta kolunda emekli olmak için dikkat edilen kurallardan biri de emekli olmak isteyen vatandaşın SGK’ya bildiriminin yapılmasıdır. Ancak daha önceden çalışma hayatında sigortalı olarak yer almamış vatandaşlar için de emekli olma imkanı bulunmaktadır. Özellikle ev hanımları için öne çıkan ve ev hanımlarından yoğun talep gören isteğe bağlı sigorta, genel itibariyle vatandaşların emekli olmaları için SGK’ya ödenmesi gereken primleri, kendilerinin ödemesi anlamına gelmektedir. Özellikle son dönemde dışarıdan prim ödeyerek emekliliğe hak kazanan ve emekli maaşı bağlatanların sayısında ciddi bir artış oldu. Bu konuda devletin de sağlamış olduğu avantajlı durumdan yararlanmak isteyen ev hanımları daha az prim ödeyerek emekli olabiliyor. Sigorta girişi olmadan ev hanımlarının emekli olabilmesi için gerekli olan tüm koşulları haberimizde bulabilirsiniz.

Haberler 13.04.2020, 15:17
SGK’dan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi! Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Daha önceden SGK’da kaydı bulunmayan ve bildirimi yapılmamış ev hanımlarının ilk defa isteğe bağlı sigortalı olmaları için ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurması gerekmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yer alan şartların sağlanması durumunda, ev hanımları da isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emekli olmaya hak kazanabilmektedir. Ayrıca ev hanımları hiç çalışmadan, sadede isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek kendilerine emekli maaşı bağlatabilirler.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Hakkından Kimler Yararlanabilir?

Özellikle son dönemde vatandaşların emeklilik konusunda en çok araştırdığı konular arasında isteğe bağlı sigortalılık gelmektedir. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenlerin Türkiye’de ikamet eden ve Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları olmaları gerekir. Fakat kişilerin Türkiye’de ikamet etmesi ve sözleşme imzalanmamış ülkelerde yaşama durumu isteğe bağlı sigortalı olmak için yeterli değildir. Bu temel şartların dışında kişilerde aranan özel şartlar da bulunmaktadır.

  • Yürürlükte bulunan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan vatandaşlar, hemen SGK merkezine gidip isteğe bağlı sigortalılık başvurusunda bulunabilirler. Yani SSK sigortası gerektirecek bir işte çalışılmaması gerekmektedir. Ev hanımları buna iyi bir örnektir.
  • Belirlenen yasa kapsamında sigortalı olarak çalışmasına rağmen ay içinde 30 günde az çalışan ya da tüm gün çalışmayan vatandaşlar da isteğe bağlı sigorta başvurusu yapabilirler. Yani part time çalışanlar bu kapsama dahildir.
  • SGK’dan malullük ve yaşlılık aylığı almayan vatandaşlar başvuru yapabilir.
  • 18 yaşını doldurmuş olma şartı da aranmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyerek Emekli Olma Süreci Nasıldır?

İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emekli olma durumu da belirli koşullara göre kanuni çerçeveye alınmıştır. Bu kapsamda sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde olanların emekli olabilmesi için 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim ödemesi gerekmektedir.

Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında olan vatandaşların emekli olabilmesi için, 25 yıllık hizmet süresi, 4500 prim günü ve 60 yaş şartını tamamlaması gerekir. 1 Mayıs 2008 tarihinde ve sonrasında sigorta başlangıcı bulunan vatandaşların emekliliğe hak kazanabilmeleri için 63 yaş ve 5400 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Normal emeklilik için Ek-5 tarım prim ödemesi gerçekleştiren vatandaşların da emekli olabilmesi için gerekli olan tek şart, sigortalının 7200 prim ödemesi yapmasıdır. İsteğe bağlı sigorta sahibinin vefat etmesi durumunda; isteğe bağlı sigortalının eşi, çocuğu, anne/babası gibi hak sahiplerine emeklilik kapsamında ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığının bağlanması içi 9000 gün prim ödemesinin yapılmış olmasına dikkat edilir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@