Şeyh Sait afişi asıp 'Evet' oyu istediler

AKP'nin referandum kampanyası sürerken, Diyarbakır'da asılan ''Her Evet Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha'dır'' TBMM'ye taşındı.

Haberler 24.03.2017, 11:46
Şeyh Sait afişi asıp 'Evet' oyu istediler

AKP Diyarbakır İl Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 1 Nisan'daki ziyaret nedeniyle valiliğin karşısına üzerine “Her Evet Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha'dır” yazılı bir pankart astı. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP'DEN TEPKİ

Sözcü'den Başak Kaya’ya pankartla ilgili açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray pankarta tepki göstererek, “Hayır oyu verecekleri ‘terörist’ ilan edecek kadar ileri gittiler. Şimdi bu anlayışın sahipleri Diyarbakır Valiliği karşısına Şeyh Sait’e saygılarını belirten bir pankart asmışlardır. İngilizlerle işbirliği yaparak Misak-ı Milli sınırlarımızda olan Musul’un elimizden çıkmasına neden olan, AKP İl Başkanlığı’nın astığı Şeyh Sait’e övgü pankartına katılıyor musunuz? Katılmıyorsanız AKP İl Başkanı’nı görevden almayı düşünüyor musunuz? Bir vatan hainine övgü pankartının valiliğin karşısına asılmasına izin veren Diyarbakır Valisi hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?” diye konuştu.

Nakşibendi tarikatının başında yer alan Şeyh Sait, 1925 yılında Elazığ civarında başlayan isyanın lideriydi. Diyarbakır’a kadar yayılan isyan bastırıldıktan sonra 29 Haziran 1925’te Diyarbakır’da idam edildi.

(Sol Haber Portalı)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@