Şehrin Ortasındaki Yeşil Çatılar

Şehrin Ortasındaki Yeşil Çatılar

Haberler 07.01.2021, 13:12
Şehrin Ortasındaki Yeşil Çatılar

Hızla büyüyen kentleşme ve betonarme içerikli yapılar, doğal çevreyi yok ettiği gibi sadece insanların değil diğer canlıların yaşam alanlarını da tehdit eder hale gelmiştir. Yeşile hasret kalmaya başladığımız şu zamanlarda orman havası almak, yeşil ile buluşmak, kısa bir anda olsa tabiat ile iç içe olmak için uzun yollar kat etmek ve belki de büyük zahmetlere katlanmak gerekmektedir. İşte bu ihtiyacı bir nebzede olsa karşılamak, doğaya bir lütufta bulunmak ve şehrin gri kasvetli yapısına yeşilin tonlarıyla huzuru getirmek amaçlı tasarlanan ekolojik çatılar, günümüzün en rövanşta olan çatı tiplerindendir.

 Çatılara doğal bir görüntü kazandırırken, yağmur, kar ve güneşin olumsuz ısı etkilerini de bertaraf ederek, yalıtımlı alanlar sağlamaya da katkı sağlayan bu çözümler, kalabalık kentlerde biyolojik ortamların oluşturulmasına da zemin hazırlamaktadır. Sadece ekolojik ya da biyolojik açıdan değerlendirmeden, görüntü itibariyle huzur verici etkisinin yanı sıra estetik ve doğal yapı tarzlarıyla da bizi buluşturan bu uygulamaların, iklim şartlarının iyileştirilmesine de etki ederek havanın kalitesini de artıracağı düşünülmektedir. Yalıtımlı yapısı itibariyle enerji verimliliği sağlayarak, artı bir ekonomik kazanç olarak geri dönen yeşil çatı sistemleri sayesinde, doğaya ve bütçeye geri dönüşler sağlanmaktadır. İnsanları sadece dört duvar arasında muhafaza etme kuralının dışına çıkarak, onların psikolojik ve fiziksel olarak huzur bulacakları ortamların geliştirilmesi ve oluşturulması adına uygulamaya koyulan yeşil çatılar sayesinde, kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırarak, büyük kentlere doğal yaşam ortamı hazırlama olanakları sağlamak hedeflenmektedir. Gerçek toprak ve gerçek bitkilerin, yalıtımlı zemin sistemlerinin üzerine konuşlandırılması ile oluşturulan, bitki yetiştiriciliği ve üretimine de elverişli olan intansif çatılar sayesinde, metropoller köy yaşamının doğallığına kavuşurken, ekstansif yeşil çatı modelleri ile de düşük maliyete, yeşille kucaklaşmış çatılar oluşturulmaktadır.

 Yapılara kattığı değerin yanı sıra, doğal ortam ve çevreye kazandırdığı artılarıyla hiç şüphesiz geleceğin çatı sistemleri arasında ilk sıralarda olmaya aday olan bu sistemlerle, çatılarımızın geleceği artık yeşilliğin ellerindedir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@