Seçmen Kağıdını Kaybedenler İkinci Turda Oy Kullanabilecek Mi? kamupersoneli.net

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimlere çok az bir zaman kala seçime yönelik detaylar seçmenler tarafından araştırılıyor. Seçmen kağıdıyla alakalı olarak sorulan sorulardan "seçmen kağıdımı kaybettim ikinci turda oy kullanabilecek miyim" sorusuna yanıt veriyoruz. İşte detaylar..

Haberler 13.06.2018, 15:12
Seçmen Kağıdını Kaybedenler İkinci Turda Oy Kullanabilecek Mi? kamupersoneli.net

Kamu Personeli - 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili genel seçimine yönelik detayları paylaşıyoruz.

Kamupersoneli.net olarak, seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? Seçmen kağıdımı kaybettim oy kullanabilir miyim? Seçmen kağıdım yok oy kullanabilecek miyim? Seçmen kağıdım olmadan nerede oy vereceği mi öğrenebilir miyim? sorularına yanıt veriyoruz.

SEÇMEN KAĞIDIMI KAYBETTİM OY KULLANACAK MIYIM?

Seçmen kağıdı olmayanlar, seçmen kağıtlarını herhangi bir sebeple kaybedenler nüfus cüzdanlarını getirmeleri durumunda oylarını kullanabilecekler. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlarımız seçim günü kimlikleri ile beraber sandıklara giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirebilecekler. Seçmen kağıdı oy kullanacak adayların nerede oy kullanacaklarını belirleyen bi belgedir. Ancak seçmen kağıdınızı kaybettiğinizde nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz şarttır.

Oy verme gününde yanınızda, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) nüfus cüzdanının haricinde; geçici kimlik belgesi, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Ayrıca kimlik numarası olmayan resimli bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenlerin oy kullanabilmeleri için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdı ve nüfus müdürlükleri tarafından verilen nüfus kayıt örneği ibraz edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu YSK tarafından dağıtılan seçmen bilgi kağıdının alt kısmında ikinci tur seçimlerine gidilmesi halinde geçerlidir ibaresi yer alıyor.

Seçmen kağıdınızı kaybetmeseniz bile seçimlere aynı seçmen kağıdınız ile gidebilir ve vatandaşlık görevinizi yerine getirebilirsiniz.

OYUMU NEREDE KULLANACAĞIM?

Vatandaşlık görevinizi yerine getirmek için sadece kayıtlı olduğunuz sandıklarda oy kullanabileceksiniz.

Diğer yandan nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdı içerisinde yer almaktadır.

Eğer sizlere seçmen bilgi kağıdı ulaşmadı ise Seçmen Portalı, e-Devlet kapısı veya Mobil Uygulamadan kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenilirsiniz ve üst tarafta sizler için sıraladığımız belgelerden herhangi biri ile size ait bilgiler ile oyunuzu kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@