Sağlık Bakanlığı'ndan Fizyoterapist Ataması Bekleniyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl belirli aralıklarla personel alımı yapılıyor ancak yapılan personel alımlarındaki kadro dağılımlarına bakıldığında fizyoterapistler için ayrılan kontenjan 8-10 kişiyi geçmiyor.

Haberler 05.07.2020, 20:38 05.07.2020, 20:41
Sağlık Bakanlığı'ndan Fizyoterapist Ataması Bekleniyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından  her yıl belirli aralıklarla personel alımı yapılıyor ancak yapılan personel alımlarındaki kadro dağılımlarına bakıldığında fizyoterapistler için ayrılan kontenjan 8-10 kişiyi geçmiyor.

Fizyoterapistler Sağlık Bakanlığı tarafından daha fazla fizyoterapit alımı yapmasını bekliyor. Bu konu ile ilgili kamugundemi.com'a gönderilen bir mesajı paylaşıyoruz.

Mesaj şöyle;

Bulaşıcı enfeksiyöz veya salgın hastalıklarda fizyoterapi ve rehabilitasyon çok önemli bir rol oynamaktadır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon, hastalarda bulaşıcı hastalık  salgınlarına bağlı olarak görülen solunum problemleri, aktivite azlığı veya heraketsizlik ile ilişkili komplikasyonlarından kaynaklanan olumsuz etkileri azaltır. COVID-19 hastalığının klinik sınıflamaya göre, özellikle DSÖ klinik sınıflamasına göre 2.-4. evrelerinde solunum sistemi önemli şekilde etkilenmektedir. Ayrıca hastalığın aktif döneminden sonra, henüz uzun dönem sonuçlarına ilişkin yeterli bilgiye sahip olunmadığı için,

hastalarda ne ölçüde hasar veya sekel kalacağı net değildir. Uygun hastada, uygun zamanda

pulmoner rehabilitasyon girişimleri mutlaka gerekecektir.  Karantina ve sosyal izolasyona ikincil olarak  kas sertliği, kas ağrıs, kas zayıflığı,postür bozukluğu, eklem hareket açıklığı veya esneklikle azalma, fiziksel uygunluk veya fiziksel performansta azalma gibi komplikasyonlar gerçekleşecektir. 

Oluşacak komlikasyonların tedavisinde önemli bir role sahip olan fizyoterapistlerin pandemi hastaneleri ve tedavi merkezlerinde görevlendirilmesine öncelik verilmelidir. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde istihdam ettiği 3000 kişilik atamada sadece 8 fizyoterapist alınmıştır.Fizyoterapistlerin Covid 19 salgını öncesinde de sayıca yetersiz olduğu bilindiğine göre sayının arttırılması  gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@