Sadistlik değilse ne? Balık ölümlerinin nedeni aküyle elektrik verilmesi

Koçero Deresi'ndeki doğal kırmızı benekli alabalık ölümlerinin, büyük ölçüde, aküyle elektrik verilerek gerçekleştirildiği belirlendi.

Haberler 29.09.2016, 17:36
Sadistlik değilse ne? Balık ölümlerinin nedeni aküyle elektrik verilmesi
Hilmi DUYAR (DHA) - ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi sınırlarında kalan Kazdağları'nın Dalaksuyu Mevkii Koçero Deresi'ndeki doğal kırmızı benekli alabalık ölümlerinin, büyük ölçüde, aküyle elektrik verilerek gerçekleştirildiği belirlendi. Tespiti açıklayan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarı, ticari değeri olmayan küçük balıkların, toplanmadığı için derede kaldığını belirtti.

Zeytinli Çayı'nı oluşturan 3 ana koldan biri olan Koçero Deresi'nde geçen 5-6 Eylül'de kırmızı benekli alabalık ölümlerine sık olarak rastlanınca, yöre halkı, dereye zehirli kimyasal atıkların karıştığını sanarak, burada dolaşan kendi hayvanlarının da telef olacağı endişesine kapıldı. Konunun incelenmesi gerektiğini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. 'nın haberini okuyan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarı, bölgede ekibiyle birlikte araştırma yaptı. İncelemelerinde ilginç bulgulara rastlayan Sarı, balık avlayanların suya aküyle elektrik vererek, balıkları telef ettiklerini saptadı. Sarı yetkilileri de uyarıp önlem alınmasını istediği bir yazılı açıklama yaptı. Prof. Dr. Sarı, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

"Alanda gözlenen ölümlerin yeni gerçekleştiği, yavru ve küçük balıkların tamamen öldüğü, 20 santim civarında boya sahip balıklardan bazıların can çekiştiği görülmüştür. Balıkların kasılarak öldüğü, renklerinin siyahlaştığı ve ölümlerin daha çok küçük balıkları etkilediği gözlenmiştir. Ya da büyük balıklar toplandığı için ortamda sadece küçük balıklar kalmış olabilir. Ölü balıkların gözlendiği alanda, bu alanın üst ve alt kısımlarında yapılan deneysel avcılıkta canlı kalmış olan balıklar yakalanmıştır. Daha sonra tekrar dereye salınan bu balıklarda, herhangi bir etkilenme gözlenmemiştir. Elde edilen bulgular ışığında balık ölümlerinin görüldüğü lokasyonda halen canlı balıkların görülmesi, ölümlerin kimyasal kökenli maddelerden kaynaklanmadığını, daha çok aşırı elektrik yüküne bağlı olarak gerçekleşmiş olacağı düşüncesini akla getirmektedir. Bizim alana ulaşmamızla birlikte alandan ayrılan araçta bulunan kişi ya da kişilerin suya araç aküsü kullanarak elektrik vermiş olma ihtimalleri çok güçlüdür. Sadece 250-300 metrelik bir alanda balık ölümlerinin birikmesi, bu alanın alt ve üst kesimlerinde canlı balıklara rastlanılması ölümlerin aşırı elektrikten kaynaklanmış olma ihtimalini güçlendirmektedir. Alandan toplanan ölü balıkların daha çok küçük balıklardan ibaret olması, elektrik verildikten sonra büyük balıkların toplanarak alındığını, geriye pazar değeri olmayan küçük balıkların kaldığını düşündürmektedir."

Prof Dr. Mustafa Sarı, balık ölümlerinin önlenebilmesi için, yöneticilerin harekete geçmesi gerektiğini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. Denetimlerde rastlanılan kaçak avcıların cezalandırılmaları gerektiğini söyleyen Sarı, "Bu cezaların duyuruları yapılmalıdır. Alanın en yakın yerleşim yerine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olması müdahaleyi güçleştirmektedir. Bu durumda yerel halkta alabalığın korunmasına ilişkin hassasiyet geliştirilmelidir ve bu amaçla tarafımızdan geliştirilecek eğitim materyalleri kullanılarak köylerde sohbet toplantıları organize edilmesi faydalı olacaktır. Alabalığın ekolojik önemi ve bilinirliğinin artırılması için yerel ve ulusal medya ile işbirliği yapılmalı, ayrıca afiş, broşür, web sayfası gibi çeşitli tanıtım materyalleri geliştirilmelidir. Özellikle çevreyle ilgilenen sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket edilmelidir" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@