RTÜK'e Atatürk tepkisi: Neden işlem yapılmıyor?

RTÜK Başkanı'nın seçim sürecinde 'hiç şikayet gelmiyor' açıklamasına RTÜK üyesi İlhan Taşçı'dan yanıt geldi.

Haberler 13.06.2018, 14:47
RTÜK'e Atatürk tepkisi: Neden işlem yapılmıyor?

Gerçek Gündem -

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, dün bir açıklama yapmış, kendilerine seçim sürecinde pek şikayet gelmediğini ifade etmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise, Yerlikaya'nın bu açıklamasına bir yanıt verdi.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, dün bir açıklama yapmış, kendilerine seçim sürecinde pek şikayet gelmediğini ifade etmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise, Yerlikaya'nın bu açıklamasına bir yanıt verdi.

Yerlikaya dün, "Olumsuzluk olduğunda yoğun şikayet gelebiliyor. Bu seçim döneminde pek şikayet yok. 'Haber alamıyoruz, cumhurbaşkanı adaylarını izleyemiyoruz, milletvekili adaylarını dinleyemiyoruz' gibi talepler yok" diye belirtmişti.

"ATATÜRK'E 'ZURNANIN SON DELİĞİ' DENİLEN YAYINLA İLGİLİ..."

RTÜK Başkanı Yerlikaya'nın sözleri tartışma yaratırken, Odatv'ye konuşan RTÜK üyesi İlhan Taşcı, şikayetin, RTÜK'ün denetim yöntemlerinden yalnızca bir tanesi olduğunu ifade etti. Taşcı, "RTÜK kendiliğinden, mevzuatındaki hükümlere aykırılıkları denetler ve gerekli adımları atar. Bunun için illa şikayet olması gerekmez" dedi.

"Ölçü şikayetse ATV kanalında yayınlanan ağır şiddet, işkence, elektrik verme gibi görüntüler yer alan dizilerle ilgili şikayetlerin sayısı binlerce... Hangisi hakkında işlem yapılmış, hiçbiri" diyen Taşcı, "Kurucu önder Atatürk'e 'zurnanın son deliği' denilen yayınla ilgili şikayet var, ama işlem yok" diye belirtti.

Taşcı'nın Odatv'ye yaptığı açıklama şu şekilde:"Sayın RTÜK Başkanı, seçim süreciyle ilgili yayınlar konusunda şikayet olmadığını dolayısıyla denetimin de yoğun olmadığını söylüyor. Şikayet RTÜK'ün denetim yöntemlerinden yalnızca bir tanesidir. RTÜK kendiliğinden, mevzuatındaki hükümlere aykırılıkları denetler ve gerekli adımları atar. Bunun için illa şikayet olması gerekmez. Şikayet yok diye yapılan hukuksuzluğu da yok sayamazsınız. Hukuksuzluğu belirlemek için de şikayete gerek yok.

Ölçü şikayetse ATV kanalında yayınlanan ağır şiddet, işkence, elektrik verme gibi görüntüler yer alan dizilerle ilgili şikayetlerin sayısı binlerce... Hangisi hakkında işlem yapılmış, hiçbiri. Bir tek rapor getirilmedi Üst Kurul gündemine. Gündeme bile alınmıyor.

Kurucu önder Atatürk'e 'zurnanın son deliği' denilen yayınla ilgili şikayet var, ama işlem yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na edilen hakaretlerin, iftiraların şikayeti var ama işlem yok. Yani işlemin olup olmamasından çok RTÜK Başkanının denetim yaptırıp yaptırmamaya gönlü var mı yok mu ona bakmalı. Çünkü Üst Kurul gündemini belirleme yetkisi yasa uyarınca yalnızca Başkana ait.

Başkanın açıklamalarını bir bütün olarak irdelediğimizde söylenmeye çalışılan 'şikayet yok meselesi değil bizim hukuksuzluğu denetime gönlümüz yok'tur

Çoğulcu bir medya yapısından söz ediyor Sayın Başkan. Çok kanallı olması bir ülkenin çoğulcu yayıncılık yaptığı anlamına gelmez. Çoğulcu medya ortamında tüm sesler ve düşünceler kendilerini ifade olanağı bulur. Çoğunlukçu medyada ise yalnızca güçlünün sesi duyulur.

İlkesel olarak her adaya eşit süre verilmesi değil adil sürelerin verilmesidir. Tüm cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerinin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri yayıncılığın olması gerekiyor. Ancak bu son seçimde Türkiye'nin bu konuda iyi bir sınav vermediği çok açık."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@