Prof.Dr. Kemal Sayar: Covid-19 sürecinde hemşirelerin hakkı yendi

Psikolog Prof. Dr. Kemal Sayar sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak "Kovid sürecinde hemşire ve yardımcı sağlık personelinin hakkını yiyen bir ek ödeme sistemi uygulandı. Bu büyük vebaldir." dedi.

Haberler 18.05.2020, 10:00 18.05.2020, 10:02
Prof.Dr. Kemal Sayar: Covid-19 sürecinde hemşirelerin hakkı yendi

Covid-19 sürecinde sağlık personelinin performans ödemelerinin 3 ay boyunca üst tavandan ödeneceğine dair düzenleme yapımıştı. ancak uygulamada sadece hekimlerin maaşlarını artıran bir sistem kurulmuştu.

Bu uygulamaya sağlık çalışanları tepki gösteriyordu. Bugün Psikolog Prof. Dr. Kemal Sayar da, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Sayar "En temel meselelerimizden biri hakkaniyet. Kovid sürecinde hemşire ve yardımcı sağlık personelinin hakkını yiyen bir ek ödeme sistemi uygulandı. Bu büyük vebaldir. Ölümle burun buruna çalışan insanların hakkı ödenmez. Lütfen duyarlılık!" dedi.

Yorumlar (4)
Ayşe köse 3 ay önce
Adil olmadığını yıllardır söylüyoruz . Hastanenin bütün yükü hemşirenin sırtında hemşire sadece kendini yapmıyor. Yaptıralamıyan bütün işlere hemşire bakar. Performansa gelince de sadece hemşireye para yoktur. Para ödenmeyence doktor az hasta alıyor yada bakmıyor resmi izin kullanmadan istediği kadar off yapıyor. Ama hemşire günlerce işe gelmmemezlik yapamaz. Gelmiyecekse resmi iznini alması lazım ve o da kesilir. Doktora tavan ödenir ama hemşireye gelince (0) para yok ödüyemiyoruz derler. Tabiki doktorda emek veriyor bunca yol okuyor alsın tabiki buna bişey dediğimiz yok. Ama bu kadar iş yükü yüklenen meslek grubuna bu reva değil. Bunu dile getirmek istedim sadece . Hemşire de okuyor yıllarca Üniversite de bitirese doktora da bişey farketmiyor. Ha bide vergi dilimi var.
Nuray Dede 3 ay önce
Sadece ek ödemede değil nöbet paralarımız da da haksızlık yapıldı.72 saat nöbetime karşılık 469.93 aldım.6 gün esnek mesai kullandım diye.49 yaşında hemşireyim.Koruyucu kıyafetsiz bile terliyorum.İki nöbetimde ertesi günü sırtım tutuldu .Diğer memurlar da esnek kullandı.Hem cumhurbsşkanlığı genelgesine göre paramız kesilmemeli
Zahide üstündağ 3 ay önce
Hocam biz yıllardır hakkimizin yenmesine alistik zaten.üniversite de bitirsek ek gösterge alamıyoruz.ek ödemeler emekliligimize yansimadigi için emekli olamiyoruz.görmezden gelinen bir meslek grubuyuz.çünkü bu meslek grubunu temsil edenler yok mecliste
Filiz Dursun 3 ay önce
Evet katılıyorum meslektaşlarıma, ama biz DSP (işyeri hemşiresi) lere de fazlasıyla haksızlıklar yapılıyor. Kamuda değiliz fakat bizlerde İSG Katip te bakanlıkça atamalarla Çok tehlikeli sahalarda ara vermeden, iş kazaları dışında birde Covit-19 hast.sürecinde yoğun tempoyla çalışıyoruz hala. Saha da çalışan bizlerin tek bir büyüğümüz tarafından bile birgün adımız geçmedi kaldı ki hakkımız ödensin. Ama bakanlık duyurularla ihtiyaç halinde sizleride hastanelere çekebiliriz demeyi biliyorlar. Hemşirelik yürek işidir hep derim. Haklar elbet birgün hesaplaşılır. Ama susamadım işte.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@