Prof. Dr. Müftüoğlu: Koronavirüs erkekleri daha çok etkiliyor

Hürriyet başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında erkeklerin 'AC2 enzim yükü' nedeniyle daha fazla etkilendiğini dile getirdi.

Haberler 14.05.2020, 09:46
Prof. Dr. Müftüoğlu: Koronavirüs erkekleri daha çok etkiliyor

Hürriyet başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, erkeklerin 'AC2 enzim yükü' nedeniyle koronavirüsten daha çok etkilendiklerini söyledi. 

"Erkekler kadınlara oranla daha çok zarar gördüler" diyen Müftüoğlu, yazısında ayrıca şunları söyledi:

"Bu salgından hepimiz etkilendik. En çok da orta ve ileri yaşlı erkeklerin etkilendiği kesin. Erkekler kadınlara oranla daha çok zarar gördüler. Erkekler sadece daha sık yakalanmakla kalmadılar, hastalık onlarda çok daha ağır seyretti. Neticede de kaybedilen orta ve ileri yaşta erkeklerin sayısı kadınlardan fazla oldu. Virüsün erkeklerde akciğerlere daha erken ve hızlı ulaşıp ağır bir zatürreye yol açtığı, kalp, böbrek ve diğer organlarda yaşamsal sorunlara daha sık sebep olduğu salgının başından beri biliniyordu. Erkeklerin şanssızlığı genetik farklılıklarına ve zayıf bağışıklık güçlerine bağlanmıştı. Hollandalı bilim insanları, bu salgında erkeklerin başını daha sık ve çok belaya sokan başka bir nedeni daha, net ve açık olarak gösterdiler: Erkeklerin ‘AC2 enzim yükü’ daha fazla."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@