Plaka Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır (SMS, Sigortam360, e Devlet)

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi, araç alım ve satımında başvurulan bir sistemdir. Özellikle ikinci el araç alım satımında plaka üzerinden araç hasar kaydı sorgulanmaktadır. SMS, Sigortam360 ve e Devlet üzerinde bu işlemler gerçekleştirilmektedir.

Haberler 14.01.2019, 16:54
Plaka Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır (SMS, Sigortam360, e Devlet)

2019 yılı itibariyle araç hasar kaydı sorgulama ile alınmak istenen aracın kaza ve poliçe bilgilerini herkes öğrenmek istemektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sistemi sayesinde plaka sorgulama işlemi yerine getirilerek araç hasar kaydının tüm bilgilerini erişebilirsiniz. İşte, bizlerde bu içerikte plakadan araç sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirildiğini ve dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getirdik.

Özellikle plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemini yaparken bunun SMS ile nasıl yapılacağına da değineceğiz. Kısaca belirtmek gerekirse, araç alım satım işlemlerinde sürekli olarak kullanılan araç hasar kaydı sorgulama da SMS ile plakadan araç kaydı nasıl sorgulanır? sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Plaka ile araç Hasara Kaydı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir – Nasıl Yapılır?

İkinci el araç almak isteyip sonrasında hüsranla karşılaşmak isteyenler, satın alacakları aracın tüm detaylarını öğrenmek istemektedir. Burada da devreye 3 farklı yöntem girmektedir. Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama yöntemleri arasında şunlar yer almaktadır.

5664’e SMS göndererekSBM’nin geliştirdiği Sigortam360 uygulamasıyla online olarakE-Devlet uygulaması üzerinden

1) 15664’e SMS Göndererek Hasar Kaydı Sorgulama

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere satın alınacak bir aracın kaza tespit tutağı hakkında bilgi almak, değişen parça bilgisine ulaşmak ve diğer bilinmesi gereken tüm detayları SMS yöntemi ile öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm GSM operatörleri ile yapılan anlaşmalar neticesinde 5664’e gönderilecek SMS sayesinde oldukça kolay bir şekilde araç hasar kaydı sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bilgi almak için aracın plakası ya da şasi numara gerekmektedir.

SMS Göndererek Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Örneği:SMS bölümüne “34ABC1234” yazın 5664’e kısa mesaj gönderin.SMS Göndererek Şasi Numarası ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Örneği:SMS bölümüne “HASAR S 12DEF12345 5664’e kısa mesaj gönderin.

 

NOT: SMS yoluyla Plakadan Araç Hasar Kaydı sorgulama işlemini yaptığınızda 7 TL işlem ücreti alınacaktır. SMS gönderdikten sonra da kısa süre içerisinde aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta ne gibi hasarlar oluştuğu, hasarların maliyeti gibi konular ayrıntılı bir şekilde geri yanıt gelecektir.

2) Sigortam360 Uygulaması Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemini SMS sisteminin yanı sıra aynı zamanda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hayata geçirilen Sigortam360 uygulaması üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bu sistemin adı eskiden Tramer Sistemi olarak bilinmektedir. Peki, 2019 Sigortam360 uygulaması ya da Sigortam360.com üzerinden nasıl araç hasar kaydı öğrenilebilir?

Sigortam360 üzerinden araç hasar kaydı sorgulamak içi ilk olarak uygulamaya ya da siteye giriş yapılmalıdır.

Sonrasında ise aşağıdaki resimde de yer aldığı gibi Plaka ile Sorgula ve Şasi ile Sorgula diye iki seçenek yer almaktadır. Tercih edilen seçeneğe göre altta yer alan kutucuğa plaka ya da şasi numarası yazılır ve sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

 

Her sorgulama başı 5 TL ücret alınmaktadır. Ödeme işlemi Banka Kartı / Kredi Kartı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 

Hakkında bilgi edinmek istediğiniz aracın hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, trafik sigortalarını ve kasko poliçelerini, kaza tespit tutanağını plaka ya da şasi site üzerinden öğrenebilirsiniz.

3) e Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgu işlemini e devlet sisteminde de hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Araç hakkında bilgi almak için öncelikle e Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Eğer henüz e devlet şifreniz yoksa “e Devlet Kapısı Giriş, Şifre ve Sorgulama İşlemleri” sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Eğer e devlet sistemine giriş yaptıysanız “e-Hizmetler” kategorisindeki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin “Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama” veya  “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” ekranından aracınızın plakasını yazarak tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tramer Nedir? Tramer Kaydı Neleri İçerir?

Ülkemizde uzun yıllardır herhangi bir aracın sigorta bilgilerine ulaşmak için Tramer sistemi kullanılmaktaydı. Bu sisteme giriş yapan kullanıcılar hakkında bilgi almak istedikleri aracın bütün bilgilerini plakadan sorgulayabilir ve tüm detayları öğrenebilirdi.

 

Tramer sistemi aynı zamanda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) içerisinde hizmet veren bir sistemdir. Burada, araç hasar kaydı sorgulamak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konu ise SMS ile plakadan araç hasar kaydı sorgulamasıdır. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aboneleri SMS yöntemi sayesinde araç hasar kaydı işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için "Tramer Sistemi Nedir - Nasıl Kullanılır?" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Tramer Kaydı İçerisinde Neler Yer Almaktadır?

Marka, model ve kilometre bilgilerineTüm hasar geçmişine ve kusur oranlarınaKaza tutanaklarınaDeğişen parçaları varsa hangi servislerde değiştiğineDeğişen parçaların orijinal olup olmadığınaTrafik sigortasının olup olmadığınaKasko bilgilerine ve ne kadar süreyle kaskolu olduğunaKaç kez el değiştirdiğineEn son sahibinin kim olduğuna ulaşabilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Sorgulamasında Fiyat Neden Gözükmez?

Araç hasar kaydı sorgulaması sırasında insanların en çok karşılaştıkları problemler arasında, Hasar kaydı sorgulamasında ücretin yer almaması bulunmaktadır. Bilindiği üzere Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerine dayanmaktadır.

Eğer sorgulamada fiyat gözükmüyorsa bunun iki sebebi bulunmaktadır. Sebepler ise şunlardır…

Hasar kaydı 2003 öncesine ait olabilirSigorta şirketi hasar tutarını iletmemiş olabilir

 Ne Oldu?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@