Piyanist Tuluyhan Uğurlu'nun konseri ile 15 temmuz şehitleri anıldı

DARBE girişimi ardından 110 öğretim üyesi ve 22 idari personelin ihraç edildiği Manisa'daki Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ), akademik yıl açılışı yapıldı. Törende ünlü Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 15 Temmuz şehitleri için piyanosunun...

Haberler 10.10.2016, 18:05 10.10.2016, 18:48
Piyanist Tuluyhan Uğurlu'nun konseri ile 15 temmuz şehitleri anıldı
DARBE girişimi ardından 110 öğretim üyesi ve 22 idari personelin ihraç edildiği Manisa'daki Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ), akademik yıl açılışı yapıldı. Törende ünlü Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 15 Temmuz şehitleri için piyanosunun başına geçip eserlerini çaldı. CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi de 15 Temmuz'un sadece FETÖ'nün değil küresel güçlerin bir darbe girişimi olduğunu söyledi.

CBÜ'de akademik yıl açılış töreni, üniversitenin Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, İzmir'deki Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler, törenin yapıldığı salona güvenlik görevlilerine kimliklerini göstererek girdi.

ŞEHİTLER İÇİN PİYANO RESİTALİ

Açılış töreninde piyanist Tuluyhan Uğurlu, dünden bugüne Anadolu'nun kahramanlık destanlarını anlattığı 'Güneş Ülke Anadolu'dan Kahramanlık Destanları' isimli konser verdi. Türk tarihinde yer alan devletlerin, Osmanlı döneminin ve Çanakkale savaşının anlatıldığı konserde ünlü piyanist mest etti. 15 Temmuz gecesinden görüntüler eşliğinde seslendirilen eserin finalinde şehit çocuklarının etkileyici görüntüleri izleyicilere duygusal anlar yaşattı. 15 Temmuz şehitleri için piyanosunun başına geçen Tuluyhan Uğurlu, eserini seslendirdi.

CBÜ Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi, 1530 öğretim elemanı bulunan üniversitede, 55 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Üniversite hastanesi, yeni eğitim binalarının yapımında yerel yönetimlerle ve odalarla işbirliği içinde olduklarını kaydeden Prof.Dr. Çelebi, üniversite ile şehir bütünleşmesini sağladıklarını dile getirdi. 15 Temmuz darbe girişimine yönelik konuşan Rektör Prof.Dr. Çelebi, Türkiye'de iki yıldır sürdürülen terörle mücadelenin klasik terörle mücadelenin ötesinde işgal girişimine karşı bir direniş olduğunu söyledi. Rektör Prof.Dr. Kemal Çelebi, şöyle dedi:

"Türkiye kendi yolunu tercih ettiği, ısrarla dünyanın beşten büyük olduğu tezini savunduğu için 15 Temmuz'da kanlı girişimle karşı karşıya kalmıştır. Türk milleti bunun bir darbe olmadığını, Anadolu topraklarının işgal planı olduğunu gördü. Direndi ve bu küresel oyunu bozdu. Bu büyük mücadelede vatan hainleri, millet düşmanları sadece FETÖ, PKK, DAEŞ değildir. Bunlar sadece tetikçidir. Arkada büyük güçler, servisler, küresel sermaye vardır. Bunların dışında gerçeği görmemizi engelleyen herkes, gerçeğin üstünü örten herkes bir şekilde bu işin içindedir."

AKADEMİSYENLERE ÖDÜL

Rektör Prof.Dr. Çelebi'nin konuşmasının ardından Prof.Dr. Atilla Yayla, 'Bir esas ve usul meselesi olarak demokrasi' konulu dersi verdi. Prof.Dr. Yayla'nın ardından da 2015 yılı bilimsel yayın performans ödülleri sahiplerini buldu. Sosyal bilimler alanında Prof.Dr. Sibel Selim, fen bilimleri alanında Prof.Dr. Erhan Pesen, sağlık bilimleri alanında da Prof.Dr. Seda Vatansever birincilik ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.

 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@