Özgür Özel hayır çıkarsa ne yapacağını açıkladı

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, sendikal örgütlenmelerin önündeki en büyük engelin başkanlık sistemleri olduğunu, yeni sistemde sendikalara baskının artacağını öne sürerek, 16 Nisan'daki referandumda 'hayır' oyu verilmesini istedi.

Haberler 05.03.2017, 12:56 05.03.2017, 22:02
Özgür Özel hayır çıkarsa ne yapacağını açıkladı

İlker KILIÇASLAN- Nermin UÇTU - CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, sendikal örgütlenmelerin önündeki en büyük engelin başkanlık sistemleri olduğunu, yeni sistemde sendikalara baskının artacağını öne sürerek, 16 Nisan'daki referandumda 'hayır' oyu verilmesini istedi.


Manisa'da, yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Eğitim-İş Sendikası Manisa Temsilciliği tarafından 'Emekçi Kadınlar' adı verilen etkinlik düzenlendi. Giritligil Otel'deki etkinliğe sendika üyesi kadınlar, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan katıldı. Eğitim-İş üyeleri, kadınlara karanfil vererek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı. Etkinlikte konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 16 Nisan'daki anayasa referandumuna değindi. Yeni sistemin sendikal hakları gerileteceğini öne süren Milletvekili Özel, kadınlardan refgerüandimda 'Hayır' oyu kullanmalarını istedi. Milletvekili Özel, şöyle dedi:


"Emek örgütlenmesi karşısındaki baskılar, parlamenter sistemlerde yüzde 13, başkanlık sistemlerinde yüzde 87. Sendikal örgütlenmenin önündeki en büyük engel, başkanlık sistemi.  Mecliste o kadar değişiklik sırasında HSYK'nın içindeki 'Y' harfini kaldırıyorlar. 'Neden kaldırıyorsunuz?' diye sorduğumuzda, 'Bu sistem devletin gücünü bir yerde topluyor' diyorlar. Yani özetle Reis, kendinden başka yüksek birisini istemiyor. Kurumların adlarına kadar müdahale eden, her şeyi, 'Ben bilirim' diyen bir sistem kurgulanıyor. Bugünkü OHAL koşullarının ömür boyunca başkanda  toplanacağı bir sistemden bahsediyoruz."


"BAKAN EVLATLARI MECLİSE, VATAN EVLATLARI SURİYE'YE SAVAŞA"


Konuşmasında AK Partili bir seçmenle aralarındaki diyaloga da değinen Milletvekili Özel, "Seçme AK Partili yöneticiden oğlunu işe sokmasını istemiş. Ancak, 'Oğlun askerliğini yaptı mı?'  cevabını almış. Üniversite mezunu gençler, askerlik yoksa  işe giremiyorlar, meclise nasıl girecekler? Bakan evlatları meclise, vatan evlatları Suriye'de El Bab'ta savaşa gidecekler. En kolay savunabilecekleri madde bu. Çamura saplandılar, çıkamıyorlar. Tek kişinin vereceği kararlarla bir felaketin Türkiye'ye dayatıldığının farkındayız" dedi.
Referandumdan, 'evet' sonucunun çıkması halinde ülkenin kaybedeceğini savunan Özel, "Hayır' çıkarsa ertesi sabah AK Parti'yi ziyaret edip, "Kardeşim üzülmeyin, biz kazanmadık. Siz, kaybetmediniz. Halk karar verdi. Ülke kazandı, millet kazandı' diyeceğiz" diye konuştu.

CHP'Lİ ÖZEL: BAYBATUR, KOMPLODAN SİYASİ RANT ÇIKARMAK İSTİYOR 


CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, tekerlekli sandalyesine CHP'li bir kadın yöneticinin otomobiliyle çarptığını söyleyen Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız'ın AK Parti üyesi olduğunu öne sürdü. Özel, "Kendisinin verdiği ismi araştırdık. Böyle bir şeyi tespit etsek cezasız kalmaz" dedi. Özel, Yıldız'a 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur'un, "CHP'nin kadına önem verdiği, engellilere önem verdiği noktasındaki ifadeleri bu ortamda havada kalıyor" sözlerini de eleştirip, komplodan siyasi rant çıkarmak olarak niteledi.


Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız'ın akülü tekerlekli sandalyesine, geçen 2 Mart'ta Şehzadeler İlçesi, 1'inci Anafartalar Mahallesi 1609 Sokak'taki dernek binası önünde bir kadın sürücünün kullandığı otomobil arkadan çarptı. Çarpmanın şiddetiyle akülü tekerlekli sandalyede hasar meydana gelirken, Yıldız asfalta düştü. Sol kol ve dirseğinde çatlak ve dizinde ezilme meydana gelen Yıldız, çevredekiler tarafından Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yıldız, tedavisinin ardından, kendisine çarpıp, ardından kaza yerinden ayrıldığını öne sürdüğü kadın otomobil sürücüsü hakkında Şehit Öztürk Polis Merkezi'ne şikayetçi olup, savcılığa suç duyurusunda bulundu. AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur,  AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Rukiye Yaver ve bir grup partili ile ertesi gün Manisa Engelliler Derneği'nde Yıldız'ı ziyaret edip, 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Yıldız, Baybatur ve beraberindekilere olayı anlatıp,  kendisine çarpan otomobil kadın sürücüsünün kendisini CHP'li kadın bir yönetici olarak tanıtıp, hakaret ettiğini iddia etti. AK Partili Baybatur, bunun üzerine "Bu çok ayıp bir şey. Bırakın siyasi görüşü, insanlık olarak ayıp. Kazadır ama kazadan sonraki tutum önemlidir. İnsan yardımcı olur, özür diler. CHP'nin kadına önem verdiği, engellilere önem verdiği noktasındaki ifadeleri bu ortamda havada kalıyor. CHP'liler bu işin failini kim olduğunu biliyorlar, gereğini yapmaları lazım.  Bu konunun takipçisi olacağız" dedi. 


CHP'Lİ ÖZEL'DEN YANIT 


CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin Manisa İl Binası'nda CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut ve bir grup partili kadınla basın toplantısı düzenleyip,  Baybatur'un açıklamalarına yanıt verdi. Milletvekili Özel, Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız'a çarpanın CHP'li olmadığını ve hiçbir CHP'linin bir engelliye böyle bir şey yapmasını kabul edemeyeceklerini söyledi. Özel, AK Parti'nin kazadan faydalanarak referandum gündemini saptırmaya çalıştığını ileri sürerken şöyle dedi:


"Bu suni gündemi yaratan ve alet olanları tanıyoruz. Hepimizin duyarlı olduğu engelliler ve haklarıyla ilgili konuda bizim kendimize en güvendiğimiz, görevimizi tam yaptığımız bir konuda bize kara çalmaya, referandum gündemi saptırmayla karşı karşıyayız. Konunun muhatabı Yasemin Yıldız göreve ilk geldiğinde biz tarafından kabul görmüş, desteklenmiş bir kişi olmasına karşın, o kendisine başka bir yol seçti. AK Parti'nin üyesi oldu, o partiden milletvekili adayı olmak istedi. Elbette olabilir. Süreç içinde biz kendisinin bizleri istemediğini, bizleri ittiğini gördükçe başka şeyleri de gördük. Bu makamı kendisi için kullandığını gördük. Çok sayıda üyesinden buranın imkanlarını kendi lehine kullandığını duyduk. Rahatsızları kendisine ilettik. Eleştirileri duymazdan geldi. Yasemin Yıldız devamlı bulunduğu konumu kendisi için siyasi kariyer olarak kullanan biri oldu. AKP dışındaki siyasi partilerle irtibatı kestiği gibi rant oluşturma çabalarına alet oldu. CHP'lilerin faaliyetlerini dile getirmeyerek milletvekilliği peşinde koştu gitti." 


"İFTİRA VE GÜNDEM YARATMA ÇABASI"


Yıldız'a çarpan kişinin CHP üyesi bile olmadığı savunan milletvekili Özel, "Öerdiği ismi araştırdık. Böyle bir şeyi tespit etsek cezasız kalmaz. Ancak, böyle bir şey yok. O hala kişinin CHP üyesi olduğunu söylüyor. Manisa Emniyet Müdürlüğü ve Manisa Valiliği'ne sesleniyoruz. Konuyu ciddiye alın, Yıldız, 'Bana ne yaparlarsa yapsınlar, 'Evetçiyim' diye açıklama yapıyor. Biz sanki o 'evet' diyormuş diye tekerlekli sandalyesine gidip vurmuşuz. Bu iftira ve gündem yaratma çabasıdır" diye konuştu. 


"AK PARTİLİ BAYBATUR'U KINADI" 


CHP'li Özel, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yıldız'a ziyarette bulunan AK Partili Murat Baybatur'un açıklamalarını kınadığını belirtip, şunları söyledi:


"Baybatur, bu komplodan siyasi rant çıkaracak. Siyaseti bu kadar basitleştirmeyin. Bir ara sokakta bizim onun üzerine araba sürdüğümüzü iddia edecek kadar kendinden geçmiş söylemler. Bunu ciddiye alan Murat Baybatur'u kınıyorum. Elinizde bilgi belge varsa Valilik, Emniyet orada. Bulun araştırın. CHP'nin hangi üyesi bir kasıt olarak bunu yaptıysa en ağır cezayı veririz. Sizin gibi pislikleri örtmeye, hataların üstüne yatmaya alışmış bir parti değiliz. Murat Baybatur ile Yasemin Yıldız bir araya gelsinler, devletin imkanlarını kullansınlar. O arabadan CHP'nin bir üyesi çıkıyorsa gereğini yapalım. Ama araştırdık, böyle bir şey yok. Referandumda maddeleri savunamayanların son çaresizliğidir. Akıllarınca Manisa'da küçük bir oyun kurmuşlar. Engelli sorunlarını kimseye basamak yaptırmayız. Prtimizde bu tip basit adamlara yer yok. Defalarca engellilerin sorunlarını çözdük, Ama bugün siyaset için böylesine bir komplonun parçası olmalarını kabul edemiyoruz."

Yorumlar (0)
-1°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:37
Akşam 17:59
Yatsı 19:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 18 36
3. Fenerbahçe 18 34
4. Alanyaspor 18 32
5. Trabzonspor 17 32
6. Beşiktaş 17 30
7. Galatasaray 17 27
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Akhisar Bld.Spor 18 28
4. Keçiörengücü 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Menemen Belediyespor 18 28
7. Bursaspor 17 27
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 22 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 20 43
2. Barcelona 19 40
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Real Betis 19 24
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@