ÖSYM Sınav ve Tercih Ücretlerinin Kaldırılması İçin Kanun Teklifi Verildi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından merkezi sınav, tercih ve kaybedilen şifrenin yeniden alınması gibi işlemlerde aldığı ücretin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Sınava girecekleri sevindiren kanun teklifi şuan Plan ve Bütçe Komisyonu ile Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından kabul edildi. Kanun teklifinin kabul edilmesi halinde ÖSYM sınav ücreti , tercih ücreti gibi ücretler almayacak.

Haberler 11.02.2020, 13:18 11.02.2020, 22:12
ÖSYM Sınav ve Tercih Ücretlerinin Kaldırılması İçin Kanun Teklifi Verildi!

Kamu Gündemi - Özel Haber | Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından merkezi sınav, tercih ve kaybedilen şifrenin yeniden alınması gibi işlemlerde aldığı ücretin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Sınava girecekleri sevindiren kanun teklifi şuan Plan ve Bütçe Komisyonu ile Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından kabul edildi. Kanun teklifinin kabul edilmesi halinde ÖSYM sınav ücreti , tercih ücreti gibi ücretler almayacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin tarafından verilen kanun teklifinin gerekçesi şöyle açıklandı;

Ulusal ölçekte yıllık ortalama 10 milyonun üzerinde adaya sınav hizmeti sunan ve bu ölçekte ülkemizde tek sınav merkezi olan ÖSYM, uyguladığı sınavlarda geçerli, güvenilir ve adil ölçme, seçme ve yerleştirme yapma görevini kendine misyon edinmiş bir kurumdur. ÖSYM her ne kadar adayları, adil ölçme, seçme ve yerleştirme ilkelerini kendisine misyon edinmiş olsa da, sınavlar için adaylardan alınan sınav ücretleri ile adil yaklaşımdan uzak bir tavır sergi lemektedir. 

TÜİK verilerine göre 11 milyon yoksul vatandaşımızın yaşadığı ülkemizde, TYT (Temel Yeterlilik Sınavı)'ye girecek olan adaylar için 50 TL, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ile birlikte AYT (Alan Yeterlilik Testleri) ve YDT (Yabancı Dil Testi)'ten herhangi birine girmek isteyen adaylar için 100 TL, M, AYT ve YDT'nin tümüne girmek isteyen adaylar için 150 TL, lisansüstü eğitim için girmek zorunda oldukları YDS için 180 TL, ALES'e girmek isteyen adaylar başvuru için 120 TL sınav ücreti talep edilmektedir. 

Talep edilen sınav ücretleri ailelerin cebini yakmakta ve çok sayıda öğrencimizin, başvuru ücretini karşılayamadığı için sınavlara girmemesine neden olmaktadır. Yaşanan bu durum nedeniyle ÖSYM adalet olgusundan uzaklaştığı gibi anayasaya da aykırı davranmaktadır. Anayasamızın 42 nci maddesinde "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" hükmü amirdir. Sınav ücretlerini karşılayamayan adayların eğitim ve öğretim hakkı ÖSYM'nin talep ettiği sınav ücretleri nedeniyle gasp edilmektedir. 

2019 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu, sınav ücretlerinin yüksek olduğu gerekçesiyle ücretlerin düşürülmesi için ÖSYM'ye tavsiye yazısı yazmıştır. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise "Kar etmiyoruz" cevabını vererek yalan beyanda bulunmuş ve milyonlarca ailenin feryadına kulak tıkamıştır. 

ÖSYM'nin 2018 yılı faaliyet raporuna bakıldığında, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde ettiğini ortaya çıkmaktadır. ÖSYM kar amacı güdülerek kurulmuş bir kurum değildir. ÖSYM ülkemize adil ölçme ve ülkemize liyakatli kadrolar ve nesillerin gelmesi adına çalışma yapması adına kurulmuş bir kurumdur. 

Bu nedenle hazırlanan kanun teklifimizde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda adaylardan; başvuru, tercih veya şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında bedel alınmaması öngörülmüştür. 

"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA - ÖZEL HABER

Yorumlar (3)
M.k 5 ay önce
İnşAllah olur yoksa yakinda isaretledigimiz cevaplar icin de para alicaklar her cevapladigimiz soru basina 1 tl
Sd 5 ay önce
Helal be oyum bundan sonra chp ye akp ve mhp hiç bişey yok hdp veririm bu ikisine daha vermem hayatımızı .s.s.shsbdgdg
Mahmut 5 ay önce
Samimî iseler önce kyk borçlarını silsinler
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@