Optisyenler Kadro Bekliyor!

Sağlık sisteminin bir parçası olan optisyenler, kamu atamaları ile sağlık personeli alımlarında yer bulmak ve hastanelerin göz polikliniklerinde kendilerine kadro ayrılmasını istiyor.

Haberler 01.10.2020, 10:36
Optisyenler Kadro Bekliyor!

Sağlık sisteminin önemli bir parçası olan optisyenler, 1994 yılından itibaren üniversitelerin Optisyenlik bölümünden mezun olmaya devam ediyorlar. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde ilk defa öğrenci kabul eden Optisyenlik programı günümüzde 77 üniversitede yer alıyor. Yıllardır katlanarak artan Optisyenlik bölümü kontenjanları ise optisyenleri derin endişeye sevk ediyor. Optik sektöründe istihdam ihtiyacı ile üniversitelerdeki kontenjan artışının ters orantılı ilerlediğini ifade eden Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Özmutlu; “ÖSYM tarafından yayımlanan 2020 üniversite kılavuzunda yer alan bilgilere göre Sağlık hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Optisyenlik programına 4888 öğrenci yerleşmiştir. Yaptığımız inceleme ve araştırmalar neticesinde önümüzdeki senelerde de birçok üniversiteye Optisyenlik bölümü açılmak üzere, akademik kadro ve oluşum hazırlıkları yapılmaktadır. Optisyen meslektaşlarımızın artışı bir yandan bizleri sevindirirken, istihdam anlamında ise üzmektedir. Optisyenler, gözlükçülük mesleğiyle sınırlı tutulmamalıdır. Optisyenler üniversitelerde Göz Fizyolojisi, Göz Hastalıkları, Görme Optiği, Optik Ölçüm Araçları, Göz Anatomisi, Genel Anatomi, Refraksiyon Kusurları, Farmakoloji, Kontakt Lens, İlk ve Acil Yardım gibi dersleri bizzat göz doktorlarından almışlardır. Birçok üniversitemizde hastanelerin göz polikliniklerinde staj imkanı sağlanmış hatta birçok öğrenci göz ameliyatlarında dahi bulunmuşlardır. Böylesine donanımlı eğitimi kapsayan süreçten geçen ve mezun olan optisyenlerin istihdam alanlarının sınırlı olması, hastanelerde göz polikliniklerinde yer bulamaması hepimizi üzmektedir. Göz doktorlarının yanında asistan olarak, göz polikliniklerinde sağlık personeli olarak, göz ölçümü ve damla odalarında ya da kontakt lens uygulama odalarında sağlık teknikeri olarak unvanını kullanmak optisyenlerin hakkıdır. Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın açıklamalarında yer alan ve yakın süreçte gerçekleşeceği ifade edilen sağlık personeli alımlarında artık optisyenler de yer almak istiyor.” dedi.   ÇALIŞMA ALANLARIMIZ OLDUKÇA GENİŞ

       Optisyenlerin çalışma alanlarının çok geniş olduğunu vurgulayan Özmutlu; “Optisyenler, göz sağlığı ve hastalıkları konusunda eğitimini tamamlamış, optik ölçüm tetkik cihazları konusunda ise alanında uzman sağlık teknikerleridir. 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte optisyenler, “Sağlık Teknikeri” unvanına sahip olmuşlardır. Ancak günümüzde ataması yapılmayan ve kadro bulamayan tek sağlık meslek mensupları optisyenlerdir. Oysa optisyenler, aldıkları eğitim neticesinde göz polikliniği bulunan tüm devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde görev alabilecek donanım ve kapasitededir. Göz doktorlarına yardımcı personel olarak, ayrıca ön muayene işlemi olan refraksiyon ölçüm tetkik odalarında görev almalıdır. Hastanelerin bu alanlarında farklı sağlık personelleri sertifika programları ile görevlendirilmektedir. Oysa bu alanlar diplomalı optisyenlerin uzmanlık alanıdır. Ayrıca gözlükçülük mesleğinin icra edildiği optik dükkan ve mağazalar Sağlık Bakanlığımız tarafından senede iki defa denetlenmektedir. Denetleme heyetinde optisyen olmayışı sağlıksız sonuçlar doğurmaktadır. Diğer yandan optik dükkanlarda işleme koyulan reçetelerin incelemesini ise SGK il müdürlüklerinde farklı branş görevlileri yapmaktadır. Optisyenler Sağlık İl Müdürlüklerinde ve SGK İl müdürlüklerinde mağaza denetiminde ve reçete kontrollerinde görev almalıdır. Optisyenler olarak sağlık sistemimizin bizzat mutfağında görev almak, kamu ve toplum yararına hizmet sağlamak için kadro bekliyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@