OHAL Komisyonu son şanslarıydı! Başvuramıyorlar...

OHAL Komisyonu’na başvuralar başladı, ancak askeri öğrenciler komisyona başvuramıyor.

Haberler 20.07.2017, 11:09 20.07.2017, 11:15
OHAL Komisyonu son şanslarıydı! Başvuramıyorlar...

ÖZLEM ATEŞ - BİRGÜN / Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’na başvurular 17 Temmuz’da başladı. Komisyona meslekten ihraç edilen kamu görevlilerinin, kapatılan kurumların ve öğrencilikten atılan öğrencilerin başvuruda bulunabileceği ilan edilmesine karşın askeri öğrenciler ve kursiyerler başvuruda bulunamadı. OHAL Yardım Bürosu’ndan ise bilgi alabilmek bile oldukça güç.

Çünkü gelen şikâyetler sebebiyle hatlar kilitleniyor. Askeri öğrencilerinin komisyona başvuruları, başka okullara nakilleri gerçekleştiği için kabul edilmiyor. Askeriyeden mezun olanlara ise üzerinde “KHK ile verildi” ibaresi bulunan diplomalar verildiğinden hiçbir yer onları işe almıyor. 669 ve 675 KHK mağduru askeri öğrenciler ve kursiyerler, güvenlik soruşturulmasına tabi tutulmayı ve kendi söylemleriyle “kuru ile yaşın ayrılmasını” talep ediyor. BirGün’e konuşan askeri öğrenciler mağduriyetlerini anlattı:

‘İntiharın eşiğinde olan arkadaşlarım var’
Dorukhan Kılıvan
: “Ben de Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu ikinci sınıf öğrencisi olacaktım. Yani son senemdi. FETÖ ile veya başka bir terör örgütü ile alakam yok. Aramızda temiz olmayanlar da vardır kesinlikle ama bu iş böyle olmaz, olmamalı. Bir soruşturma yapılmalı ki, ‘Ali FETÖ ile bağlantılı, Mehmet tertemiz’ diyebilmeli hükümet. Ben tertemiz hayallere sahiptim. Araba alacaktım, annemin emekliliğini ödeyecektim. Senelerce hayatımızdan feragat ettik, bir amacımız vardı. Şimdi ise intiharın eşiğinde olan arkadaşlarım var. OHAL Komisyonu son umudumuzdu; şimdi onun da gerçekleşmeyeceğini anlamış olduk.”

U. E. : “OHAL Komisyonu’nu bir yıldır bekliyoruz. Bugün sözde başvurular başladı ama biz, askeri öğrencileri, yokuz. İsim isim ihraç edilen herkes başvurabiliyor ama okulları kapatılan ve suçsuz öğrencilere komisyon hiçbir hak vermemiş. Bizi göz ardı ettiler, hiçbir güvenlik soruşturması yapılmadı. Sivil olarak üniversiteden mezun subay, astsubay kursiyer ve meslek yüksekokulunda okuyan askeri öğrenciler var. Hepimize aynı işlem yapıldı; 2016 yılında hiçbirinize rütbe verilemez diyerek ilişiğimizi kestiler. Geçen sene 31 Temmuz’dan beri araştırma bile yapılmadı hakkımızda. Biz bunu yapmalarını istiyoruz, içimizde suçlu olanlar yok demiyoruz ama öyle olmayanların rütbeleri geri verilmeli. Bu, kazanılmış hakkımız. Valiliğe gittiğimizde de siz yoksunuz, yapılacak bir şey yok deniyor. Bize zaten mezunuz, elimizden bir şey gelmiyor.”

Komisyona başvuramıyoruz!
Burak Sezgin Şengönül: “Bir günde hiçbir güvenlik soruşturması dahi olmadan ihraç edildik. Referandumdan önce bize OHAL Komisyonu’na başvuracağımız ve aramızdan suçsuz olanların geri alınacağı söylendi. Biz başvuramıyoruz. Ne mezun olanlarımız ne de birinci sınıfı bitirmiş olanlar komisyona başvuruda bulunabildi.”


Haklarımızın iadesini istiyoruz
Yusuf Alabaşlı:
 “Bize verilen diplomalarda KHK yazısı bulunduğu için markete kasiyer, fabrikaya işçi olarak girmek istesek dahi SSK’dan, askeri öğrencilikten çıkartılmış olarak göründüğümüz için çalışamaz haldeyiz. Devlet büyüklerimiz, ‘mağduriyetiniz giderildi’ diyor. Biz de bu mağduriyetlerin giderilmediğini savunmak içi komisyona başvurmayı istiyoruz. Şu an elimdeki diplomayla iş başvurusu bile yapamaz durumdayım. Sürekli bizimle ilgili ‘daha sonra’ çalışmalar yürütüleceği söyleniyor. Haklarımızın iadesini istiyoruz.”

Halil Demir: “Astsubay Temel Anlayışı Kazandırma Kursu yani sivil üniversiteden ön lisans ve lisanstan mezunların kursları da iptal edildi. Kursiyerdik, askeri öğrenci değil. Yaklaşık bin kişiydik, bizim başvurumuz da kabul edilmiyor.”

Abdurrahman Günel: “29 Ekim 2016 yılına kadar bizi oyaladılar. Sürekli ‘hakkınız yenilmeyecektir’ diyerek. KPSS sınavlarına dahi girmedim. İptalden sonra, ‘OHAL Komisyonu kurulacak, mağduriyetler giderilecek’ dediler. Bizi kandırdılar.”
Muhammed Aytan: “Mağdur yok diyorlar. Ben şu an ne özelde ne de kamuda işe girebiliyorum.”

‘Vebalı muamelesi yapıyorlar’
M.B
: “Bizlere, ‘31 Temmuz’dan bu yana bekleyin’ dediler. Şubattan beri kurulamayan komisyona ‘başvurun’ diyorlar. Nihayet komisyon kuruldu ama askeri öğrenciler olarak başvuramıyoruz. KHK ile okullarımız kapatıldığı için bize vebalı muamelesi yapıyorlar. Hiçbir şirket, firma bizi işe almıyor. Geçen hafta meşhur Köfteci Yusuf’a iş başvurusuna gittim. Bana, ‘KHK ile işlemi olanları işe almıyoruz’ dediler. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yüzde 90’ımızın FETÖ’cü olduğunu iddia ediyor. Madem öyle yüzde 10’un hakkı nerede?”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@