Öğretim görevlisi atamalarına 'tezli yüksek lisans' şartı getirildi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) öğretim görevlisi olarak atanabilmek için tezli yüksek lisans mezunu olmayı zorunlu kılan koşul, yeniden yönetmelikteki yerini aldı.

Haberler 02.03.2020, 08:27
Öğretim görevlisi atamalarına 'tezli yüksek lisans' şartı getirildi

AA muhabirinin YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Danıştay  Sekizinci Dairesi'nin 17 Mayıs 2019 tarihli kararında, öğretim üyesi dışında  öğretim elemanlı kadrolara yapılacak atamalardaki usul ve esasları belirleyen,  ilgili mevzuattaki öğretim görevlisi olmak için "en az tezli yüksek lisansa"  sahip olma koşulunun yürütmesi durdurulmuştu.

Yükseköğretim Kurulu, bu karar üzerine zorunlu olarak tezsiz yüksek  lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabilmesinin önünü açan yönetmelik  değişikliğini 3 Ekim 2019'da yapmıştı.

YÖK, öğretim görevliliğine atanmada "kalite" çıtasını yükseltme  politikasının gereği olarak söz konusu mahkeme kararına itirazda bulundu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca, YÖK'ün itirazı haklı bulundu  ve "en az tezli" ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin karar kaldırıldı.

Atanmaya hak kazananların hakkı korundu

YÖK'ün bu mahkeme kararı üzerine değişiklik yaptığı "Öğretim Üyesi  Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi  Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında  yayımlandı.

Düzenlemeyle, bugün itibarıyla meslek yüksekokullarının uzmanlık  alanlarındaki öğretim görevlisi kadroları haricindeki üniversitelerin tüm  yükseköğretim birimlerinde, öğretim görevlisi kadrolarına başvurabilmek için, en  az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı tekrar yönetmelikteki yerini aldı.

Söz konusu düzenlemede, yönetmelik değişikliği öncesi tezsiz yüksek  lisans mezunu olarak öğretim görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazananların  hakları korundu.

 35 yaş için de çalışma başlatıldı

Öte yandan YÖK'ün, Danıştay'ın araştırma görevliliğine atanmak için  "35 yaş sınırının kaldırılmasına" ilişkin kararıyla da ilgili çalışma başlattığı  ve akademik açıdan 50-55 yaşındaki kişilerin araştırma görevlisi olmasının uygun  olmaması düşüncesinden hareketle yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Yorumlar (1)
Adnann 11 ay önce
Öncesinde doldurulan pozisyonları tekrar boşaltın
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@