Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu Nedir? NeOldu.com

Çağın hastalığı olan obsesif kompülsif kişilik bozukluğu; sürekli panik hali, her şeyi takıntı haline getirme, detaylara fazla takılma gibi birçok davranışın tanımıdır.

Haberler 10.12.2018, 19:50
Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu Nedir? NeOldu.com

Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilgi

Genellikle genç erişkinlerde görülen obsesif kompulsif kişilik bozukluğu hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir. Kişinin sürekli evham ve endişeli olması durumudur. Kişi yaptığı işin amacından çıkan detaylarla ve olaylarla ilgilenmekte bunları takıntı haline getirmektedir.

Obsesyon: Beyni sürekli olarak meşgul eden ve düşünmeye iten rahatsız edici hayal, istek, düşünce ve endişelerdir.Kompülsiyon: Yapmak zorunda hissettiğiniz, yapınca sıkıntınızı azaltan hareketlerdir.Kişinin zihninden çıkaramadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. Kişide istem dışı oluşmaktadır. Bu duruma halk arasında vesvese olarak adlandırılmaktadır. Bu takıntı ve düşünceler günlük hayatımızı ve aktivitelerimizi etkileyerek, kısıtlayacak duruma geldiğinde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen bir ruhsal hastalık olarak nitelendirilmektedir. OKB her 100 kişiden 3’ünde  görülmektedir. OKB ergenlik dönemlerinde, genç yetişkinlerde ve hatta okul öncesi çocuklarda bile görülebilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanılmaktadır. Kişi sürekli olarak insanlardan mikrop ve hastalık bulaşabileceği düşüncesiyle hareket eder. Kişi bir konu üzerinde sürekli olarak düşünür, hesap yapar ve sorgular. Aşırı bir durum yoksa çok ciddi bir hastalık değildir. Fakat kişiyi bunalıma sürükleyebilir.

Her Takıntılı Davranış Obsesiflik Midir?

Her birey günlük olağan durumları düşünür, tartar ve kendince sorgular. Her takıntılı düşünce obsesif sayılmaz. OKB olarak nitelendirilmesi için  takıntı ve endişelerin yoğunluğuna bakılır. Bu durum kişinin günlük işlerini kısıtlıyor ve neredeyse günün her saatinde görülüyorsa OKB olarak nitelendirilebilir. Herkes evden çıkarken kapı, cam ve doğal gaz gibi birçok şeyi kontrol eder. Fakat obsesif kişilikler bu tarz kontrolleri yoldan geri dönerek dahi yapabilirler. Örneğin; hastalık bulaşır endişesiyle dışarıdan gelir gelmez üzerlerindeki tüm kıyafetleri yıkarlar.

Obsesyon Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kuşku ve güven ihtiyacıRezil olmaktan ve sosyal çevre tarafından kabul görmeme endişesiHata yapmaktan korkmaDüzen ve simetri takıntısıSürekli günah işlemekten korkmaBaşkasına zarar vermekten korkmaPislik ve hastalık bulaşmasından korkma

Kompülsiyon Belirtileri Nelerdir?

İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı hissetmeEl sıkışma ve kapı tokmaklarına dokunmaktan kaçınmaTekrar tekrar yıkanma ve el yıkamaCam, kapı, ocak ve kilit gibi şeyleri sürekli olarak kontrol etme ihtiyacı duymaBelirli bir sıraya göre yemek yemeGeceleri uyutmayacak şekilde rahatsız edici görüntü, kelime ve düşüncelere takılı kalmaRutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı saymaBelirli kelime, cümle ve duaları tekrarlama

OKB’Ye Neden Olan Faktörler Nelerdir? 

OKB’ye neden olan birçok faktör vardır. Başlıca olarak biyolojik ve çevresel faktörler OKB ile ilişkilendirilmiştir. Biyolojik faktör bu sorunun genetik olabileceğini ortaya koymaktadır. Anne veya babadan çocuğa geçebilmektedir. Çevresel faktöreler ise birçok alt başlıkta toplanmıştır. Bunlar ise ;

TacizYaşamsal değişikliklerHastalıkKişinin sevdiği ve değer verdiği birini kaybetmesiİlişkiler ile ilgili kaygılar

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Çeşitleri

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri kişiden kişiye değişebileceği gibi hastalığın başlangıç zamanına ya da obsesyon ve kompulsiyonların türüne göre de göre farklı alt tiplerde karşımıza çıkabilir.

1. Doğum Sonrası Görülen OKB

Hamilelik döneminden sonra çocuğun doğumu ile başlayan takıntılı davranışlar doğum sonrası obsesif kompulsif bozukluk olarak nitelenir. Özellikle ilk defa anne olan kişiler için doğum sonrası dönem birçok hormonal değişimin ve duygunun bir arada yaşandığı, heyecanlı bir dönem olsa da bu dönemde özellikle anksiyeteye bağlı hastalıklarda da artış olabilir.

2. Biriktirme Hastalığı

Biriktirme hastalığına sahip kişiler sahip oldukları, başkaları için herhangi bir değer taşımayan tüm eşyaları aynı yerde toplamak için şiddetli bir kaygı duyarlar. Zamanla yaşam alanının kullanılamaz hale gelmesine ve sağlık için ciddi tehlikelere yol açabilen bu saplantılı davranış kişilerin sosyal hayatları da bu durumdan ciddi şekilde etkilenerek yoğun bir utanç duymalarına neden olabilir.

3. Çocuklarda Görülen OKB

Her ne kadar birçok kişi takıntı hastalığının yalnızca yetişkinleri etkilediğini düşünse de çocuklar da bu hastalıktan etkilenebilir. Takıntı hastalığına sahip çocuklar kötü şeylerin olmasını engellemek için zorlantılı davranışlar sergileyebilirler. Duyguları ve yaşadıkları hakkında konuşmaktan utanarak bu tür davranışları ailelerinden ve çevrelerinden saklamaya çalışabilirler. 

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Tedavisi

Obsesif Kompülsif bozukluk zamanla ve kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Rahatsızlığın daha fazla ilerlememesi için mutlaka tedavi edilmelidir. Erken teşhis bu konuda da önem taşımaktadır. Böylece tedavi süresi kısalır. İki çeşit tedavi yöntemi uygulanır.Bunların ilki bilişsel davranış terapisidir. Kişi korkuları ile yüzyüze gelerek sıkıntılarının üstesinden gelmeyi öğrenir. Bu tedavi rahatsızlığın tamamen geçmesi değil, azalmasına odaklıdır. İlaç tedavisinde ise trisiklik antideprasanlar ve selektif serotonin geri alım inhibitörleri tedaviye yardımcı olmaktadır. İlaç ve bilişsel davranış terapisine cevap alınamayacak kadar şiddetli bir vaka ise Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) veya beyin cerrahisi kullanılabilir. EKT ile hastanın başına elektrotlar takılır ve beyne nöbete sebep olan bir dizi elektrik şoku verilir, bu nöbetler beyinde nörotransmitterlerin salınmasına neden olur.

Önerilen içerik;

► En İlginç 5 Psikolojik Hastalık

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@